Možno ste to zaregistrovali už aj vy. Niektoré naše cestovky výrazne znížili ceny zájazdov, takže napríklad týždeň v egyptskej Tabe letecky s all-inclusive začína výkričnou cenou 300-400 eur. Viacerí moji známi si urobili leto už teraz, lebo neskôr samozrejme ceny stúpnu. Je to neuveriteľný paradox, že teraz, keď z každej strany počujeme poplašné správy o to, čo nás ešte len čaká, ľudia dovolenkujú s väčším prepychom, než kedykoľvek predtým.
No a aby sme si to v Egypte naozaj užili a vyhli sa klasickým problémom, a ktoré obvykle prídeme až na mieste (najmä, ak nás zaženú medzi štyri steny tej jedinej miestnosti, kam aj kráľ chodí radšej sám) som tu už dávnejšie vyvesil niekoľko postrehov (viď http://gustavmurin.blog.sme.sk/c/155389/Rady-na-cesty-III.html#t2).
K tomu treba pridať najnovšie bezpečnostné opatrenia, ktoré sú práve v Tabe dohnané ad absurdum. Od autobusu, ktorý vás privezie z letiska, do vašej hotelovej izby sa môžete dostať do reťaze až siedmych osobných bezpečnostných kontrol! To je tým, že ste blízko izraelskej hranice a akurát jeden z miestnych hotelov už bol terčom bombového útoku. Aj výlet do Izraela je z tohto hľadiska tortúra. To už si radšej choďte pozrieť do Jordánska slávne utajené skalné mesto Petra (alebo si aj hneď môžete pozrieť fotografie z tejto pamiatky, ktoré tam nedávno urobil známy básnik a textár Kamil Peteraj, viď http://kamil.peteraj.tulacky.net/).
Mimochodom, každá dovolenka začína už balením. Egyptskou (ale aj obecne arabskou) špecialitou je tzv. bakšišné, ktoré niektoré cestovné kancelárie dokonca vyžadujú zvlášť k cene zájazdu a to až do výšky 20-30 dolárov. Uplácajú sa tým rôzni sprievodcovia, šoféri, hoteloví nosiči a iní miestni pomocníci. Ak nechceme vykrvácať na ďalších drobných výdajoch, ktoré tam z nás budú ťahať dospelí rovnako ako deti, oplatí sa pozrieť doma po starých večných perách a zapaľovačoch s nejakými firemnými nálepkami. Tým spoľahlivo umlčíte aj "ťavového šoféra", keď sa pri takom korábe púšte rozhodnete vyfotografovať.
Vopred sa tiež musíme zmieriť s tým, že akokoľvek dobre vyzerajú egyptské hotely v prospektoch, na páliacom egyptskom slnku im obvykle všetky hviezdičky už dávno poriadne vybledli. A tak sa môže stať, že občas bude niektorá lampa na izbe bez žiarovky, alebo pre istotu aj bez šnúry. Čistota je tu priamoúmerná klimatickému a zemepisnému pásmu, ale milo vás môžu prekvapiť chyžné (a aj niektorí chyžní) vtipne naaranžovanými ručníkmi na posteli.
Ak by ste si zabudli plavky, nie je to také zlé ako keď si zabudnete skutočne účinné lieky proti behu na krátke trate. Vôbec najlepšia je kúra mliečnymi baktériami, ktoré sú aj v pro-bio jogurtoch, ale tie by ste museli jesť na kilá. Za dva týždne pred vašou cestou tak spoľahlivo vystelú váš zažívací trakt, že z vás urobia turistického šampióna a tí, čo strávia dovolenku zavretí v podrepe v miestnosti bez okien, vám budú len závidieť.
Viac o Egypte (ale aj o cestovaní po celom svete) sa dozviete oddnes na novom cestovateľskom portáli, resp. cestovateľskej wikipédii, ktorú môžete aj sami dopĺňať svojimi postrehmi a fotografiami, pod názvom Túlačky (viď http://www.tulacky.net/clanok/brana-do-egypta).
Leto so zľavou
Ani by ste asi neverili, ako sa z globálnej krízy dokáže našinec tešiť...