Kto by mal zvážiť VÝSTUP z 2. piliera?
Podľa Sociálnej poisťovne VŠETCI! Až také jednoduché to však nie je.
Odchod z 2. piliera by mali zvážiť len nasledovné skupiny:
Ľudia do 10 rokov pred odchodom do dôchodku s nízkou nasporenou sumou v 2. pilieri.
Pozrite si pozorne váš posledný výpis z vašej DSS-ky. Čo je vo vašom prípade „nízka nasporená suma“ sa radšej poraďte s odborníkom, a zvážte aj iné okolnosti. Pred pár dňami mi volal 54-ročný pán, ktorý má na svojom dôchodkovom účte v 2. pilieri za 10 rokov veľmi slušných vyše 15 tisíc eur. Keď si vezmete, že takýto človek bude pracovať ešte ďalších 10 rokov, jeho peniaze v druhom pilieri sa zdvojnásobia. To je už slušné východisko na dôchodok z 2. piliera.
Ľudia dlhodobo pracujúci za minimálnu mzdu bez perspektívy na zmenu
Dlhodobo nezamestnaní
Invalidní dôchodcovia, prípadne čiastočne invalidní dôchodcovia
Pre vyššie spomínané skupiny kvôli solidárnosti prvého piliera stojí ozaj za zváženie radšej vystúpiť z 2. piliera a zostať len v prvom pilieri.
Aj tu som sa však pri posledne menovanej skupine stretol s názorom, že „pozri, ja svoju diagnózu a zdravotné východisko poznám, a odchodu do dôchodku sa nedožijem. Nebudem predsa mojich vlastných hoc „len“ niekoľko tisíc eur nechávať tomuto zlodejskému skorumpovanému štátu. Nech ich radšej zdedia moje deti!“
Za povážlivý pri vystúpení z druhého piliera stojí aj fakt, na ktorý upozornil Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz, že sporiteľ, ktorý prevedie svoje úspory do Sociálnej poisťovne, tam prevedie aj zhodnotenie svojich úspor. To znamená, že do Sociálnej poisťovne vloží viac ako si odviedol na účet do druhého piliera. Sociálna poisťovňa získaných 10% nijako nepremietne do výšky dôchodku bývalého sporiteľa. (!)
Otázka výstupu z 2. piliera je preto veľmi individuálna a lahkovážne nabádanie naň zo strany Sociálnej poisťovne takmer trestným činom. Nabádať by sme mali hlavne na povinný vstup mladých ľudí do druhého piliera, lebo už teraz dôchodky vyplácať nevládzeme. Veď len za minulý rok si Sociálna poisťovňa na dôchodky požičala takmer polmiliardu eur (438 mil.) Keby si štát nepožičal, tak v minulom roku by priemerný dôchodok nebol 400 eur, ale 367 eur. I napriek tomu, že pracujúci dávajú na prvý pilier 25% zo svojej hrubej mzdy, nestačí to. Dôchodky vyplácame už teraz vďaka pôžičkám. A táto strata nijako nesúvisí s 2. pilierom.
Mimochodom, všimli ste si, že všetky listy zo Sociálnej poisťovne nabádajúce sporiteľov na vystúpenie z druhého piliera prišili nepodpísané? Kde nie je podpis, tam nikto nenesie za jeho obsah zodpovednosť.
Kto by mal v 2. pilieri zostať?
Otázka možno ani neznie „Kto by mal zostať“, ale „Prečo zostať“
Prečo teda ZOSTAŤ v 2. pilieri:
Lebo o 15, 20, 25, 30, 35, 40 rokov (Áno, milí mladí 25- a 30-roční mladí ľudia, až 40 rokov ešte budete pracovať do odchodu na dôchodok, ale až toľko rokov sa môžu zbierať peniažky na váš súkromný dôchodkový účet v druhom pilieri. A dôchodku sa dožijete takmer všetci.) bude situácia s dôchodkovým systémom, ako ho poznáme dnes, neudržateľná. Ako hovorí prognostik SAV Vladimír Baláž, pravdepodobne vtedy budeme môcť pri prvom pilieri hovoriť už len o akejsi „dôchodkovej dávke“.
Lebo s peniazmi DSS-ky pracujú, a investujú ich na kapitálových trhoch.
Ako funguje investovanie v druhom pilieri popisal vo svojom blogu Peter Cmorej tu aj tu. Pracujúci, ktorý platí odvody, nemá v Sociálnej poisťovni žiadny účet, kde by sa jeho odvody ukladali.To, čo príde v jeden deň na účet poisťovne, odíde na ďalší deň vo forme dôchodku.
Lebo sa mení demografická situácia
Položte si jednoduchú otázku: Z koľkých súrodencov pochádzate? A koľko detí máte vy?! Odpovedali ste si? Kto teda bude pracovať na ten váš dôchodok? V súčasnosti sa na jeden dôchodok skladajú 3 pracujúci, v roku 2035 to bude menej ako 2 a roku 2055 len 1 pracujúci na 1 dôchodok. Tento fakt, ako mnoho ďalších sa v liste Sociálnej poisťovne nespomína. Predstavte si, ako sa budú musieť zvýšiť odvody, dane a vek odchodu do dôchodku, aby boli peniaze na vyplácanie spomínaných aspoň dôchodkových dávok. „Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom!“ povedané slovenským Šejkspírom Samom Chalúpkom. Ale my takmer všetci ešte v čase dôchodku budeme (žiť), veď behá a žije zdravo už celé Slovensko, a väčšina podľa úmrtostných tabuliek DSS-iek budeme žiť takmer do 100 rokov. (Sociálna poisťovňa používa iné úmrtostné tabuľky, sic.)
Lebo vaše úspory sú v 2. pilieri dediteľné
Ak máte už teraz pocit (skrátka to cítite pri srdci), že práve vy sa dôchodku nedožijete (ako väčšina ľudí pri zmienke o nutnosti šetriť si na dôchodok :-), práve preto zostaňte v 2. pilieri, nech majú vaši najbližší po vás čo dediť. A tí, ktorí veríte, že sa dožijete 100 rokov, tiež zostaňte v 2. pilieri, lebo nikdy neviete... ani dňa, ani hodiny. „Objektívne treba povedať, že dedenie sa dotkne len menšiny. Väčšina ľudí sa totiž dožije dôchodku a poberá ho minimálne sedem stanovených rokov. Napriek tomu, je to hodnota, ktorú ľudia vyhľadávajú a treba ju zachovať,“ okomentoval pre SME Vladimír Baláž, prognostik SAV.
Lebo pri sporení v 2. pilieri neplatíte vy sami nič navyše
Vaše odvody sa delia medzi 1. a 2. pilier. Na váš druhý pilier odchádzajú 4% z 18% .Navyše, čo je málo známy fakt, na svoj 2. pilier si môžte posieľať dobrovoľné príspevky v akejkoľvek výške. Štát (trocha paradoxne) podporil dobrovoľné prispievanie na dôchodok v 2. pilieri daňovým zvýhodnením. Daňovo zvýhodnený je len dobrovoľný príspevok najviac vo výške 2% zo základu dane. Tieto príspevky sú na vašom osobitnom účte, a nesmie sa na ne siahnuť zo zákona, ani keby celej vláde šiblo a 2. pilier by „znárodnila“. V prípade, že sa v budúcnosti pri ďalšom otvorení druhého piliera rozhodnete z druhého piliera vystúpiť, vaše dobrovoľné príspevky sa vrátia vám a nesmerujú do Sociálnej poisťovne.
Viete, že do druhého piliera môžte do 15. júna aj VSTÚPIŤ?
Podľa zákona vstúpiť do 2. piliera môže každá fyzická osoba, ktorej vzniklo prvé dôchodkové poistenie a súčasne splnila podmienku, že ku dňu podpisu zmluvy nedovŕšila 35 rokov. Tí, ktorí to nestihli, alebo postrádali zmysel 2. piliera, majú teraz príležitosť do 15. júna do druhého piliera vstúpiť. Vstupovať môžu teraz aj skôr narodení, lepšie zarábajúci, ktorí budú pracovať ešte minimálne 20 – 25 rokov. A keďže vstupovať do druhého piliera sa môže aj opakovane, vstúpiť môžu aj tí, ktorí prišli k rozumu, a v minulosti vystúpili. Samozrejme, začínať budú v 2. pilieri od nuly. Obráťte sa na svojho poradcu, nech vám sprostredkuje vstup do 2. piliera, alebo priamo utekajte do najbližšej pobočky DSS. Máte na to čas len do 15. júna.
Ešte stále neviete odpoveď na existenciálnu otázku Byť či nebyť v 2. pilieri? Verím, že už áno. Ak neviete, tak sa opýtajte.