Kirgizsko – v stroji času

V Kirgizstane sa mi podaril nedeľný výlet, kedy ma zopár kilometrov taxíkom nad hlavné mesto prenieslo o polstoročie späť v čase:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Atrakcia neďaleko hlavného mesta sa volá „Ťoplije kľjuči“ a sú to štátom spravované „kúpele“. Ako všetky „stroje času“ aj do tohto sa dostanete až po hodine jazdy panoramatickým údolím, ale príšernou, miestami poľnou, prašnou cestou.

Cesta do kúpeľov Ťoplie kľuči.
Cesta do kúpeľov Ťoplie kľuči. (zdroj: G. Murín)

Keď tam dorazíte, zistíte, že ste zostarli minimálne o 50 rokov. Akoby ste sa ocitli v komédii slávneho sovietskeho režiséra Šukšina. Miestna telnatá „dežurnaja“ Taťjana by mohla hneď hrať v jeho filme, ibaže ona to ani nehrá. Je rovnako odporná, ako väčšina dežurných za socíku, patri to k jej profesii. Prvý šok je, že tu nie sú žiadne skutočné „kúpele“, ale len jedna ošarpaná budova s nápisom „bazén“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Bazén uprostred pustatiny.
Bazén uprostred pustatiny. (zdroj: G. Murín)

Polovica tej budovy, kde sa kedysi podávali masáže a iné obvyklé procedúry, je v dezolátnom stave a zatvorená. Cez „dvere času“ teda vstúpite do predsiene, ktorej vládne Taťjana pevnou rukou. Najskôr dotelefonuje, potom vás pohľadom ošacuje a vypýta si vstupné 150 som-ov (cca 3 doláre = 2,68 eur) a vysvetlí, že okrem teplej vody nemáte počítať s ničím navyše a keď máte pripomienku, tak vás odkáže do horúcich, kapitalistických pekiel. Hneď na mieste vás donúti (kvôli čistote uprostred tej špiny?!), nechať topánky v tejto predsieni z komunistických čias a keď poslúchnete veľkoryso vám prezradí, že v malej skrinke v rohu sály nájdete šľapky. Áno, sú tam, ale len jedny a to detské – no, „k zulíbání“, ako hovoria Česi. Na boso teda krátkou chodbou vojdete do temnej prezliekarne, ktorá nie je pre slabé povahy. Zopár plechových skriniek je pokrytých zvonku i zvnútra hrdzou a nedajú sa zamknúť. Zato je pri vstupe veľký nápis, že tu za žiadne straty neručia. Takže som pekne vycupital späť von z budovy, hore rozbitými schodmi, zbavil sa všetkého okrem plaviek a zveril to do rúk neznámemu taxikárovi. Keby chvíľu počkal a potom dupol na plyn, ostanem v tej vzdialenej krajine nahý, ako po stvorení – bez dokladov, bez peňazí, bez oblečenia. Ale nechať to všetko v rozpadajúcej sa prezliekarni bol ten horší variant. Sprcha v týchto muzeálnych kúpeľoch pripomína „večný oheň“ pri miestnych pomníkoch – tečie stále, lebo sa nedá zavrieť a keď ju horko-ťažko z ľútosti nad toľkým mrhaním zavriete, je takmer nemožné ju otvoriť. A prichádza najväčšia atrakcia, priam polahoda pre „cestovateľov v čase“ – bazén v rozsiahlej hale, ktorej steny sú pokryté fľakmi plesne. Zakryť to majú veľkorozmerné transparenty: ten vpravo zdobia rôzne výjavy s delfínmi, ktoré by zdochli už len pri pohľade na miestnu vodu. Zato oproti je obrovský romantický výjav kirgizských hôr a nápis „Kirgizsko – naša vlasť“.

SkryťVypnúť reklamu
Bazén Ťoplie kľuči.
Bazén Ťoplie kľuči. (zdroj: G. Murín)

Kachličky sú popraskané a plesnivé, občas sa uprostred toho zúfalstva prejdú dvaja chlapíci oblečení vo vatovaných montérkach a vláčia niečo odniekadiaľ niekam, takže máte pocit, že ste na stavenisku, či skôr rumovisku. Voda je teplá a plávu v nej občas čiastočky buď hrdze alebo plesne. Aj otrlé duše tu vydržia najviac hodinu, ale verte, že na tú hodinu nikdy nezabudnete. A ešte dôkaz, že turistika nemá logiku: asi tri-štyri kilometre pred týmito „kúpeľmi“ je v tomto zabudnutom údolí postavený novučičký, moderný hotel, kde naozaj nie je čo robiť, ibaže by ste sa vyžívali v pohľade na pusté kopce okolo.

SkryťVypnúť reklamu

 O mesiac po tomto zážitku som sa ocitol na našom rodnom Slovensku, v Humennom. V blízkej obci som absolvoval večer besedu a na noc ma priviezli do miestneho, vynoveného hotela Alibaba. Pri ubytovávaní mi milá mladá recepčná oznámila, že v cene izby mám well-ness. Pustil som to z ucha a šiel na izbu. Ale tam ma pochytil čert pokušenia – keď je to zadarmo! Čo takto dať si saunu? Tak som sa do toho hotelového well-ness-u vypravil. A ako inak. V župane, čo bol nachystaný na izbe. A až pred vstupom do tej sauny som si uvedomil, že som tu opäť v rovnakej polohe ako v kirgizských štátnych kúpeľoch – okrem plaviek som tu mal navyše len ten župan a v jeho vrecku plastovú kartičku. Ale, ktovie prečo, v tej humenskej verzii človeka bez dokladov, peňazí a šatstva som sa cítil podstatne bezpečnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

 Tie dva bazény teplej vody delí súčasne 5 222 kilometrov a 50 rokov na „stroji času“...

Viac o Kirgizsku TU.

Gustáv Murín

Gustáv Murín

Bloger 
  • Počet článkov:  329
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Vraciam sa na tento blog a verím, že tak opäť stretnem starých dobrých známych a aj nových čitateľov. Aj keď tento blog je všemožne aj nemožne filtrovaný, takže ho určite nenájdete vo Výbere :( Zoznam autorových rubrík:  KrimiMédiáCivilizáciaBratislavaDlhovekosťCestyRádioaktívni - doplňujúce textPolitikaJazykové hlavolamyRovnoprávnosťParadigmy zdraviaNezaradenéPartnerské vzťahy a rodinaKultúraČo sa deje

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama

SME si všimli

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 284x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 922x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 096x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 103x
  • Prečítané: 1 996x
  • 1
Kreslené vtipy XIV

Martin Pollák

Kreslené vtipy XIV

Kreslené vtipy z rokov 2017 - 2023

  • 16. feb
  • Páči sa: 29x
  • Prečítané: 8 716x
  • 2
Čo je viac? Zájazd do ZSSR, alebo osobné auto?

Marian Nanias

Čo je viac? Zájazd do ZSSR, alebo osobné auto?

Odmena pre najlepšieho včelára v Československu, ktorý vypestoval včeliu matku – “Hontianku“.

  • 25. nov 2024
  • Páči sa: 97x
  • Prečítané: 8 219x
  • 7

Hlavné správy zo SME.sk

Hra na geopolitický sabotážny piesok sa skončila (píše Michal Havran)
Protesty proti vláde: Taký zákon si nedovolil ani Mečiar. Ľudia sa po pochode Bratislavou zhromaždili pred parlamentom (minúta po minúte)
Drogy a pomsta. V ružinovskej nemocnici sa spustila vojna medzi vedením a lekármi
Vojna policajtov v praxi: Ako sa Santusovej tím Oblúk vymkol spod kontroly
reklama
SkryťZatvoriť reklamu