Eurovision Song Contest 2010 - Prvé semifinále sklamalo aj potešilo

Deň 14. február nebol tento rok výnimočnejší kvôli milencom zapĺňajúcim ulice miest či kaviarne, ale aj vďaka prvým menám postupujúcich v Eurovision Song Contest 2010. Prvé semifinálové kolo nijako zvlášť neprekvapilo, ba ani nešokovalo. Výherca je svojím spôsobom známy, no ostataných interpretov to neodrádza bojovať ďalej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Prvá finálová šestka..V tomto prípade už nerozhodovali len hlasy divákov. Za porotcovský stôl zasadla na rozdiel od superstáristov trojica serióznych slovenských hudobníkov. Žiadne namyslené hviezdy šoubiznisu so skúsenosťami muzikantských bohov. Čistá kvalita v podaní vyštudovanej skladateľky a klaviristky Ľubice Salamon - Čekovskej, legendárneho hudobníka a niekďajšieho lídra skupiny Modus Janka Lehotského a do tretice úspešného autora textov a bývalého hudboného publicistu Martina Sarvaša .

Nikoho pravdepodobne neprekvapilo, kto obsadil prvú priečku. Svidníčanka Kristína ospevávajúca „Horehronie" mala tradične veľký úspech. Pamätám sa na jeden ročník letnej akcie s názvom Šíravafest, keď som túto dievčinu začula spievať prvýkrát. Publikum tvorilo zväčša pivom opojený dav. Prešiel však dlhší čas a vsadenie na text Kamila Peteraja a hudbu Martina Kuvaliča jej prinieslo úspech od prvého vdychu do mikrofónu. Keby mali ľudia štyri nohy, tak ona tromi z nich stojí na škandinávskom poloostrove.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľká radosť ovládla publikum pri informácií, kto zasadol na druhom mieste. Obeť útokov z minulého kola Miro Jaroš oslovil väčšinu slovenského obyvateľstva. Zaujímavosťou, pre ktorú bol atakovaný skupinou Družina bola účasť tlmočníčok prekladajúcich do posunkovej reči.„Hudba by nás mala spájať a nepáči sa mi, keď sa niekto snaží hádzať špinu na posolstvo môjho vystúpenia. Je to smutné," povedal spevák. Topiaci sa aj slamky chytá - viď skupina Družina. Pieseň „Bez siedmeho neba" však bola voči tomu odolná a dostala sa tak do finále eurovízie.

Klára, Pavol Remenár a Old School Brothers. Jedinečná kombinácia tohto ročníka priniesla úspech aj v tomto kole. Imidžové kúzlo dosiahlo premenu dievčaťa na ženu, a tak sa jej „Figaro" zvádzal trochu ľahšie. Táto skladba z dielne Pavla Jursu a Petra Farnbauera sa pohybuje ako na ľadovej kryhe. Veľmi neisto a bez nejakých veľkých skúseností. Otázknikom ale je, kde sa počas vystúpenia nachádzala skupina Liqiud Error. Stúpla im snáď sláva do hlavy?Ďalším postupujúcim sa stal Robo Opatovský. To, čo nepočulo Slovensko, zachránila porota. Minulý rok bol z postupu v šoku, tentokrát však nemusel pochybovať. Pieseň „Niečo máš" bola jednou z najkrajších celého večera. Malá oslava zamilovanosti či Óda na lásku. V ten valentínsky deň to bolo trefou do čierneho. Medzi menej známymi resp. menej frekvetovanými menami finalistov sú  Mayo so živou piesňou „Tón" a „Ty tu ticho spíš" od talentovaného Mariána Banga .

SkryťVypnúť reklamu

Dobrý ťah pred letom

Platí hlavne pre kapelu Get Explode. Títo chalani sa v dave nestratia. V semifinále mali medzi davom najväčšiu podporu, no ďalej ich to neposunulo. Čo už je to za rozdiel O,3 %? Boli netradiční, atypickí, netuctoví a farební. V ich vystúpniach koloval život. Ľudia však asi majú radšej niečo... menej dramatické. S Lackom Kováčom a spol. sa tak určite stretneme niekde v tepne hudobého leta. Medzi vypadnutými sú tiež Robo Mikla, Michaella či Petra Humeňanská. Niektorí to môžu brať ako také 5-dňové zviditeľnenie, niektorých možno budeme počuť o rok. Je to však iba na nás. Či si ich piesne pripustíme k duši.

SkryťVypnúť reklamu

Foto: Zdenko Hanout

Katarína Gočová

Katarína Gočová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... osoba, ktorú zaujíma dianie na kultúrnej scéne a celkovo život, spájajúci ľudí a kultúru. Zoznam autorových rubrík:  FestivalyÚvahyKoncertyReportáže

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu