Deň prvý...

Spomienky na prácu v škole s rómskymi žiakmi. Je to realita dnešných škôl, o ktorých sa mlčí. Moderné školy 21. storočia. Reálna práca učiteľov s tzv. deťmi z menej podnetného prostredia. Reálne pocity učiteľov. Reálna bezmocnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zhlboka dýcham.

Obzerám sa, kde som? 

Na chvíľu som prestala vnímať realitu. Sedím za katedrou v triede. Trieda? Nie, bývala garáž školníckeho bytu. Za chrbtom zničená tabuľa zavesená na plechovej bráne. Dve veľké akumulačné pece zo sedemdesiatych rokoch minulého storočia, jedna nefunguje už niekoľko rokov, upozornila ma kolegyňa. No nič, vydržím. Šesť lavíc, viac by sa tu ani nezmestilo, s mojou počernejšou dvanástkou. Sedia a pozerajú na mňa. Ja na nich. Po dvadsiatich piatich rokov učiteľskej praxe som zamrzla. Mrzne? Nie, je horúco. Oblial ma studený pot. „Ta, čo budzeme robic?“ Guľka vykríkla - všetci majú prezývky, tak sa v osade odlišujú celé generácie. „Drž papuľu, ty....(cigánska nadávka)“ vyskočil Drimbli a tresol Guľku po hlave. Po ostrej výmene názorov po cigánsky, nerozumiem ani slovo, sa ostatní pridali k nim.....Rozmrzla som. Som v realite. Zoznámili sme sa. Rozdala som im vytlačené maľovanky a fixky. Maľujú, tráva modrá, slnko červené a nebo žlté...niektorí sa aj trafili.
Fajn, doniesli desiatové balíčky ako náhradu za obed pre sociálne slabé rodiny. Škola nemá školskú jedáleň. V prepravke obložené bagety, jogurt, džús a keks. Všetkých vystrelilo z lavíc a hodili sa na mňa s prepravkou. Pomoc. Oslobodila som sa útekom. Chyba. Nastal zmätok, vytrhávali si jedlo a samozrejme s nadávkami, ešteže nerozumiem. Hostina. Jedia. Omrviny, obaly z keksov, rozliaty džús. Celá hodina fuč. Aj tak sa dá.
Najedení a kľudnejší si vypočuli organizačné pokyny. „Ta idzeme domu?“Guľka na mňa. Máme štyri hodiny, odvetila som. Ešte sa porozprávame, čo ste robili cez prázdniny. „Šak v Anglicku sme buli, dobre tam bulo“ Birkaňa zhodnotila. A kde ste boli ostatní? „No doma, ne!“ predstavil sa malý Danku, vekom pubertiak a vzrastom predškolák. „Ta ty si aký debil, šak si chodzil na drevo do lesa, ta nebul si doma!“ uzavrel diskusiu v slovenskom jazyku Drimbli. Ostatné zážitky v rodnom jazyku boli nezastaviteľné. Tu nezvoní, pozerám na hodinky. S veľkou radosťou im oznamujem koniec vyučovania. Rútia sa von dverami, uhla som sa, uf...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zhlboka dýcham.

Obzerám sa, kde som? Na chvíľu som prestala vnímať realitu. Sedím za katedrou v triede. Trieda je prázdna, vzduch nedýchateľný, okná zaklincované. Vykladám stoličky, upravujem lavice, zbieram smeti. Ruky si neumyjem, netečie voda. A teraz konečne budem učiteľka. Vypisujem triednu dokumentáciu, robím učebné plány, vypisujem osobné listy. Nedokončené ukladám do igelitky domov.
 

Porada.
Pozerám na učiteľky a nechápem, ony sa usmievajú. Ako tu mohli prežiť toľko rokov, tu a takto! Nevnímam, niečo mi chodí po nohe v nohaviciach. Au, to svrbí. Konečne sadám do auta, kolegovia sa bavia, šoférujem, nevnímam.
Konečne doma, osprchovaná a najedená dokončujem písačky. Nie! Doniesla som blšku.

SkryťVypnúť reklamu

Začína lov!

Viera Guothová

Viera Guothová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ako bývala učiteľka na dôchodku, som celý život venovala práci s deťmi. Ponúkam moje úvahy a spomienky na moju prácu v školstve. Mojimi metodickými materiálmi a výtvarnými technikami sa snažím pomáhať ďalším učiteľom v ich náročnej práci, ktoré nájdu na mojej web stránkewww.amavetko.estranky.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu