Prečnievajúci náklad.

Kto čítal môj článok s názvom „Porozumeli ste otázke"  vybadá určitú súvislosť.  Tento článok, by sa preto mohol volať aj „Porozumeli ste, ako označiť prečnievajúci náklad?"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

 Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v paragrafe 51 ustanovuje: „Predmety, ktoré možno ľahko prehliadnuť, nesmú prečnievať po strane vozidla."

Vyhláška 9/2009 Z. z. špecifikuje podmienky a spôsob označovania nákladu prečnievajúceho nákladu zas vo svojom paragrafe 3 nasledovne: 

 „Ak náklad prečnieva vozidlo vpred alebo vzadu viac ako o 40 cm alebo ak náklad na vozidle alebo na jazdnej súprave prečnieva do strany, prečnievajúci koniec nákladu musí byť označený reflexným označením s červenými a bielymi pruhmi širokými 70 mm až 100 mm a smerujúcimi od pozdĺžnej strednej roviny vozidla pod uhlom 45 nadol. Najmenšia plocha tohto označenia musí byť 0,20 m2 , pričom táto plocha musí mať tvar pravouholníka s dĺžkou jednej strany najmenej 400 mm. ....". 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Na šťastie som sa nedostal do situácie, keď by môj prečnievajúci náklad bol ľahko prehliadnuteľný a prečnieval by menej ako 40 cm. Asi by som ho nejako označil, ale nie kvôli znalosti zákona. Z opatrnosti. Možno aj nie, ak by som bral do úvahy len vyhlášku a neuvedomil by som si, že vyhláška neopakuje to, čo je už v zákone. Moje šťastie je aj to, že som nemusel prevážať náklad, ktorý by presahoval vozidlo o 40 cm.

 Na citovaný paragraf vyhlášky totiž hľadím ako koza. Ako by povedal ruský básnik. Kak v ofišu koza. Prevod všetkých mier na cm respektíve cm2, aby som lepšie porozumel rozmerom, som zvládol. Z toho mi vyšlo, že ak je jeden rozmer 40 cm druhý musí byť minimálne 50 cm. Ale prípustná by bola aj alternatíva 100 x 20 cm, 1000 x 2 cm. Teda 10 metrov x 2 cm. Prakticky asi nerealizovateľné, ale vyhláškou dovolené. Ak by sa to aj dalo zrealizovať, mám pochybnosti, že výstraha v takomto prevedení by splnila svoj účel. :- ) . Ostávam teda pri praktickom, dobre viditeľnom rozmere 50 x 40.

Skryť Vypnúť reklamu

Z vyhlášky som pochopil to, že nie je potrebné označovať predmet osobitnou zástavkou, alebo špeciálnym plastovým a či iným pravouholníkom. Dá sa zobrať štetec a farby. Pre moje potreby nepraktické a radšej sa rozhodnem pre návštevu patričného obchodu s doplnkami pre auto.

 Tým však moje problémy neskončia, lebo to, čo si kúpim, bude treba na prečnievajúci koniec nejako umiestniť. Pod slovom nejako nemyslím čím, ale ako.  Prečnievajúci koniec nákladu musí byť označený ... označením s ... pruhmi širokými ...a smerujúcimi od pozdĺžnej strednej roviny vozidla pod uhlom 45 nadol.

Stredná rovina vozidla. Ale ktorá. Vodorovná, zvislá alebo niektorá šikmá? Ak by som aj nejako intuitívne našiel tu správnu, potreboval by som aj špeciálny prípravok na to, aby som to označenie fixoval v zmysle uvedenej požiadavky? A ktovie, či ten špeciálny prípravok by nemusel mať v sebe zabudovaný gyroskop, aby aj pri náklone vozidla udržiaval označenie tak, aby pruhy smerovali pod uhlom 45 stupňov nadol? Otázok a otázok. Do akej polohy by som mal dať označenie na náklade neviem. 

Skryť Vypnúť reklamu

Viac hláv, viac rozumu, povedal som si a pobral sa na zvedy do obchodu. V predajni v ktorej som bol, predávajú dve prevedenia označení. Jedno pevné a druhé, ktoré sa dá zrolovať. Ak sa nemýlim to prvé za 15 a to druhé za 10 eúr. Predavačku som asi pobavil s naivnou otázkou, ako sa to drahšie prevedenie s okami na obvode umiestňuje. Pohotovo mi odpovedala, že buď sa to pribije skobami, alebo, že treba cez oká prevliecť nejaký povraz. Asi by som ju chuderu, mladú dievčinu zmiatol, keby som upresnil, že som sa nepýtal čím, ale ako. Potom by ona na mňa hľadela. Ale nie ako koza na vyhlášku, ale na blba. Nechcel som potvrdiť ten dojem a slušne som sa rozlúčil s tým, že budem vedieť, kde si mám ísť, v prípade potreby, označenie kúpiť.

Skryť Vypnúť reklamu

 Nuž, kde sú tie časy, keď na koniec predmetu jednoducho stačilo pripevniť červenú zástavku predpísaných rozmerov tak, aby ju bolo čo najlepšie vidieť a nebolo treba rozmýšľať o rovinách vozidla a o uhle pruhov? 

 Ešte, že pri výmene vodičských preukazov sa nebudú robiť aj praktické skúšky, z ktorých jedna by bola: „Označte na vozidle prečnievajúci náklad".

Všetky žarty však skončia, keď sa mi táto otázka prisní. Viete si predstaviť tie nočné mory? : -). Nájde sa dobrá duša, ktorá ma od nich oslobodí?

Vladimír Giač

Vladimír Giač

Bloger 
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vekovú hranicu, keď som mohol hovoriť, že už mám po mladosti a do dôchodku ďaleko, som už prekročil. Zoznam autorových rubrík:  O slovenčinePočítačeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu