reklama

Inovácie na štátnej úrovni? V žiadnom prípade. Alebo?

Čo môže štát urobiť na podporu inovačnej ekonomiky?

Inovácie na štátnej úrovni? V žiadnom prípade. Alebo?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Minulý týždeň som sa zúčastnil na startup pitching session v Bratislave, po ktorom nasledovala veľmi zaujímavá panelová diskusia s Jožom Kováčom (Exponea), Majom Porvažníkom (Vacuum Group) a Michaelou Krškovou, Chief Innovation Officer Úradu vlády SR. Počkajte chvíľu - Úrad vlády SR má generálneho riaditeľa pre inovácie? Na moje prekvapenie áno!

Čo vie štátny úradník o inováciách? Vlastne dosť veľa. Pani Kršková je skúsenou zakladateľkou, členkou predstavenstva a investičnou poradkyňou s pôsobivým životopisom. Náplňou jej úlohy je „zriadenie a vedenie nového úradu vlády s mandátom kontrolovať, reformovať a koordinovať súčasný systém financovania, riadenia a hodnotenia politík výskumu, vývoja a inovácií na Slovensku“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutočnosť, že štát vedie dialóg so startupmi, aby preskúmala, ako ich môžu podporiť v inováciách, je sama o sebe inovatívna (aspoň v porovnaní s tým, ako to bolo doteraz).

S ohľadom na to, čo môže štát urobiť na podporu inovačnej ekonomiky?

1. Podpora financovania

Štát by mal poskytovať financie a podporu firmám – od podnikateľov s podnikateľskými ponukami pre vysoký potenciál startupov až po veľké firmy rozširujúce svoje aktivity, zvyšovanie efektivity a rastúce medzinárodné tržby.

2. Rozvoj exportu

Úspech na exportných trhoch je kľúčový pre dlhodobý rast slovenských firiem a slovenskej ekonomiky. Prioritou slovenskej vlády by mala byť podpora firiem zameraných na rast prostredníctvom medzinárodného predaja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Výskum a vývoj

Aplikácia výskumu a inovácií na podnikateľské výzvy je rozhodujúca pre úspech slovenskej ekonomiky. Štát by mal firmám aj výskumníkom na univerzitách poskytnúť podporu pri vývoji nových technológií a procesov, ktoré povedú k tvorbe pracovných miest a zvýšeniu exportu.

Dosadzovanie šikovných ľudí, ako je pani Kršková, do kľúčových funkcií je krok správnym smerom. Pre vybudovanie inovačného ekosystému na Slovensku musí však určite viac urobiť samotný štát.

Donal Greene

Donal Greene

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Írsky občan Donal Greene je zakladateľom a CEO spoločnosti Trustmatic, slovenskej spoločnosti zameranej na overovanie identity na diaľku prostredníctvom biometrie a umelej inteligencie. S viac ako 15-ročnými skúsenosťami v podnikaní je Donal odborníkom na biometriu a pravidelne prednáša kľúčové prejavy na podujatiach globálneho priemyslu identity, ako sú ID4Africa, Identity Week, Seamless a Trustech. Donal, nadšený pre udržateľnosť, je spoluzakladateľom Uroda Ventures, ugandskej agrotechnickej spoločnosti zameranej na udržateľnú produkciu zázvoru a zlepšovanie výsledkov pre poľnohospodárske komunity na vidieku Ugandy. Nadácia Uroda implementuje čistú pitnú vodu, nakladanie s odpadom z bioplynu a zdravotnícke iniciatívy v chudobných ugandských komunitách. V tomto blogu bude Donal písať o svojich skúsenostiach s podnikaním na Slovensku a vo svete. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu