
Tajuplný Ostrovdr. Moreaua už neexistuje len v knižnej podobe H. G. Wellsa, či v niekoľkých filmových adaptáciách tohtoznámeho románu. Rok 2010, v ktorom sa odohráva šialený príbeh mutáciízvierat s ľudskou DNA, je na dosah. Aj ostrov má už v súčasnosti svojemeno - je ním Veľká Británia.
Článok BBCz 1.4. 2008 bohužiaľ nebol len prvoaprílovým žartom a britskí vedciskutočne skúmajú hybridné embryá umelo vytvorené zo zárodočných buniek kráv, do ktorých sa vstrekujú extrahované ľudskébunky. Ľudské vajíčka sú totiž na tento účel príliš vzácne a disponuje sanimi len v obmedzenom množstve. Vedci sa pokúšajú z týchto embryízískať „kmeňové bunky", potrebné preďalší postup otvorenia nových možností na liečenie Parkinsonovej, čiAlzheimerovej choroby.
Položme sivšak otázku: Je tento vedecký prístup, idúci proti všetkému prirodzenému, vôbecetický? Tím z Newcastlu tvrdí, že hybridné embryá sú určené čisto len navýskumné účely a ich existencia nikdy nebude dlhšia než štrnásť dní. Po uplynutí tejto doby budú embryá zničené.Katolícka cirkev však namieta, že aplikáciou tohto spôsobu je v ohrozenídôstojnosť ľudského života.
Miešaním druhov „invitro" môžu v konečnom dôsledku vzniknúť odchýlky, nepresnostiv DNA, a tým poskytnúť zavádzajúce informácie ohľadom výskumu.
Špecifickýdodatok zákona špeciálne pre túto „hru nabohov" bude onedlho vytvorený a schválený.
Otázkouzostáva, koľko románov sa ešte bude musieť stať skutočnosťou, aby ľudstvopochopilo svoje možnosti a hranice, ktoré by sa nemali prekračovať.
Od dobrého úmyslu k zlému jelen malý krôčik. Od jednej nepatrnej chyby k „monštruóznym" dôsledkom...