Apple. Ako Steve Jobs otrávil svoje jablko - alebo ...

Opäť teda kraľuje Windows. Má 90% percent svetového trhu. (rok 2013) A v tom je tá chyba. Ale prečo? Nie je to fantastické že je všetko kompatibilné?... ...Malá asociácia: Ak by teda bolo podľa Jobsa,keď by on vymyslel koleso smeli by ho používať iba klienti Apple a zvyšný svet by bol vydaný na pospas patentovému úradu. Preto bolo až smiešne, keď sa Jobs rozčuľoval prečo Android ....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Apple. Ako Steve Jobs otrávil svoje jablko - alebo platňa s prikázaním?

Predstavte si človeka, ktorý dokáže všetko vypočítať, ale jediný súčet nechápe. 10+10 a on s tým ani nepohne. Predstavte si Steva Jobsa, ktorý urobil skvelé veci a vynikajúce obchody, ale nikdy nepochopil, ako globálne rozšíriť operačný systém, že operačný systém treba predávať pre všetky počítače na svete.

Ani nie nepochopil, on bol od narodenia naprogramovaný tak, aby to nikdy neprijal. Nedalo sa to preinštalovať, mal v sebe hardwarový program. Ten čip, kde to mal vyryté, bola platňa s jedným prikázaním: nikdy nepredáš svoj operačný systém, bez svojho dokonalého hardwaru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zásadným argumentom pre túto stratégiu bolo mať všetko v Apple pod kontrolou. Čo sa ukázalo ako vysoko efektívne a určite by veľa produktov nezrealizovali, keby boli závislí od rozhodnutí iných firiem. Výborne!

Ale to BOLO a JE možné, aj keď by Mac OS (operačny systém Apple pre počítače, pre mobilné zariadenia - iOS) dovolili používať všade a všetkým.

Nezabudnime na veľmi zaujímavý fakt: spoluzakladateľ Apple, Wozniak , bol a je za otvorené platformy. No ako je známe, vzdal sa výkonnej moci v Apple.

Jobs vedel , že by ľudia ešte menej kupovali jeho hardware. ( vzniklo by obrovské množstvo PC, notebookov rôznych designov, s operačným systémom Apple Mac OS, takže kto by sa hneď nerozhodol pre Apple design mohol by si vybrať inde) Ale Jobs bol závislý na geniálnych myšlienkach v designe a ich predvádzaniu na prezentáciách. Tak obetoval rozšírenie Mac OS do celého sveta a vyžíval sa v tom , že ľudia sa musia zaoberať jeho osobou a jeho designom. Povinne.

SkryťVypnúť reklamu

A marketing Jobsa bol strhujúci, predajné čísla sú argument. No nie je tu dlhodobá udržateľnosť. Všetko je nastavené tak, že podiel Apple bude klesať. Aj keď bude vidno extrémne výkyvy nahor, pri uvedení niečoho nového. Apple to ale vždy môže zvrátiť a jediná cesta je: nebáť sa konkurencie designu a teda povoliť operačné systémy Applu všetkým výrobcom hardwaru na svete (smartphony, tablety, pc, notebooky,..neskôr možno aj do automobilov atď). A vtedy práve konkurencia môže potvrdiť, že nápaditosť a krása Apple designu bude stále v kurze. Dnes je situácia taká, že musíte výrobok akceptovať aj so softwarom. Čo nie je vôbec čistá hra.

SkryťVypnúť reklamu

Vôbec nedáva zmysel , že človek s takým citom pre obchod, nezvládol takú jednoduchú vec, ktorá bola napríklad tomu suchárovi z Microsoftu vždy jasná- operačný systém dostať ku každému človeku na zemi, kde je zdroj elektriny , na hocijaký počítač. Tu ma napadá, že burina vždy nakoniec prerastie a zničí krásne ruže.

Kto má stále naj čísla?

TRON The Real-time Operating system Nucleus (TRON), vyvinutý v Japonsku, nemôžeme nazvať operačným systémom, pretože nefunguje ani na jednom notebooku či počítači, iba v miliardách zariadení elektroniky - kamery, fotoaparáty, výťahy , práčky, atd. Áno iné operačné systémy sa počítajú na 100miliony, ale ITRON (Industrial TRON) na miliardy. Mohol by byť preto prvý. Ale nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Opäť teda kraľuje Windows. Má 90% percent svetového trhu (rok 2013).

A v tom je tá chyba.

Ale prečo? Nie je to fantastické, že je všetko kompatibilné? Áno určite to nesporná výhoda, a práve preto všetko funguje a rýchlo napreduje. No funguje kostrbato od počiatku Windows a rýchlo, ale so všadeprítomnou nudou Microsoftu. Aký šéf, taká firma.

Stretnutie s Gatesom môže byť prominentné, zaujímavé, prínosné ale nikdy nikdy nie zábavné.

Všetko začal Apple. Microsoft začal robiť prvé okná práve ako objednávku pre Apple, kde Microsoft dostal grafické inštrukcie ako to naprogramovať. Môžeme kľudne povedať , že podstatu prijemného vzhľadu operačného systému (okná namiesto príkazového riadku) vymyslel Apple (zdokonalil to čo videl vo firme Xerox) napriek tomu sa názvom Windows pýši Microsoft. Ten zostal fádny a nestabilný celé roky, zatiaľ čo Apple urobil niečo krásne, jednoduché, skvelé. No Jobs ako keby zakázal svetu si túto krásu užiť, a celé to obmedzil brilantným hardwérom. Tým zaručil voľný trh Microsoftu, ktorý mohol to svoje inštalovať úplne všade, bez konkurencie.

Ak by ste sa vtedy chceli Billa Gatesa opýtať, ako by sa najjednoduchšie konkurovalo Applu, povedal by aby si to inštalovali iba do svojho hardwaru. A presne to Jobs urobil. Nemôžem povedať, že to bol hriech, aj keď chcem ! , pretože on sa držal iba prikázania – toho nezmazateľného.

Tak Jobs odsúdil celý svet, aby sa trápil so škaredým komplikovaným Windowsom. A svoju krásu ponúkol iba pár vyvoleným. (podiel oper. systému Apple: do 7%)

Celé sa to posúva do úplného šialenstva, keď si uvedomíme pár faktov. Neskôr so svojou firmou NeXT, Jobs opäť neuspel so symbiózou software + hardware, no opäť nepomohol neskôr svojmu operačnému systému v Apple s uvoľnením licencie pre všetkých.

Ďalej, pri veľkolepej akcii iTUNES , konečne Jobsa dokopali do toho, aby sa iTUNES dali inštalovať aj na Windows. A malo to obrovský úspech v číslach.

No Jobsovi stále a stále a ani po týchto dôkazoch nikdy nezaplo a stále sa skláňal pred doskou so svojím prikázaním.

Reálny pohľad na Apple

Samozrejme z týchto obmedzení sa vyvíjali produkty, ktoré boli ozaj oklieštené a aj keď sa dostali na Windows platformu, boli v istých aspektoch nekonkurencie-schopné. iPod vôbec nerozoznával foldre, alebo inými slovami, poradie pesničiek ako ste si ich dali v priečinkoch v počítači. Rozhádzal si to podľa niakých albumov a interpretov. Zostal vám iba priestor na hnev, namiesto vychutnania si toho, čo ste si prácne pripravili v počítači. Zostávalo vám všetko prerábať do playlistu – zbytočná dvojnásobná práca. iPod ste nemohli zapnúť do počítača, kde nebežal iTUNES, ak ste si potrebovali súrne preniesť niaky súbor, napr. fotku..alebo známemu pesničku, alebo textový súbor--prišlo sklamanie a hanba za čo som to vyhodil až 300 dolárov-iPod bol úplne nepoužiteľný. Často počítač iPod ani nenašiel, keď ste ho zapojili. Iné Mp3 prehrávače mali aj 10x takú kapacitu za neporovnateľne nižšiu cenu. Fungoval vlastne iba v prostredí iTunes. A tiež iba na dobre premyslenej zmanipulovanej prezentácii. Tak ako prvý iPhone, ktorý bol dobrý asi ako tehla na múr. Obidve veci nedokázali prijímať MMS. Ale prezentácia vždy oblbla laický svet. Prehrávač videí Quick time , bol úplná nula, a mimo Apple ho nepoužíval na pc fakt nikto. Nepraktický, nefunkčný (minimum súborov čo prehral, žiadne titulkové súbory atď.) Iba krásny. To áno to bol.

Apple sekta je síce Jobsovi bezhlavo oddaná, ale realita dáva Apple do iného svetla. Nie takého geniálneho.

Podnikanie by nemalo byť totalita, štýlom Jobs: ja viem čo sa vám smie páčiť a keď sa vám nebude, tak to nebudete mat! Výsledok: Apple prehral totálne na trhu operačných systémov. A tento trend pretrváva- bohužiaľ. Bohužiaľ pretože Apple je oproti Microsoftu krásna priam éterická bytosť, so zmyslom pre estetiku a spájanie všetkého do vkusných celkov a pritom s dôrazom na maximálnu jednoduchosť. Vlastnosti , ktoré Microsoft nikdy nemal ani nebude mať, a tým sú všetci jeho používatelia odsúdení pracovať v takom na prvý pohľad neviditeľnom šedom svete. A tiež kancelárie Microsoftu, bože stále tá istá nuda.

Apple vylepšil ovládanie dotykovej obrazovky asi do dokonalosti. (dokonalosť je to, čo kopíruje ľudské telo, a jeho ergonómiu) To ako viete, dvomi prstami priblížiť a vzdialiť fotku atď. Keď mal Jobs v hlave pocit, že toto smie byť patentom iba Applu – nedá sa nič namietať. Ale... ! Opäť platí to čo je napísane vyššie. Jobs nedokázal genialitu ponúknuť celému svetu. Malá asociácia: Ak by teda bolo podľa Jobsa, keď by on vymyslel koleso, smeli by ho používať iba klienti Apple a zvyšný svet by bol vydaný na pospas patentovému úradu. Preto bolo až smiešne, keď sa Jobs rozčuľoval prečo Android používa ich triky na ovládanie prstami a pritom nemal riešenie ako to ponúknuť celému svetu. Na svete by nebolo nič horšie, ako keby kopec značiek, na toto, používalo kopec systémov. Klient by strašne trpel. Kúpili by ste si iný phone, a bolo by neúnosne si zvykať na iné ovládanie, a buďme úprimní, chceme to, čo je nám prirodzené. A to mal Apple - a preto sa to muselo rozšíriť všade, aj keď to Jobs nechcel dovoliť, nevedel pochopiť a ani mu to nikto nedokázal vysvetliť.

Fikcia?

Stačilo aby sa mohol od začiatku Mac OS operačný systém používať všade, a Microsoft by tým pádom zostal iba programátorom firmy Apple, a Apple by bol hlavný designer. Svet by vyzeral ináč...bez modrých obrazoviek Microsoftu. Alebo pesimistický pohľad: určite by bol pomer oper. systémov vo svete aspoň 50:50 , pričom by boli určite na 100% aj viac menej kompatibilné, to je isté. A krásne rozhranie by robilo radosť aj ľudom, ktorí nemali peniaze na predražený Apple hardware. Alebo proste chceli len iný, individuálny. A dokonca , ak chcel Jobs za každú cenu prezentovať svoj hardware, mohol dávať klientom ktorí sa rozhodli pre kompletný produkt Apple software + Apple hardware urćitý bonus, ktorí by iní nemali.

Dajte deťom možnosť, ktorý z obrázkov (rok 2001) by si vybrali. A tiež Vy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Myslíte si že iPhone, iPad je výnimka ?

Tak trochu reality , bez zakalených očí Apple sekty: iPhone a iPod spolu má do 20% svetového trhu mobilných oper. systémov. Ak by svoj operačný systém uvoľnil na voľnú licenciu ako Android, Android by sa vlastne ani nestihol etablovať na trhoch, takú silu a nasadenie by mal iOS. Naproti tomu, Android si svojou otvorenou platformou razí cestu na úkor iOS, presne tá istá situácia, ako keď začal po roku 1985 trhy preberať Windows na úkor Mac OS.

Tak teda pozor na šepoty, že akcie Apple sa ešte zdvojnásobia od roku 2013. Kým nepochovajú Jobsovu tabuľu s prikázaním, môže byt z Applu čoskoro iba pekný šperk za výkladnou skriňou v múzeu.

A jablko už začína hnednúť, presne tam kde ho Jobs nahryzol.

milan goldee

milan goldee

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

napady, idei, design, tvorba textov, sloganov a basni, biznis, kapitalove trhy, komunikacia, telemarketing, gym @ fitness life Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu