Porozumeli ste otázke?

Tým skôr narodeným  možno táto otázka pripomenie roky, keď drali školské lavice. Skôr študentské ako žiacke.  Otázka, skôr formálna ako uistenie sa skúšajúceho, že otázka je zrozumiteľná. Pravda, v prípade spolužiaka maďarskej národnosti pravdepodobne bola opodstatnená. Časom som sa presvedčil, otázkam a či radám sa dá aj nerozumieť a pritom to nemusí byť v dôsledku jazykovej bariéry.  Uvádzam príklad na tému výpis z účtu zdravotného poistenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

 Tak som si povedal, že sa pozriem na môj účet poistenca v zdravotnej poisťovni. Samozrejme, že s pomocou internetu. Písomná informácia asi za 60 centov neprichádza do úvahy. Centy sa mi vedia rozkotúľať aj bez takejto aktivity. :) Nutná návšteva poisťovne, kvôli podpísaniu zmluvy a prevzatiu kartičky s úhľadnou tabuľkou vyplnenou štvormiestnymi číslami. Kartička sa volá grid karta. V preklade mriežková karta. Karta sa napriek svojmu vznešenému názvu nestrká do počítača. Informácia navyše bola pre tých, či si myslia, že počítač musia mať na to uspôsobený. Aj autor tohto blogu si nebol načistom, pokiaľ kartu nevytiahol z obálky. :)

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Po úvodnom prihlásení a vyvolaní potrebného okna som mohol pristúpiť k zadaniu intervalu za ktorý chcem výpis z účtu.

Z obrazovky na mňa svieti poučenie, že môžem požiadať o výpis maximálne za 6 mesiacov a najskôr 2 mesiace dozadu od aktuálneho dátumu.

Akoby som počul otázku rozumiete poučeniu. A moju odpoveď: Áno, mám zadať maximálne 6 mesačný interval. Už sa vidím, ako si sadám do lavice a beda lávky.

 Ako môžem požiadať o 6 mesačný výpis, keď tak môžem urobiť najskôr 2 mesiace od aktuálneho dátumu? Núka sa odpoveď zadať len 2 mesačný interval. Alebo aj 6 mesačný a počkám si naň 4 mesiace. Tu je nejaká zrada. Však mňa nezajímajú informácie len za posledné dva mesiace, ale aspoň od začiatku roku. Počujem Vašu radu, že radšej niečo ako nič. Zadávam preto interval 3.9.2010 - 31.10.2010 (dnes je 3.11. 2010). Interval nie je prijatý. Na obrazovke je vysvietená chyba zadania aj s vysvetlením. Obsahovo sa zhoduje s hore uvedeným poučením. Pre pána Jána. Však som to píšem podľa tohto pokynu. Nuž čo, poučeniu som nerozumel.

Skryť Vypnúť reklamu

Zrozumiteľnejšie aspoň pre mňa by bolo „ ... o výpis z účtu možno požiadať max. v rozsahu 6 mesiacov s obdobím starším ako dva mesiace od aktuálneho dátumu", alebo „výpis maximálne za 6 mesiacov s ukončením intervalu najskôr 2 mesiace dozadu od aktuálneho dátumu". Obmedzenie vyplýva z toho, že poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti fakturujú poisťovni svoje výkony v dávkach po uplynutí mesiaca. Druhý mesiac sú údaje o výkonoch spracovávané v poisťovni. Preto sú informácie dostupné „najskôr 2 mesiace dozadu od aktuálneho dátumu". V poučení preto nie je chyba, skôr patrí do kategórie tých pomocou ktorých sa zisťuje IQ. môžem zadať napríklad interval od januára 2010 po jún 2010 a ak chcem aj ďalší povedzme od februára 2009 po júl toho istého roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Prípadne začať koncom jedného roka a pokračovať v ďalšom.

Z poučenia sa nedozvieme počnúc ktorým rokom sú informácie dostupné. Ale to už nie je o tom, či je poučenie zrozumiteľné, to je o jeho neúplnosti. 

Vladimír Giač

Vladimír Giač

Bloger 
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vekovú hranicu, keď som mohol hovoriť, že už mám po mladosti a do dôchodku ďaleko, som už prekročil. Zoznam autorových rubrík:  O slovenčinePočítačeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu