Referendové polienko.

Do diskusie o referende prikladám ďalšie. Buď sa chytia a budú horieť skôr či neskôr, alebo ....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Podmienka úspešnosti referenda.

Ozývajú sa hlasy pre a proti zníženiu potrebných percent na úspešnosť referenda. Tí čo používajú argument, že stanovenie nižšieho prahu by mohlo byť hazardom majú v mnohom pravdu.

Článok Vladimíra Zervana porovnáva okrem iného absolútne počty voličov do NRSR a v referende 2010. To ma priviedlo k úvahe, že v referende by nemalo byť stanovené nemenné percento, ale by sa malo odvíjať od účasti na voľbách. Ak sa, dajme tomu, na parlamentných voľbách zúčastní 1 900 000 voličov, na platnosť referenda by malo stačiť 1 900 001 . (Možno by sa našiel dôvod, aby bol o niečo väčší rozdiel.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O spravodlivosti k politikom.

Ak sa prevažná časť v duchu rovnosti práv občanov rozhodla pre obmedzenie imunity, právom sa dalo očakávať, že taký istý počet NIE bude proti tomu, aby bolo politikom odopreté právo odpovede. Nestalo sa tak. To mi pripadá akoby lynčovanie politikov. Výsadu obmedzíme, právo odoprieme.

O potrebnosti či nepotrebnosti imunity.

V časoch prvej republiky boli v prvých radoch demonštrantov poslanci (komunistickí). Policajti mali sťažené zasahovanie, lebo aj napriek absencie televízie vedeli s kým majú do činenia. Opozičný poslanec Milan Kňažko bol na čele občanov, ktorí vykonali neželanú návštevu na ministerstve kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Matovič niečo autom zablokoval. Páni Kňažko a Matovič nevyužili poslaneckú imunitu na krytie priestupku, ale ju využili v záujme demokracie. Nech mi demokracia odpustí, ak to objektívne bolo inak. Aplikovanie pánom poslancom Matovičom je pravda kuriózne. Jej existenciou sa pokúsil o jej popretie. Tým vlastne akoby dokázal jej nutnosť. Len s využitím poslaneckej imunity mohol poukázať na to, že imunita sa dá aj zneužiť.

Môj názor na imunitu už čitatelia mohli spoznať. Obecne ju pokladám nie za výsadu šlachty, ale výsadu ctihodným. Zatvárať oči pred skutočnosťou, že poslanecké lavice sú obsadzované aj tými, čo si tento prívlastok nezasluhujú, by bolo útekom od reality. Inými slovami, na otázku som neodpovedal tak ani tak, ale na moje dôjde. J

SkryťVypnúť reklamu

Kto môže iniciovať referendum?

Dnes som pri počúvaní relácie o 5 minút 12 nepriamo dostal otázku na tému referenda. Dostal ju síce pán Richard Sulík, predseda NRSR. Znela asi v tom zmysle, či by zorganizoval referendum o nejakej otázke. Aká to bola otázka nie je momentálne dôležité. Odpoveď znela, že nie, a bral do úvahy samotnú otázku a časovo náročné zháňanie podpisov občanov. A ako vyplynula tá nepriama otázka pre mňa? Mám dojem, že referendum môže iniciovať aj NRSR. Nebolo by preto treba zháňať podpisy občanov. Otázka pre mňa preto znie: Je môj dojem správny, alebo sa už na mne negatívne prejavuje môj vek?

Vladimír Giač

Vladimír Giač

Bloger 
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Vekovú hranicu, keď som mohol hovoriť, že už mám po mladosti a do dôchodku ďaleko, som už prekročil. Zoznam autorových rubrík:  O slovenčinePočítačeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

321 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu