Ako sa zmení stavebné sporenie v roku 2015?

Písmo: A- | A+

Už ste si vzali od štátu, čo vám ponúka? A koľko bude štátna prémia v roku 2015?

Mnohí ľudia využívajú stavebné sporenie na to, aby si našetrili peniaze na rekonštrukciu alebo kúpu bytu či domu a pritom sa snažia vyťažiť maximum z toho, čo sa dá získať od štátu. Niektorí stavebné sporenie používajú ako konzervatívne a isté zhodnocovanie svojich finančných prostriedkov. Pokiaľ si sporíte cez stavebnú sporiteľňu – na Slovensku ich máme tri: Prvú stavebnú sporiteľňu, Wustentot stavebnú sporiteľnu a ČSOB stavebnú sporiteľňu – tak máte možnosť získať od štátu aj štátnu prémiu.

Od roku 2007 je štátna prémia na stavebnom sporení stále na rovnakej úrovni a to 66,39 eura. Ani v roku 2015 tomu nebude inak. Čo sa však mení je čiastka, ktorú musíte vložiť, aby ste štátnu prémiu získali v plnej výške.

Už ste si vzali od štátu, čo vám ponúka?

Aby ste získali štátnu prémiu za rok 2014 v plnej výške (66,39 €), je potrebné na svoj účet stavebného sporenia vložiť najneskôr do 31.12. tohto roka sumu minimálne 781,94 eur. Pre istotu k tejto sume pripočítajte 12 eur, čo je suma, ktorú si stavebné sporiteľne sťahujú raz ročne za vedenie vášho účtu. Skontrolujte si teda svoj účet stavebného sporenia, či ste počas uplynulého roka poctivo sporili.

Koľko bude štátna prémia v roku 2015?

Aj v roku 2015 bude štátna prémia na stavebnom sporení stále na rovnakej úrovni a to 66,39 eura. Aby ste štátnu prémiu získali v plnej výške, je potrebné vložiť počas roka čiastku 1207,09 eura, čo zodpovedá 5,5 percentám z vášho vkladu. Optimálny mesačný vklad bude 101,59 eur. Pokiaľ je odkladanie si takejto sumy nad vaše možnosti, vložíte menej, a aj vaša štátna prémia bude nižšia.

Ku štátnej prémii treba pripočítať stále platný 2-percentný úrok ročne za vaše vklady od stavebnej sporiteľne. O niektorých zmenách a odmenách, ktoré pre svojich dlhoročných verných klientov prichystala Prvá stavebná sporiteľňa, som už písal v článku Ako neprísť o peniaze v Prvej stavebnej sporiteľni a v článku PSS opäť zmenila podmienky. Kto im ešte uverí? Ak ešte nemáte stavebné sporenie, som toho názoru, že stále stojí za to si správne nastavenú zmluvu založiť. ČSOB napríklad ponúka bezplatné uzavretie zmluvy pre deti, stavebná sporiteľňa Wüstenrot napríklad do konca roka už po niekoľkýkrát ponúka pri novozaloženej zmluve akciu pre 500 vylosovaných diaľničnú známku. Samozrejme, aj keď ide v prvom rade o ich marketingový ťah, pouvažovať nad stavebným sporením, založeným či už v tomto roku alebo v budúcom, sa oplatí. Nikdy neviete, kedy sa vám nasporené peniaze zídu, zvlášť pokiaľ plánujete rekonštrukciu alebo kúpu nehnuteľnosti. NBS ohlásila, že tzv. 100-percentným hypotékam od bánk je už koniec. Mať nasporené vlastné prostriedky sa vždy oplatí.

Dôležité pri stavebnom sporení je správne nastavenie zmluvy. Pri "správnom nastavení" mám na mysli predovšetkým pomer cieľovej sumy a plánovaných mesačných vkladov. Inak môžte pekne prerobiť. Do úvahy vezmite aj fakt, že poplatok za uzavretie zmluvy je 0,9% z cieľovej sumy. Niektoré stavebné sporiteľne si tento poplatok strhávajú hneď, iné si ho odpočítavajú postupne z vkladov počas 6-ročného cyklu. O optimálnom nastavení vašej zmluvy a ktorá stavebná sporiteľňa je práve pre vás najlepšia, sa preto radšej poraďte s dobrým nezávislým poradcom.

Ako to bude v budúcnosti?

Na túto otázku pravdepodobne nikto ešte nepozná odpoveď. Posledné dva roky výška vkladu na dosiahnutie maximálnej výšky štátnej prémie narástla. V roku 2013 to bolo len 577, 30 eura, v roku 2014 je to už 781, 96 eura a v budúcom to bude už spomínaných 1207, 09 eura.

Avšak štát už dokázal, že občas dokáže výšku vkladu pre dosiahnutie maximálne štátnej prémie meniť aj opačným smerom (pre nás výhodnejšie). Naposledy to bolo v roku 2013, kedy znížil hranicu pre získanie maximálnej štátnej prémie z 663, 90 eura na 577,30 eura. Preto nechajme sa prekvapiť, ako to bude v nasledujúcich rokoch, snáď to pôjde k lepšiemu.

Podľa niektorých autorov sa stavebné sporenie už neoplatí a odporúčajú uprednostniť vklady do podielových fondov, ako možnosti väčšieho zhodnotenia vkladov. Nejdem sa sporiť. Je to možné, ale nie isté! Stavebné sporenie je spravidla účelovým a konzervatívnym šetrením na istotu, za účelom získania výhodného úveru, vklady do podielových fondov sú investovaním s väčšou, či menšou mierou rizika. Ale nech sa každý rozhodne sám, či chce sporiť alebo investovať, či hľadá istotu alebo riziko. Jedno viem ale isto – ako hovorievala moja stará mama: Zakrývajte sa takou perinou, na akú máte!

Vaše otázky mi môžte napísať cez kontakty na mojej webovej stránke www.norbertgasaj.sk


 

Skryť Zatvoriť reklamu