Nie je antikampaň ako antikampaň, pozdravuje Pozoruhodná chrbtica

Písmo: A- | A+

27 rokov v politike korunovaných kandidatúrou na prezidenta z postu premiéra sa zdá byť vhodný moment na rekapituláciu všetkých káuz, podozrení a zlyhaní, vraveli sme si, keď sme pripravovali Pozoruhodnú chrbticu. Naša snaha bola úprimná a mnohí ju ocenili aspoň lajkom, ale vo výsledku sme si ani neškrtli. Pred druhým kolom úradujú iné témy a iná antikampaň. Stojí za to porovnať ju s tou našou.

Od začiatku nám bolo jasné, že ak chceme ukazovať na niekoho krivú chrbticu, musíme to robiť spôsobom, ktorý je korektný a poctivý vo vzťahu k zdrojom, faktom a ich interpretácií. Pri väčšine bodov z toho obsahu to bolo banálne, pretože sa jedná o veci, ktoré boli široko medializované. Naše komentáre boli minimálne a mali skôr doplňujúci charakter. Pôvodne sme chceli zahrnúť aj Ficov citát, ktorý sa nám tam výborne hodil: „Na morálku sa ma nepýtajte, ja s tým nič nemám. Mňa to ani nezaujíma, absolútne." Tento citát sa na internete objavuje na mnohých miestach a na youtube je krátke video, v ktorom Fico hovorí tieto slová. Po ďalšiom hľadaní sme ale našli pôvodné video (vďaka Matúš Vizár), z ktorého je evidentné, že to krátke video bolo účelovo zostrihnuté, a teda citát bol umelo vyfabrikovaný, a preto sme ho nepoužili.

Rovnako sme sa rozhodli nespomínať žiadne frajerky alebo hodinky, pretože nám to prišlo lacné, bulvárne a samy o sebe to nie sú skutočné dôvody, prečo by sa niekto nemal stať prezidentom. Atraktivitu webu a tvorivú energiu sme vložili do vizuálnej a formálnej stránky, ktorá mala pomôcť šíreniu antikampane. Prístup k obsahu bol teda veľmi konzervatívny - riadne zazdrojované, známe a široko medializované veci. Po vyše 220 000 zobrazení od viac ako 175 000 návštevníkov, najvážnejšia, konkrétna, obsahová výhrada, ktorá sa ku mne dostala, bola k tomu, že SDĽ po revolúcii vznikla transformáciou z KSS (pôvodne sme tam mali, že Fico sa po revolúcii presunul do SDĽ, v skutočnosti sa teda nepresunul, iba KSS sa transformovala na SDĽ).

Antikiskovské letáky, ktoré sa objavujú v poštových schránkach obsahujú fakty a čísla, ktoré nemajú žiadne zdroje. Letákom dominujú interpretácie, ktoré sú absolútne zavádzajúce a manipulatívne. Tvorivá energia bola vložená do tvorby obsahu, jeho interpretácie a do podsúvania manipulatívnych, sugestívnych záverov. Nie je cítiť vôlu po preverovaní faktov a ich triezvych interpretáciách, ale skôr po subjektívnych a úderných headlinoch, ktoré očierňujú kandidáta a vytvárajú obraz sektára a úžerníka.

Pozoruhodná chrbtica má svojich autorov, ktorí sa k nej otvorene hlásia a sú pod ňou riadne podpísaní. Sme partia dvadsiatnikov bez akejkoľvek politickej príslušnosti, ktorí sa jej venovali z vlastnej iniciatívy vo svojom voľnom čase. Po dokončení webu sme ho zavesili na facebook a ďalej sa sám spontánne šíril. Antikampaň proti Kiskovi je tajomná a anonymná, nikto sa k nej nehlási. Letáky sú distribuované v obrovskom náklade celoplošne do schránok distribučnou spoločnosťou. Je to drahá a nákladná aktivita a je ťažké si predstaviť, že by sa mohlo jednať o spontánnu občiansku iniciatívu, ktorá nemá nič spoločné so Smerom. Písalo sa o indíciách, ktoré naznačujú, že sú zapájané aj políciasúdy. Mašinéria šlape na plné otáčky, tečie do topánok a je treba zabrať.

Naša antikampaň je zbierka starých, známych vecí, ktoré sme chceli pripomenúť. Neprišli sme na nič nové a prioritou bola pravdivosť. Našou zbraňou bol vizuál a forma. Ficovou zbraňou je čokoľvek, vytiahne a zaútočí čímkoľvek o čom je presvedčený, že mu to ľudia zhltnú. Chopí sa zbrane a bez váhania strieľa. Strieľa zúrivo a je mu jedno, či triafa len svojho politického oponentna alebo zabíja aj Dobrého anjela, príbeh poctivého človeka a česť jeho rodiny. Nerozlišuje medzi pravdou a lžou, vidí len veci, ktoré fungujú a ktoré nie. Sekta, úžera, budhizmus, židovstvo, hocičo.. Útočí chladnokrvne, bez zábran, bez škrupúl.

Odkedy Fico ohlásil kandidatúru bolo jasné, že toto nebudú obyčajné prezidentské voľby. Aj on sám potvrdzuje, že to je referendum o jeho osobe. Agresívny, útočný a podpásový spôsob vedenia kampane z týchto volieb robí aj referendum o tom, aký štýl politického súboja sme ochotní akceptovať, či posvätíme alebo odmietneme štvavú kampaň postavenú na vedrách špiny. Komunistickú minulosť Ficovi nepripomíname iba preto, že raz bol v strane. Je to preto, že v tej strane mentálne ostal. Používa praktiky a metódy, ktoré boli pre ňu charakteristické. V sobotu nejde o voľbu Andreja Kisku ako nejaký obraz ideálneho prezidenta. V sobotu ide o odmietnutie určitého spôsobu, filozofie robenia politiky a vedenia politického boja.

Odmietli sme to už viackrát a treba to odmietnuť znova.

A ak nie, tak ma desí aký odkaz to bude predstavovať do budúcna, do ďalších volieb a kampaní: Štekaj a trhaj politická zver! Útoč, klam a urážaj. Funguje to! Nerozlišujeme, nepýtame sa. Len nalož, to je jedno čo, zjeme čo navaríš. Veď si spomeň na marec 2014.

Antikampaň, ktorá sa vedie proti Andrejovi Kiskovi je o dôvod naviac prečo ho ísť voliť. Popritom, že je to šikovný človek so zaujímavým príbehom, ktorý založil najväčší filantropický projekt v krajine.

 

Skryť Zatvoriť reklamu