Čo znamená byť dobrým človekom?

ŽIADEN ČLOVEK NEDOKÁŽE DAŤ ČLOVEKU TOĽKO, ČO DOKÁŽE DAŤ LEN ČLOVEK ČLOVEKU.  Nedávno som čítala jednu knihu. Písalo sa v nej, že nie je až tak ťažké byť dobrým človekom. Lenže čo to vlastne znamená, byť dobrým?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

* Chcieť, aby ľudia, ktorých milujete, boli šťastní. Čisto, nesebecky. Aj za cenu, že by nemali byť s tebou. Milovať viac iných než svoje blaho.

* Mať aspoň trochu sebakritiky. Dokázať odhadnúť, že tigrované legíny sú cez čiaru a že do sandálok nepatria ponožky. Uvedomiť si, že nie si dokonalý a že všetci majú chyby.

Obrázok blogu

* Dokázať sa pozrieť bezdomovcom do očí. Vedieť, že ťa karma nedobehne len preto, že si príliš egoistický, aby si im venoval nie cent ani euro, ale jedno či dve milé slová. Pekný úsmev, pozdrav každé ráno, keď okolo nich prechádzaš do práce. Podať im fľašu vody v neznesiteľných horúčavách, kúpiť koláčik v hnusne mrazivej zime.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Ovládať svoje sebecké ja. Odoprieť si novú hru na playstation a namiesto toho pozvať frajerku do divadla. Len tak. Lebo kino je už príliš klišé. 

* Nemerať hodnotu človeka vzdelaním ani číslami na konte. Pochopiť, že skvelým manželom a otcom nebude muž, ktorý má všetko, ale taký, čo nemá nič a dá čokoľvek. Neľúbiť pozlátko, ale zamilovať sa do sladkého prekvapenia vnútri. 

* Chcieť byť tam, kde práve si. A s kým si. Zodpovedne premýšľať o budúcnosti, ale žiť pre prítomnosť. Užívať si každučkú minútu s ľuďmi, na ktorých ti záleží, pretože nikdy nevieš, kedy tu už nemusia byť. Alebo ty.

* Nebyť na nič sám. Dokázať požiadať o pomoc, keď to sám nezvládaš. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

* Tolerovať. Seba samého vo svojej podstate presne tak, ako si. Rešpektovať ostatných v ich rozdielnosti.

* Tešiť sa z maličkostí. Usmiať sa, keď sa ti podarí bábovka alebo vykvitne orchidea na parapete. Zasmiať sa na vlastnom omyle, nechať padnúť slzy od dojatia na blúzku, keď po dlhom čase znovu vidíš celú rodinu pokope. 

* Nepísať esemesky počas šoférovania. Byť zodpovedný k sebe rovnakou mierou ako k iným.

* Nedať na prvý dojem. Súdiť človeka až potom, ako ho spoznáš. 

Obrázok blogu

* Odpúšťať si. Nezanevrieť na priateľov, rodinu ani známych, nech sa stalo hocičo. Nechcieť odísť z tohto sveta sám, ale mať niekoho, kto za tebou bude plakať. 

SkryťVypnúť reklamu

* Milovať, jesť, rozjímať. 

Preto... 

Buďme dobrými ľuďmi. Lebo len život dobrého človeka stojí za to.

Amen. :-) 

Gabriela Gernešiová

Gabriela Gernešiová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka práva s premenlivým hudobným vkusom a knihomoľka zamilovaná do pečenia a Dr. Housea. Dnes 24ročná bruneta, zajtra možno červenovlasá starena. Zoznam autorových rubrík:  PrivateJa, filozofTebe

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu