PSS opäť zmenila podmienky. Kto im ešte uverí?

Písmo: A- | A+

Mesiac od napísania môjho príspevku Ako neprísť o peniaze v Prvej stavebnej sporiteľni PSS opäť zmenila podmienky.

V článku som klientom odporúčal, aby "hrali mŕtveho chrobáka" a nereagovali na ponuku zmeniť si tarifu sporenia, pokiaľ nemajú záujem o stavebný úver a nechcú prísť o 3%-tné zhodnotenie svojej zmluvy stavebného sporenia. Keďže Slováci stále patria viac medzi konzervatívne a sporivé národy, zostalo dosť tých, ktorí si 3%-tné zmluvy ponechali na sporenie a nemienili naletieť PSS-ke. Starí lišiaci dali hlavy dokopy, zvolali mimoriadne valné zhromaždenie a dohodli sa na následovnom:

Hráte mŕtveho chrobáka? Ani to vám nepomôže!

Inými slovami: Máte 3%-nú zmluvu, nepodpísali ste zmenu na novú úverovú tarifu (teda zmenu na 0,1% ročne), tak mi vám ju aj tak zmeníme. Od 1. januára 2015 AUTOMATICKY prejdú všetky 3%-né zmluvy staršie ako 6 rokov, ktoré spĺňajú podmienku na pridelenie stavebného úveru, na úročenie vkladov na 1,75%. Že ste si ju zakladali s inými podmienkami PSS nezaujíma. Veď ako inak sa zbaviť 3%-tných zmlúv, na ktorých si ľudia prevažne sporili?

Argument, že 1,75% je stále nadštandardný úrok a že veď sa zmenili podmienky na finančnom trhu, my sa len prispôsobujeme, neobstojí. Zmeny na finančnom trhu taká stará a múdra finančná inštitúcia, ako sa PSS-ka hrdí, mohla očakávať. A podľa všetkého aj očakávala. Preto si do Všeobecných podmienok vložila článok VI, že môže jednostranne zmeniť podmienky ("Stavebná sporiteľňa má právo jednostranne zmeniť tarifu zvolenú stavebným sporiteľom na tarifu s nižšou úrokovou sadzbou z vkladov" – článok VI., odsek 4, písmeno a, b) Ale účel už posvätil prostriedok a desiatky tisíc nových klientov pre PSS je pekné číslo. Odvolávanie sa v liste klientom na zmenené podmienky trhu sú len alibizmom PSS. Zmeny na finančnom trhu sú faktom, problémom sú zmeny pravidiel počas hry. Kam by sa spoločnosť podela, keby si každý subjekt jednostranne upravoval podmienky na už dohodnutých a podpísaných zmluvách? Bona pacta, boni amici. (Jasné zmluvy robia dobrých priateľov.) Ale to starým lišiakom z PSS už dávno nič nehovorí. (Ak im niekedy niečo hovorilo.)

PSS: Keď sa vám nepáči, tak choďte!

Tak vyznieva odkaz záveru listu klientom od PSS. Hlavne, že sa ukončia vaše 3%-tné zmluvy. Ale povedzme si úprimne: Kto z nás rád hrával hru s hráčom, ktorý menil pravidlá počas zápasu? Kto im ešte uverí?

V tejto súvislosti treba sporiteľom a čitateľom pripomenúť fakt, že Prvá stavebná sporiteľňa nie je jediná stavebná sporiteľňa na slovenskom trhu, ako by sa zo všadeprítomnej reklamy mohlo zdať. Na Slovensku pôsobia ďalší dvaja hoci (zatiaľ) menší hráči – Wüstenrot stavebná sporiteľňa a ČSOB Stavebná sporiteľňa. Obidve majú k štátnej prémii 2%-né úročenie vkladov ročne. A nemenia úročenie na zmluvách, ak to neuviedli v podmienkach dopredu. Už len kvôli tomu nie, aby presvedčili klientov o svojej dlhodobej serióznosti a odlíšili sa tak od starého lišiaka PSS. Ešteže má klient na výber.

Skryť Zatvoriť reklamu