Podplácate správne? Aká je správna výška úplatku? Návod pre čestných.

Keďže sa korupcia týka každého z nás, je dôvod zamyslieť sa nad tým, ako správne poskytovať úplatky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podľa Transparency International za posledných dvanásť mesiacov poskytla úplatok každá piata domácnosť. Je to dosť vysoké číslo, ak si uvedomíme, že zahŕňa aj domácnosti dôchodcov a domácnosti skupín obyvateľstva, ktoré vďaka nízkym príjmom na úplatok jednoducho nemajú. Keďže sa korupcia týka každého z nás, je čas zamyslieť sa nad tým, ako správne poskytovať úplatky.

Predstavme si situáciu poskytovania úplatku v súdnictve. Poskytujeme úplatok v prípade, že sme v práve a spor chceme vyhrať. Vychádzame z predpokladu, že hoci sme čestní ľudia a korupcia nám vadí, nie je iný spôsob ako sa práva domôcť. Nižšie uvedený obrázok znázorňuje situácie, ktoré môžu nastať . Keďže je tento návod pre čestných, nepredpokladáme situáciu, že chceme vyhrať spor, v ktorom nie sme v práve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ náš spor rozhoduje neskorumpovaný sudca, úplatok sa nám neoplatí dať. Či už úplatok my alebo protistrana dáme alebo nie, sudca rozhodne spravodlivo – v náš prospech. V prípade, že spor rozhoduje skorumpovaný sudca a protistrana nedá úplatok, aj skorumpovaný sudca rozhodne v náš prospech – pomôže mu to pri budovaní si image spravodlivého sudcu. Ak protistrana úplatok dá, no my nedáme úplatok v správnej výške či nedáme žiadny úplatok, skorumpovaný sudca rozhodne spor v prospech protistrany. Úplatok sa teda oplatí dať len v situácii, keď spor rozhoduje skorumpovaný sudca, protistrana podpláca a a my dokážeme zaplatiť úplatok v správnej výške. Zjednodušene si môžme predstaviť, že je to vyšší úplatok ako úplatok protistrany. Ako odhadnúť správnu výšku úplatku?

SkryťVypnúť reklamu

Vtip je v tom, že čím sme viac v práve, tým musí byť náš úplatok vyšší. Tým väčší úplatok totiž bude sudcovi ochotná poskytnúť protistrana a tým vyšší bude musieť byť, aby bol sudca ochotný rozhodnúť v náš neprospech.

Zhrňme si, kedy sa oplatí dávať úplatok:

  1. Spor rozhoduje skorumpovaný sudca.

  2. Prostistrana bude dávať úplatok za účelom výhry.

  3. Sme schopní poskytnúť úplatok v správnej výške (vyšší ako úplatok protistrany). Čím sme viac v práve, tým vyšší. Čím väčšiu ekonomickú moc majú skorumpovaní ľudia (protistrana, sudca), tým vyšší.

Zaujímavé je, že čím viac budeme v práve a čím vyšší úplatok preto poskytneme, tým menej dôvodov na spokojnosť máme. Za vysoký úplatok dosiahneme niečo, na čo sme mali právo automaticky a bez námahy, keďže sudcu už platíme zo svojich daní. Úplnú spokojnosť s výsledkom uplácania preto môže dosiahnuť len človek, ktorý nie je v práve, teda skorumpovaný. Avšak vysoký úplatok za to, že sme v práve, nie je jediným dôvodom k nespokojnosti. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa s týmto úplatkom stane? A čo sa stane s úplatkom protistrany, ktorý je v ideálnom prípade len o málo menší než ten náš?

SkryťVypnúť reklamu

Úplatok, ktorý skorumpovanému sudcovi poskytneme (my a protistrana) použije v prípade potreby na podplatenie iného skorumpovaného sudcu vo vlastnom spore alebo spore niektorého zo svojich blízkych proti niektorému z našich blízkych či blízkych našich blízkych. Môže ho použiť na upevnenie svojho postavenia medzi ostatnými skorumpovanými sudcami a ich podporu, pretože je výhodnejšie a bezpečnejšie mať vo svojom okolí sudcov, ktorí sú rovnako skorumpovaní. My alebo naši blízki na nich natrafíme pri ďalšom súdnom spore.

Keď dávame úplatok, oslabujeme ekonomickú moc seba, čestného človeka, a priamo podporujeme ekonomickú moc celej skupiny skorumpovaných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Priamo poškodzujeme seba aj druhých.

Oplatí sa nám teda v konečnom dôsledku dávať úplatok?

Čakáme, že so skorumpovanými sudcami niečo urobí vláda či polícia? Ktorá? Snáď len nie tá, ktorú sme skorumpovali a ekonomicky podporili vlastnými úplatkami? 12% ľudí, ktorí prišli za posledný rok do kontaktu s políciou sa priznalo, že poskytlo úplatok. 63% ľudí považuje vládne aktivity v boji s korupciou za neefektívne. No zdá sa, že začať je potrebné od seba.

Zdroj štatistických údajov: Transparency International: Globálny barometer korupcie 2013 http://www.transparency.sk/analyza-hodnotenie/#barometer%20korupcie

Jaroslava Gašparcová

Jaroslava Gašparcová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žena, matka, profesionálne pôsobiaca v oblasti podnikového poradenstva. Hoci mám najviac skúseností s veľkými spoločnosťami, v súčasnosti sa chcem venovať hlavne tým malým. Zaujímajú ma problémy spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu