Rok 2009 a nasledujúca budúcnosť

Kríza, ktorá prepukla v roku 2008, nazývaná tiež aj ako tzv. finančná kríza sa prejavila najmä po páde banky Lehman Brothers naplno a stáva sa pomaly ale isto každodennou realitou prelievajúcou sa do bežného života ľudí. Strata zamestnania, depresie atď....... Bez ohľadu na čokoľvek, je vhodné v zmysle teórií pravdepodobnosti si namodelovať niekoľko možných scenárov. Najoptimistickejší scénar je stav, že kríza prejde za cca. dva roky, všetko pôjde ako po starom, civilizovaný svet sa bude mať dobre tak ako doteraz, ak nie lepšie. Žiaľ, tento scenár sa javí ako najmenej pravdepodobný. Omnoho pravdepodobnejší je nasledujúci:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Ekonomika USA, ako jedného z najväčších, ak nie najväčšieho spotrebiteľa sveta zamrzla. Nastal stav nedôvery medzi rôznymi subjektami navzájom. Prejavmi sú okrem iného aj obmedzenie spotreby, znižovanie cien statkov, nárast nezamestnanosti, ktorá pomaly a isto prechádza do chaosu a správania ľudí, ktoré ešte prednedávnom bolo nepredstaviteľné. Vláda USA spolu s FED sa snaží rôznymi inštrumentmi rozhýbať ekonomiku. Keďže ekonomický rast rozvinutého sveta na čele s USA bol financovaný do značnej miery dlhovou formou, situácia dospela do stavu, že tento dlh splatiť je nemožné bez prijatia radikálnych riešení. Kritickú situáciu si uvedomujú všetci zainteresovaní a ide len o to, dotiahnuť veci do stavu, že víťazom bude ten, kto utrpí najmenšiu ujmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V princípe sa navonok zdá, že kríza sa týka najmä USA. Konanie Američanov utrpieť čo najmenšiu ujmu však bude následne celý svet nútiť na vzniknutý stav reagovať s rôznymi výstupmi čo sa týka ich úspešnosti. USA sa totiž ako najväčšia vojenská mocnosť dostala do stavu, že má existenčné problémy vzhľadom na stav svojej ekonomiky a svoju dlhovú službu. Áno, doteraz sa nikdy nestalo, aby USA nesplatili svoje dlhy. Nikdy, však neznamená v dnešnom svete, že to, čo platilo včera platí aj dnes. Najmä vtedy, ak máte problémy, ktoré napriek enormnej snahe sa nedajú štandartne vyriešiť. USA však svoje dlhy splatia, otázka je len komu a akou formou.

SkryťVypnúť reklamu

Podotýkam, že dlžníkom na svete nie je sú len USA ale aj mnoho iných štátov a skoro tak ako v banke Lehman Brothers, to účtovníctvo je v tých knihách také neprehľadné, že skoro neviete kto, komu, začo a prečo dlhuje.

Výhodami, ktorými však USA napriek všetkému disponujú sú viaceré.

Poviem to obrazne ale mám za to že vcelku pochopiteľne:

Posledných dajme tomu 30 rokov odoberám od Arabov ropu a od Číňanov iný tovar. Za tieto komodity platím USD. Mám monopol na tlačenie USD, čo je veľká výhoda akú nemá nik iný. Teší ma, že moji dodávatelia akceptujú za svoje reálne hodnoty moje papierové bankovky. Ja ich tlačím na špeciálnych strojoch a oni si tie papieriky ukladajú do svojich trezorov. Dokonca nakoniec si od nich tie papieriky akože aj požičiam a ďalej od nich odoberám tovar a dávam im moje USD. Až príde záver roka 2009 a ja už neviem ako ďalej. Som dlžník, nie malinký ale veľmi veľký dlžník, ktorý ale má zároveň aj reálne statky, ktoré som stiahol z celého sveta, ďalej sťahujem a som pripravený veriteľom ich aj zaplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

Čím?

Mojimi USD, ktoré smell so goooood. Natlačím veriteľom tie USD papieriky, toľko koľko len chcem a svoje dlhy splatím. Lebo nikdy sa nestalo, aby Amerika svoje dlhy nesplatila.

Presne ako zlodej, ktorý si požičia od niekoho, kto robil a šetril 30 rokov. Zlodej príde vyrovnať si svoj dlh na obrovskom aute kúpenom z požičaných. Najprv to chcel natiahnuť na neskôr a na neskôr, to splatenie svojho dlhu. Ale nedá sa to už donekonečna naťahovať, raz to praskne a ja dlžník vraciam Ti teda veriteľ môj tie peniaze, čo som si vytlačil. Ak by si nesúhlasil s vyrovnaním a platbou cash, môžem Ti tiež nechať to auto, čo som užíval tých 30 rokov. Zároveň Ťa upozorňujem, že v prepážke môjho auta mám Devinu, takže si vyber čo vlastne chceš. Po americky with a smile: a free choice, a free world, a free market.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi úprimne si povedzme, že Američania, a čiastočne nepriamo aj Európania vyjebali s celým svetom. Ako som už viac krát inde spomínal bohatstvo sveta je viac menej fixné. Len sa svojím spôsobom presúva od jedných k druhým, rýchlejšie, či pomalšie. Nemôže mať každý človek aj auto, aj dom, aj plazmu, lebo zem vzhľadom na aktuálne množstvo ľudí toľko zdrojov nemá. Preto boli kolónie, kde hŕstka staro Európanov ťažila zdroje Afriky, Latinskej Ameriky, Ázie a mali sa fajn.

Američania sú však all the best a vymysleli to excelentne. Po druhej svetovej vojne Amíci zabezpečili, že porobení získali slobodu a právo na zdroje svojej krajiny. Isteže, aj porobení sa za tých pár rokov posunuli vpred v svojom živote. Nemali nič a dneska majú nejaké hmotné aktíva. Niektorí majú dokonca plné trezory dolárových aktív. A v podstate si ich aj môžu nechať ako pamiatku.

Ako môj arabsky „priateľ“ mi raz odpovedal, na moju otázku, že prečo ten biznis robí, keď na ňom pomaly ale isto prerába, aby som sa nebál, lebo protistrana nikdy nevie, ktorý jej biznis s mojim arabským priateľom je jej posledný a že až na tom poslednom sa urobí vývar.

Tak takto nejako to urobili podľa všetkého naši Americkí friends. Využili staré dobré arabské príslovie a nakoniec im nechajú doláriky v ich trezoroch za ropu. Tomu sa povie excelentný ojeb.

USA totiž vyriešia svoje dlhy iba jediným možným spôsobom. Po krátkom období deflácie infláciou a znehodnotením dolára. Akékoľvek iné riešenia, je iba ďalší ojeb. Znehodnotenie dolára je v podstate férové a korektné vyčistenie stola. Minimálne z časového hľadiska a všetci môžu nanovo vyložiť svoje karty na stôl. Otázka zostáva kto bude ďalej krupierom. Ostatný svet bude týmto krokom USA mierne zaskočený, čo však neznamená, že niektorí nebudú pripravení. Reakcie ostatných budú nasledovať veľmi rýchlo. Tí poslední samozrejme prerobia najviac. Treba len úfať, že to nebudeme my.

Následne peniaze - dostávam sa k hlavnej pointe tejto prognózy – peniaze a teraz je jedno, či to bude USD, EURO, alebo iná mena civilizovaného sveta stratia materiálnu podobu. Prestanú existovať ako niečo, čoho sa viete dotknúť a mať to v peňaženke.

Každý človek dostane v tom lepšom prípade kartu, na ktorej budú všetky údaje o jeho osobe a o tom koľko ma kreditov. Kredit bude nejaká merná jednotka určená zákonom tabuľkovo, predstavujúca hodnotu tej ktorej ľudskej práce. Práca murára napr. 3000 kreditov mesačne.

Som zvedavý koľko kreditov dostane zo zákona právnik. -). V obchode bude napísané koľko kreditov stojí napr. mlieko, chlieb, auto atď. a pri platení sa Vám z Vášho kreditu predmetná čiastka odpočíta. Aj vzájomné vzťahy medzi súkromnými osobami všetkých reálne evidovaných aktív budú prebiehať cez tzv. zúčtovacie centrum.

V horšom prípade dostane každý človek do tela čip, kde budú takisto všetky údaje vyššie spomenuté.

Keď sa na tým zamyslíte, tak je zvláštne, že doteraz na to štátnici, túžiaci ovládať ľudí a svet neprišli. Alebo možno už prišli a len čakali na realizáciu tohto projektu lna vhodnú dobu. Tá doba už prichádza. Kapitalizmus svoju samodeštrukciu doťahuje do dokonalosti, v ktorú nedúfal ani Marx s Engelsom.

Týmto zaniknú daňové úniky, problémy s evidenciou obyvateľov a pod.. Každý človek bude de facto pod kontrolou a paradoxom všetkého bude, že ľudia po rokoch chaosu, strádania a bezmocnosti budú sami žiadať od vlád, aby zaviedli predmetné karty, resp. čipy. Tieto nástroje totiž budú prostriedkom, ktorý im dá istotu. Drvivá väčšina ľudí chce istotu, pokoj, chlieb a nejakú tu hru. Ľudia chcú istotu, že keď budú pracovať dostanú toľko a toľko kreditov a chcú mať vedomosť, že za x kreditov si vedia kúpiť taký, či onaký tovar.

Popri oficiálnom kreditnom systéme budú existovať aj neoficiálne systémy výmeny produktov, ale budú sa týkať len úplných looserov (u nich sa môžu stať výmennou jednotkou napr. cigarety) alebo boháčov, ktorí ho navonok akceptujúc a vytvoria si aj svoj vlastný (napr. diamantový).

Tento stav nastane najneskôr do desiatich rokov. Otázkou zostáva iba, či tomuto stavu bude aj predchádzať celosvetový konflikt. Tento konflikt by totiž znamenal aj zníženie počtu obyvateľov zeme, čo by pre preživších malo nespornú výhodu znamenajúcu šancu mať väčší kus koláča na tejto zemi a zároveň z titulu deštrukcie materiálnych statkov potrebu nanovo ich vybudovať, čo v podstate znamená vytvorenie nových pracovných príležitostí pre občanov. Pomalý začiatok tohto konfliktu (slowly but surely) je pravdepodobný v roku 2010, po tom, čo odrbaní si uvedomia, že sú fakt odrbaní.

Vzhľadom na inú mentalitu, myslenie, životné hodnoty odrbaných ako sú hodnoty nášho civilizovaného sveta bude nutné vážne sa zamyslieť na ktorú stranu v konflikte sa Európa pridá.

Na každý pád, svet bude iný a niektoré scénky z futuristických amerických filmov sa stanú realitou, so spend your money asap, lebo ten zážitok 4 money spent Ti nikto nevezme a nemôžeš oň prísť. Ibaže by ten čip bol taký dokonalý, že Ti ten zážitok vygumuje a potom je to už cele v …...... kamarade.

Selavi?

London calling...Costa Rica....


vladimir gurtler

vladimir gurtler

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

7 STATOČNÝCH ako politická strana, som jejzakladateľ, píšem a hovorím nielen o práve a spravodlivosti, ale aj o ekonomickej kríze, budúcnosti ľudstva, a o iných obyčajných neobyčajných veciach, či ľuďoch. verím, že Slovensko bude lepšou krajinou, ak sa nájde aspoň 7 Statočných v každom meste, obci a začnú konať dobro pre všeobecné dobro. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu