Návod ako zistiť hodnotu svojich (bez)cenných papierov a nezblázniť sa pri tom

Písmo: A- | A+

Na bezcenné papiere je naozaj veľmi málo času - znie titulok v Poradni denníka SME. Článok už ale neporadí ako zistiť, či je každý majiteľom len bezcenných papierov.

Svojim návodom chcem krok za krokom previesť každého záujemcu zo zhruba 200.000 ľudí, ktorí dosiaľ nedoriešili svoju dávnu investíciu do kupónovej knižky, ako jednoducho zistiť, či práve tie jeho cenné papiere majú hodnotu, alebo či ich má považovať za bezcenné, ako je to predostierané zo všetkých strán, z médií aj reklamy. Nebudem sa rozpisovať o prevodoch cenných papierov s "cenou zlata", ani o "mylných prevodoch", vďaka ktorým štát opäť zbohatol a občan opäť schudobnel. O týchto témach tu už písali podrobne iní blogeri.

Tu je môj návod, ako zistiť hodnotu svojich cenných papierov:

 1. krok: Overte si na webstránke www.akciebezhodnoty.sk či vlastníte cenné papiere. Overíte si to tak, že na uvedenej stránke kliknete na kruhovitý znak v strede stránky s nápisom MÁM ÚČET VEDENÝ V CDCP? Budete presmerovaný na stránku Centrálneho depozitára cenných papierov SR (CDCP), kde podľa pokynov do rámika vpíšte vaše rodné číslo, opíšte slovo z obrázku a odošlite. Zjaví sa vám buď kladná odpoveď – ste majiteľom účtu, alebo záporná odpoveď – nie ste majiteľom účtu. V prípade zápornej odpovede môžte prestať čítať tento návod, otvoriť šampanské a pripiť si na svoje zdravie a môžte i na moje. Fakt, že nie ste majiteľom bezcenných papierov vám ušetrí množstvo času, peňazí a stresu.

   

  Ak ste už dostali faktúru, alebo upomienku z Centrálneho depozitára cenných papierov SR (CDCP) za vedenie účtu majiteľa cenných papierov, pravdepodobne ste ozaj majiteľom cenných papierov. Tento fakt si napriek faktúre overte vyššie uvádzaným spôsobom. Overte si to, aj ak ste faktúru nedostali, prípadne si tak môžte cez rodné číslo overiť aj svojich blízkych zomrelých príbuzných.

   

 2. krok: Keď ste majiteľom cenných papierov, potrebujete doma v dokumentoch nájsť list z CDCP – "Výpis z účtu majiteľa cenných papierov", ktorý zasielal CDCP spravidla začiatkom roka. Z výpisu na prvý pohľad takmer nič nezistíte a slúži asi najmä ako zdôvodnenie platby za vedenie účtu. Z "Výpisu" však po podrobnom preskúmaní zistíte vľavo v prvom riadku ISIN a jeho číslo, čo je najdôležitejší údaj z "Výpisu" na zistenie, aké cenné papiere vlastníte a teda aj na zistenie, aká je ich aktuálna trhová hodnota. ISIN môže mať podobu napriklad SK111000041 (Vaše ISIN, môže byť samozrejme úplne iné, ale formatovanie s SK alebo CS na začiatku je podobné.)

   

 3. krok: Zatelefonujte do spoločnosti DLHOPIS, o.c.p., na bezplatnú linku 0800 124 784. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa do spoločnosti DLHOPIS, o.c.p., na bezplatné číslo nedovoláte! Jednak preto, že spoločnosť DLHOPIS bola zriadená týmto štátom dánskym a má jednu linku, a jednak preto, že v sekunde, keď sa práve vy budete pokúšať dovolať, sa rovnako na uvádzané bezplatné číslo bude snažiť dovolať ďalších 100 zúfalcov, ktorí sa roku 2014 chcú zbaviť poplatkov od štátu za niečo, čo už bolo dávno vytunelované a s čím sa neobchoduje od roku 1998 (napr. VÚB kupón).

   

 4. krok: Pokiaľ ste sa nedovolali na uvádzanú bezplatnú linku spoločnosti DLHOPIS, o.c.p., skúste zavolať priamo na ich bežnú pracovnú telefónnu linku: +421 02 502 29 515. Ja som sa tam dovolal na prvýkrát a po zadaní čísla ISIN z Výpisu mi pani na druhej strane linky ochotne povedala aktuálnu trhovú hodnotu mojich cenných papierov. Neviem prečo aj toto číslo nie je bežne uvádzané v médiách a reklamách na zbavenie sa "bezcenných papierov". Pani z pevnej linky je rada, že sa môže tiež zapojiť do prevodu bezcenných akcií. Pracovnú dobu majú od pondelka do piatka, od 8:00 do 16:00 hod. Či sa podarí na uvádzanú pevnú linku z kontaktov na internete dovolať aj vám, za to už nemôžem ručiť. Stále sú tu však aj ďalšie možnosti.

   

 5. krok: Obchodníci s cennými papiermi! Na stránke Národnej banky Slovenska nájdete Zoznam obchodníkov s cennými papiermi . Ja som si vytipoval prvého zo zoznamu a zavolal som na ich recepciu, že mám cenné papiere, len neviem ich hodnotu. Zavolali mi obratom, a podľa čísla ISIN mi povedali hodnotu mojich cenných papierov. Obchodníci s cennými papiermi nemôžu nikdy vedieť, či práve tie vaše cenné papiere nie sú perlou a či by ich od vás nemohli odkúpiť.

   

 6. krok: Urob si sám! Cesta najjednoduchšia, vhodná najmä pre introvertov, sám-sebe sprostredkovateľov a iných nevercov. Do príkazového riadku si zadajte adresu Burzy cennych papierov , na ich stránke kliknite na CENNÉ PAPIERE/TRHY a do okienka Vyhľadať CP zadajte číslo ISIN z vášho "Výpisu" a kliknite na Vyhľadať. Ukáže sa vám aktuálny priemerný trhový kurz vašich cenných papierov, prípadne či sa s nimi (vôbec) obchoduje, aký je ich stav... Výsledok si môžte porovnať napríklad s tým, čo vám povedali napríklad v spoločnosti DLHOPIS, o.c.p.

   

 7. krok: Až teraz, keď viete hodnotu vašich cenných papierov sa rozhodnite, čo s nimi urobíte. Pokiaľ hodnota vašich cenných papierov nepokrýva ani cenu za vedenie účtu v CDCP, tak sú "bezcenné" a môžte ich previesť na FNM. Štát už vaše dobrovoľne odovzdané bezcenné akcie nejak zhodnotí.

   

 8. krok:  Ak ste vierohodne zistili, že ste majiteľom bezcenných papierov, zaplaťte faktúru za vedenie účtu z CDCP (doklad o platbe si starostlivo uchovajte), vezmite výpis z CDCP , navštívte príslušnú pobočku Slovenskej pošty, ktorá vykonáva bezplatné prevody cenných papierov. Zoznam týchto pôšt nájdete TU .

   

 9. krok:  Preveďte bezplatne bezcenné papiere na FNM. FNM sa zaviazal vrátiť poplatky za roky 2012, 2013, 2014 za vedenie účtu všetkým, ktorý do konca roka 2014 prevedú svoje bezcenné papiere na FNM. Pozor na dátum. Slovenská pošta bude prevody vykonávať len do 29. decembra 2014.

   

 10. krok: Poďakujte sa v duchu za možnosť zúčastniť sa kupónovej privatizácie a možnosť stať sa aspoň na chvíľu malým, ale predsa len investorom. Spoločne si zaspievajme VIVAT SLOVAKIA a (NE)ZABUDNIME!

Skryť Zatvoriť reklamu