Pomoc pre Afriku

Potom, čo OSN v júli tohto roku vyhodnotilo závažnú situáciu v Afrike a vyhlásilo hladomor, upozornili verejnosť na tento problém aj médiá. Vzhľadom na to, že Afrika nie je tento rok hosťujúcou krajinou športového podujatia svetových rozmerov, ani vyhľadávanou destináciou dovolenkujúcich „celebrít", nedisponuje fotografiami zachytávajúcimi rozsiahle zmeny po prírodnej či inej ničivej katastrofe, správa o pár dní pre médiá prestala byť zaujímavá. Prosby o pomoc vystriedala ľahostajnosť a nové, „šokujúcejšie" udalosti. Až príliš sme si zvykli na snímky vycivených, podvýživených afrických detí, ktoré sa sporadicky objavujú v časopisoch a novinách. Na nešťastia vo svete reagujeme apaticky, odpovedáme citovou rezignáciou. Problém však ostáva nevyriešený, a nadobúda čoraz väčšie rozmery...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)
Obrázok blogu

Aktuálna situácia v Afrike

Na vytvorenie určitej predstavy ohľadom skutočností na území východnej Afriky, tzv. „Afrického rohu" (časť Eritrey, Džibutsko, Etiópia, Južný Sudán, Uganda, Keňa, Somálsko, Tanzánia), si pripomeňme niekoľko faktov.

Na území je oficiálne vyhlásený hladomor, ak sa naplnia tri základné kritériá stanovené OSN, definujúce tento núdzový stav:

  • viac ako 20% domácností je postihnutých extrémnym nedostatkom potravín

  • viac ako 30% obyvateľov trpí akútnou podvýživou

  • denne zomrú od hladu dvaja dospelí alebo štyri deti na 10000 obyvateľov

Nie je to po prvý raz, čo Afrika zažíva potravinovú krízu. Počas posledných rokov sa však tento problém prehĺbil natoľko, že vyústil do súčasného stavu hladomoru, ktorý vyvolali viaceré súbežne pôsobiace faktory.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Afriku sužuje najväčšie sucho za posledných 60 rokov
Afriku sužuje najväčšie sucho za posledných 60 rokov 

Východ Afriky sužuje tento rok najväčšie sucho za posledných 60 rokov, ktoré v niektorých regiónoch usmrtilo až 90% dobytku. Zhruba 40% zo 160 miliónov obyvateľov žije v oblastiach s nedostatkom potravín. Hospodárstvo nie je dostatočne rozvinuté, mnoho farmárov nemá prístup k poľnohospodárskym strojom a hnojivám, k nedostatku potravín dopomohol aj náhly nárast cien na svetovom trhu.

Celkovej situácii neprospieva ani zvyšujúci sa výskyt počtu ochorení HIV/ AIDS, ktoré ešte viac vysiľuje už aj tak pochudnuté telá Afričanov, a zároveň znižuje produktivitu ich práce.

Stav na čiernom kontinente navyše sťažujú vojnové konflikty (nedávna vojna medzi Eritreou a Etiópiou, napätie v Somálsku), militantná islamistická skupina al-Šabbáb napojená na Al-Káidu, ktorá ovláda väčšiu časť južného Somálska ešte donedávna informácie o hladomore popierala a znemožňovala humanitárnym pracovníkom a organizáciám prístup k postihnutým regiónom. Taktiež sa usilovala zastaviť úteky obyvateľov na územie spravované vládou, kde je humanitárna pomoc dostupnejšia. Vojaci tamojšej vlády sa však tiež pokúsili ukradnúť zásoby potravín a utečencov, ktorí sa usilovali dostať k jedlu, jednoducho zastrelili. OSN preto začalo s dodávním potravy do ťažko prístupných oblastí prostredníctvom leteckej prepravy.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Somálčania hromadne opúšťajú krajinu a uchyľujú sa do preplnených táborov humanitárnej pomoci v Keni a Etiópii, ktoré už nie sú schopné zabezpečovať dostatočný prísun potravín. Mnohí po vyčerpávajúcej ceste zomierajú skôr, než stihnú nabrať stratené sily. Svetový potravinový program odhaduje počet priamo ohrozených ľudí na viac ako 13 miliónov ľudí, medzi nimi sú najmä ženy a deti.

Z dlhodobého hľadiska je medzinárodná pomoc potrebná na reštrukturalizáciu poľnohospodárstva a zavádzanie rozvojových programov na zlepšenie jeho stavu. Hladomor v Afrike nie je záležitosťou posledných mesiacov, ani rokov. Chudoba, hlad, ochorenia sú zreteľne prítomné v živote týchto ľudí. Medzinárodná podpora a odpovede na tento problém prichádzajú, žiaľ, s veľkým oneskorením. Štáty ostatných kontinentov si zrejme dosiaľ v plnej miere neuvedomili závažnosť tejto problematiky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako môžem pomôcť ja?

Najpotrebnejšou je v týchto chvíľach pravdepodobne práca dobrovoľníka humanitárnej organizácie pôsobiacej v Afrike. Vzhľadom na to, že táto pozícia nie je vhodná pre každého, to najmenej, čo môžeme pre ľudí žijúcich na „čiernom kontinente" urobiť, je informovať verejnosť o situácii vo východnej Afrike a základných faktoch, diskutovať o možnej pomoci a prípadných alternatívnych riešeniach tohto problému.

Ďalšou možnosťou je finančná pomoc a podpora prostredníctvom zbierok viacerých mimovládnych organizácií (Človek v ohrození - http://www.clovekvohrozeni.sk/ ; Nadácia Integra - http://www.integra.sk/en ; Slovenská katolícka charita - http://www.charita.sk/ ; Unicef Slovensko - http://www.unicef.sk/sk/; Magna - deti v núdzi - http://www.magna.sk/ ).

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia, ktorí sa bezmocne prizerajú na svoje umierajúce deti; siroty, ktoré stratili najbližších; ochorenia, chudoba, strach a beznádej - to je súčasný obraz Afriky.

Možno aj v tejto chvíli práve zomiera zbytočnou smrťou hladom niekoľko stoviek ľudí. Život je dar, tak ním nemrhajme!

použité zdroje informácií:

http://www.cbc.ca/news/world/story/2011/07/20/f-africa-famine-topix.html
http://www.un.org/ecosocdev/geninfo/afrec/

Obrázok blogu
Martina Grmanová

Martina Grmanová

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

možno sa po mne nezaprášiodídem ticho, bez menapoviem len zopár krátkych asibudem tu, blízko-vzdialená Zoznam autorových rubrík:  Citová výlevkaLen takKultúra a umenieSpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu