reklama

Afriku a Ugandu som si zamiloval, takto zmenila môj pohľad na biznis

V Ugande každá kvapka vody sa ráta

Afriku a Ugandu som si zamiloval, takto zmenila môj pohľad na biznis
Miestne deti (Zdroj: Donal Greene)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Minulý týždeň som sa vrátil z jednej z mojich pravidelných ciest do Ugandy. Prečo som tam začal chodiť a čo tam momentálne robím - to všetko sa stalo úplnou náhodou.

V roku 2020, počas začiatku pandémie, som mal čas na sebareflexiu. Práve v tom čase som sa rozhodol odísť zo zamestnania a založiť dve spoločnosti približne v rovnakom čase. Trustmatic je v mnohých ohľadoch typický európsky startup; high-tech, súťažiaci v tvrdom konkurenčnom prostredí, s cieľom získať financovanie série A v roku 2022... atď.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá spoločnosť - Uroda Ventures je však úplne iná. S mojím obchodným partnerom Martinom, Uganďanom žijúcim na Slovensku, sme založili túto spoločnosť, ktorej jediným životným cieľom je pozitívne pôsobiť a v konečnom dôsledku dosiahnuť, aby bola samofinancovateľná.

V októbri 2020 sme kúpili 13 akrov poľnohospodárskej pôdy v odľahlej dedine, 3 hodiny severne od hlavného mesta Kampala. Pri obhliadke pozemku sme si všimli hrozné podmienky, v ktorých žili naši budúci susedia. Hlinené chatrče bez elektriny a tečúcej vody. Deti vo veku šesť rokov denne absolvujú 10 kilometrovú cestu, aby nabrali vodu zo studne a odniesli ju späť v ťažkých nádobách. Bábätká pravidelne ochorejú, alebo dokonca umierajú na choroby, ktorým sa dá predchádzať a ktoré sa dajú liečiť, ako je malária. Nedostatok základnej zdravotnej starostlivosti alebo vzdelania. Jednoducho povedané, bola to veľmi ťažká skúsenosť byť tam a vidieť, ako títo ľudia žijú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Miestna rodina
Miestna rodina (zdroj: Donal Greene)

Za 18 mesiacov od nášho príchodu sa veci výrazne zmenili. Jedna z prvých vecí, ktorú sme urobili, bola studňa (hĺbka 96 metrov), ktorá poskytuje čistý zdroj vody pre približne päťdesiat rodín v obci. Poskytli sme aj siete proti komárom a zabezpečili prístup k nemocničnej liečbe pre chorých obyvateľov. Bioplynové záchody boli nainštalované, aby umožnili miestnym premeniť svoj ľudský odpad na plyn na varenie.

Inštalácia studne na vodu
Inštalácia studne na vodu (zdroj: Donal Greene)

Na 13 akroch pôdy je teraz kvitnúca zázvorová plantáž, pričom miestni obyvatelia dostávajú spravodlivo zaplatené za ich príspevok ku každodennej údržbe pôdy. V lete zožneme prvú úrodu zázvoru a výnosy nám umožnia investovať do rozšírenia projektu a jeho vplyvu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Účelom tohto článku nie je hľadať uznanie alebo "potľapkávanie po pleci". Ide o to, že stačí trocha úsilia a podpory od tých, ktorí financie majú a práve táto trocha môže mať obrovský, doslova život meniaci vplyv na tých, ktorí financie a základné potreby nemajú.

Momentálne poskytujeme financovanie deťom v obci, ktorých rodiny si nemôžu dovoliť nízke školné (20-30 eur za semester). Plánujem vytvoriť iniciatívu „twin family“, kde rodiny v Európe môžu sponzorovať rodiny v našej dedine v Ugande. Cena niekoľkých káv, či pív mesačne, ktoré každý z nás bežne vypije, by mohla pre tieto rodiny znamenať rozdiel medzi nádejou a strašnou chudobou, až zbytočnou smrťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na rozdiel od mnohých charitatívnych organizácií naozaj zaručíme, že každý cent pôjde priamo na pomoc týmto rodinám; nič iné.

O pár týždňov budem zdieľať webovú stránku, kde si môžete prečítať o rodinách a zaregistrovať sa na ich sponzorovanie. Všetko bude voliteľné, dobrovoľne a prispôsobené presne tak, ako si to môžete dovoliť. Ako sa hovorí - každá kvapka vody sa ráta.

Donal Greene

Donal Greene

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Írsky občan Donal Greene je zakladateľom a CEO spoločnosti Trustmatic, slovenskej spoločnosti zameranej na overovanie identity na diaľku prostredníctvom biometrie a umelej inteligencie. S viac ako 15-ročnými skúsenosťami v podnikaní je Donal odborníkom na biometriu a pravidelne prednáša kľúčové prejavy na podujatiach globálneho priemyslu identity, ako sú ID4Africa, Identity Week, Seamless a Trustech. Donal, nadšený pre udržateľnosť, je spoluzakladateľom Uroda Ventures, ugandskej agrotechnickej spoločnosti zameranej na udržateľnú produkciu zázvoru a zlepšovanie výsledkov pre poľnohospodárske komunity na vidieku Ugandy. Nadácia Uroda implementuje čistú pitnú vodu, nakladanie s odpadom z bioplynu a zdravotnícke iniciatívy v chudobných ugandských komunitách. V tomto blogu bude Donal písať o svojich skúsenostiach s podnikaním na Slovensku a vo svete. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu