Idete k lekárovi? Pripravte si peniaze - bude to bezplatné

Nedávno sa mi sťažoval kamarát, že má problémy s chrbticou a keďže sa mu pripomínala pri každom pohybe, musel k lekárke.  Tá mu predpísala infúzie. Počet - desať. Za každú dal 10 euro plus ďalších 10 za objednanie na termín plus ešte niečo v lekárni ..... pýta sa ma,  na čo mu je zdravotné poistenie?  A teraz počítajte všetci, ktorí ste v poslednom čase boli u lekára- čo všetko ste platili? A viete, čo je zaujímavé?  Pomaly už doplácame za všetko - za vyšetrenia, za lieky, platíme za termíny - nikdy sme toľko neplatili a nikdy nebolo v zdravotníctve volanie po peniazoch také intenzívne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Turbulencie v tomto sektore akoby nemali konca, priam pred bezmocnými občanmi sa menia na nekončiace zemetrasenie. Najskôr lekári, teraz zdravotné sestry.... popradská nemocnica vraj ošetrí poistencov Dôvery len v situácii, keď pôjde o život. Ale včera počas večerných správ vo mne skrsla štipka nádeje, že azda už ľuďom začína svitať....naštvaný pacient z Popradu, ktorého odmietli ošetriť, totiž vyhlásil, že poisťovniam ide iba o zisky. A bylo světlo!! Odkedy tu píšem, že zisk poisťovne je za súčasnej legislatívnej situácie absolútne nemorálny! Poisťovňa má na to, aby si rozdelila zisk z našich zdravotných odvodov, ale nemá na to, aby dala peniaze nemocniciam? To má akú logiku? Veď tie peniaze sú určené na zdravotnú starostlivosť a nie na sebazabezpečenie akcionárov poisťovní. Bohužiaľ, zákon im umožňuje postrkať ich do vlastnej kešene. Kvôli objektivite treba povedať, že štátna poisťovňa zisk - ak ho vytvorí - vráti poväčšine späť do systému, nevypláca akcionárov - ale netuším, či odchádzajúce kresťanské vedenie štátnej poisťovne zachovalo túto bohumilú tradíciu. Správu o hospodárení za uplynulý rok pravdepodobne prinesie už nové vedenie, takže sa nechajme prekvapiť, kam umiestnili vytvorený zisk.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A pre všetkých, ktorí už štrngajú šabľami a idú má stínať ako nepriateľa podnikania - nie, to ja určite nie som. Ale dajte poisťovniam inú možnosť na vytváranie zisku, než je zákonné drancovanie nášho zdravotného poistenia. Lebo dnes inú možnosť nemajú - a možno ani nechcú, toto je pohodlné a zisk zaručený podľa vzorca: ty mi musíš dať, ja ti môžem vrátiť menej, rozdiel je môj zisk.

Tá iná možnosť je pripoistenie. A nech sa poisťovne pretekajú, čo nám ktorá ponúkne a za koľko.

Treba priznať, že tlak lekárov za zvýšenie platov najviac znášala Všeobecná - v priebehu roka dvíhala zmluvné objemy nemocniciam, aby mohli požiadavkam lekárov vyhovieť. Súkromné poisťovne sa v tomto smere nijako netrhali. Vôbec nefandím Všeobecnej, je to ťažkopádny a byrokratický mastodont, inštitúcia prezamestnaná a nepružná tiež požierajúca peniaze našich zdravotných odvodov, ale čo je pravda, je pravda. Nemocnice podržala. Na druhej strane je trestuhodné, ak minister tlačí poisťovňu do takých krokov, ktoré ju v konečnom dôsledku likvidujú. Aj Všeobecná môže totiž nemocniciam pridávať len v rámci svojich finančných možností, inak sa bude zadlžovať. Takže možno by bolo načase povedať - vážené poisťovne Dôvera a Union, ste na rade. Pridajte teraz vy, aby bolo na zvýšenie platov sestier.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale potom si treba sadnúť a začať racionálne počítať -na čo máme a na čo nie. A tam už nátlakové akcie typu - nechceme toto a nechceme tamto, lebo vyhlásime štrajk - nie sú na mieste. Lebo na konci takéhoto správania začneme všetci hovoriť po grécky.

A výstraha pre všetkých: neskúšajte, čo všetko ľudia vydržia. Veľa.....ale všetko má svoj koniec.

Gita Gáborová

Gita Gáborová

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niekto, kto je ešte stále a napriek všetkému presvedčený, že sa oplatí vynakladať energiu, aby sa veci pohli k lepšiemu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu