... Kto sú možní voliči Kapurkovej veselej? Recesisti ale ako som naznačil, aj nespokojenci s doterajší m bludným kruhom z ktorého sa spoločnosť nevie vymotať. Čo môže priniesť Kapurková veselá. Ak ju bude voliť mizivé percento, tak najskôr nič. Ak by sa však dostala do parlamentu tesne na hranici zvoliteľnosti, už by to nebola len recesia , ale aj vyjadrenie protestu, prejav, že aj „nevoliči" chcú voliť. A ak nevolia, tak preto, lebo sú za prejavenie svojej vôle iným spôsobom. Akým spôsobom, to by sa pravdaže vyčítať nedalo.
Vo volení Kapurkovej by som videl dokonca veľa podobného s našimi revolúciami a či inými spoločenskými zmenami. Uskutočnili sa predovšetkým preto, lebo masy boli proti niečomu. A čo sa má stať po víťazstve revolúcie, to niekedy nevedeli nielen masy, ale niekedy ani vodcovia. Tí, čo vybojovali na námestiach rok 1989, vedeli, že sú proti vláde jednej strany a nedemokratickej spoločnosti. Nemálo z nich bolo prekvapených, keď prezident Havel v novoročnom prejave vyhlásil za jednu zo svojich priorít návrat kapitalizmu. Ak by sa Kapurková dostala do parlamentu, aké by mohli nastať varianty? 1.) Bola by málopočetná. Možno by to vyprovokovalo rozmýšľanie nad uplatňovaním demokracie v štáte, možno na zmenu volebného systému. 2.) Bola by natoľko početná, že bez nej by sa nemohla vytvoriť vládna väčšina. Mali by sme menšinovú vládu. Kapurková by bola jazyčkom na váhe. 3.) Kapurková by bola natoľko početná, že sama by mohla vytvoriť vládnu väčšinu. Pravdepodobne by nemala ambície na zostavení vlády a tak by sme mali znova menšinovú vládu. 4.) Kapurková by získala takmer 100 %. Nezostávalo by nič iné, len vymenovať úradnícku vládu. Takéto varianty by boli možné len za predpokladu, že Kapurková , by ani po úspešných voľbách neašpirovala na obsadenie vládnych pozícii. Varianty 3. a 4. sú predpokladom silnej kontroly vlády parlamentom. Ministrom by nebolo ľahostajné, ak by sa ich odvolávanie dostalo pred parlament. Teraz už dopredu vedia, že ak odvolanie navrhne opozícia, pokojne môžu spávať. V prípadoch 2. a 3. by to bola pre odvolávaných ministrov neistota.
Tak ako nevieme, čo prinesie úspešná revolúcia, tak isto nevieme, čo by prinieslo víťazstvo Kapurkovej. V tom, že sa Kapurková podobá na revolúciu sú jej šance ale aj slabina. Ja by som aj uvítal parlament, ktorý by zodpovedal 3. variantu. Veľa nezávislých, ale zároveň taký počet poslancov z politických strán, ktorý by bol zárukou, že parlament by sa nezmenil na nefunkčný zbor.
Stane sa už v týchto voľbách Kapurková politickým barometrom alebo zostane len klubom recesistov? Ten najhorší variant by bol, ak by sa z nich vykľul klub politických dobrodruhov. Politickým realistom je odpoveď jasná už teraz. Ale voľby, sú voľby a až tie dajú správnu odpoveď.