Dva návrhy ministerke zdravotníctva

Je všeobecne známe, že väčšinu ľudí ani tak nenaštvú dane a zvýšené odvody, lebo to sú pre nich fiktívne prachy, ktoré síce z ich výplaty ale nie ich rukami odvádzajú za nich zamestnávatelia. Čiže ak si občan na tie peniažky nesiahne, príliš nevníma, že ich nemá. Iné kafé je, keď vám na dvere zaklope nejaká firma a chce od vás, aby ste otcumateri vytiahli z toho mála, čo máte v peňaženke a platili za niečo, o čom nemáte ani hmlistú predstavu, že by ste platiť mali. Sofistikovaná legislatíva (rozumej tá slovenská) obyčajne dáva za pravdu takýmto požiadavkám a vtedy sa občan najeduje, lebo má do vrecka ešte hlbšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Bohužiaľ, najeduje sa len vtedy, keď sa to stane jemu, hoci nám tu stále skúša niekto nervy - ešte si pamätám vymáhanie nedoplatkov za rozhlas a televíziu, kde istá bohunemilá firma požadovala okrem istiny poplatky z omeškania viac ako stonásobne prekračujúce dlžnú sumu. Teraz je síce okolo toho ticho, tuším ale, že sa to pod nejakým paragrafom na ochranu podnikateľských záujmov opäť dostane na svetlo božie. A zatiaľ, aby sa občan nenudil, vynárajú sa falošné aj pravé firmy na vymáhanie pohľadávok za neuhradené poistné a skúšajú, koľko občan vydrží. Takže ak sa nám vlády dušujú, že chcú pre občana to najlepšie, mám dva návrhy pre ministerku zdravotníctva, ktorá je právnička s bohatou praxou v zdravotníctve, ako si neurobiť dieru do hrudníka pri tom dušovaní.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1.Legislatívne zabezpečiť, aby doba premlčania pohľadávky na poistnom bola maximálne päť rokov.

Zdôvodním: od zavedenia plurality zdravotných poisťovní išli miliardy korún teraz milióny eur na informačné systémy zdravotných poisťovní. Tieto informačné systémy spravujú okrem iného databázy poistencov a platiteľov poistného. Aká efektívna je však táto investícia, keď poisťovňa nemá desať a viac rokov ani šajnu, že jej niekto neplatí? O tom, či jej tie peniaze nechýbajú radšej pomlčím, to je na inú debatu. Ak mám teda takýto informačný systém, ktorý by som prirovnala k luxusnému bavoráku, prečo na ňom jazdím ako na starom trabante? Je to vina informačného systému, užívateľov alebo manažérov? Dnešná premlčacia doba na pohľadávky na poistnom umožňuje poisťovniam sa flákať , majú čas. Ak sa medzitým zomelie niečo také, že poisťovňa skončí, ešte v posledných kŕčoch uzatvorí obchod o postúpení pohľadávok. A po mne potopa - teraz je na rade občan, aby sa bránil proti všetkým neoprávneným vymáhaniam. To je dnešná situácia a vôbec tým nemám na mysli Coface. Sú tu iné firmy, ktoré majú preukázateľné rozhodnutia súdov.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže, pani ministerka, dajte poisťovniam legislatívne ultimátum , nech si robia svoju prácu včas. Päť rokov je dosť dlhá doba na to, aby si poisťovne jazdiace na miliardových informačných systémoch stihli urobiť poriadok v platbách poistného.

Avizuje sa tu vznik jednej poisťovne. Tak prosím pekne, predtým, ako si pripijete šampanským na splnenú úlohu,

2. zakotvite legislatívne povinnosť zverejniť zoznamy postúpených pohľadávok! Tak ako dnes poisťovne zverejňujú neplatičov, budú musieť zverejniť končiace poisťovne zoznam: komu , koľko a voči komu ..... Občan sa bude môcť skontrolovať a prípadné Cofacy nebudú mať šancu klamať občanov. Legislatívne návrhy dáva za seba každý rezort, tu by sme zbytočne hádzali vinu na rezort spravodlivosti. Takže urobte to minimum, čo sa dá urobiť, hneď. Pre občana, poistenca a potenciálneho pacienta....

Skryť Vypnúť reklamu

Lebo sľub, že peniaze majú ísť s pacientom, visí stále vo vzduchu...Nevidieť žiadnu zmenu.

Asi sa čaká na tú jednu poisťovňu. Nuž, stavím sa, že peňazí pre ľudí aj tak viac nebude.....

Gita Gáborová

Gita Gáborová

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niekto, kto je ešte stále a napriek všetkému presvedčený, že sa oplatí vynakladať energiu, aby sa veci pohli k lepšiemu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu