Doteraz takto svoju národnú kuchyňu predstavili od roku 2013 veľvyslanectvá Indonézie (dva krát), Turecka, Gruzínska, Egypta, Japonska, Talianska, Grécka, Izraela, Srbska, Vietnamu, Rakúska, Bulharska a Českej republiky.
Cieľom projektu je dať študentom školy príležitosť, aby sa oboznámili s receptami cudzokrajnej kuchyne, ale nie komplikovanými, ktoré budú môcť uplatniť aj v praxi. Riaditeľ školy Dr. Jozef Horák vo svojom príhovore okrem vzácnych hostí privítal aj Xiao Xiao Chen, absolventku školy čínskeho pôvodu, ktorá prišla študovať pôvodne bez znalosti slovenčiny, ale končila v písomnej skúške ako najlepšia. Na základe tejto skúsenosti riaditeľ Horák zdôraznil pred prítomným pánom Veľvyslancom a aj predsedom BSK , že škola je pripravená začať s bilingválnym vyučovaním s využitím čínštiny, čím by bola prvou v hlavnom meste Slovenska.

Tentokrát bol hostiteľom Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky pán Lin Lin. Vo svojom príhovore vyzdvihol stále intenzívnejšie kontakty medzi našimi tak vzdialenými krajinami k čomu prispievajú aj takéto podujatia. Po prvý krát za celé štyri roky projektu prišiel medzi študentov a vzácnych hostí aj nový predseda BSK, pán Juraj Droba, ktorý ocenil pôvodnú myšlienku a prisľúbil finančnú pomoc pri vydaní brožúrky, ktorá má výsledky projektu predstaviť aj iným školám a zainteresovaným inštitúciám. Úvod podujatia korunovala hrou na klasickom čínskom hudobnom strunovom nástroji čínska študentka VŠMU, Huang Zengjingjie.

Na strane pána Veľvyslanca Lin Lin k slávnostne vyzdobenému stolu zasadli vzácni hostia – slovinský Veľvyslanec pán Gregor Kozovinc, 1. tajomník Veľvyslanectva Českej republiky pán Ondřej Pometlo, zástupci Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, Alexandra Naňová, riaditeľka kancelárie štátnej tajomníčky MŠVVaŠ SR a Juraj Moravčík, poradca štátnej tajomníčky MŠVVaŠ.
Za slávnostný stôl zasadli na strane pána riaditeľa Horáka vzácni hostia. V prvom rade pán župan Droba, ktorý zaujal znalosťami čínskej kuchyne, a po jeho boku novinári venujúci sa téme gastronómie a turizmu: Viera Dudášová (Gastro-revue), Andrea Hinková (Harmonia a kamkam.eu) a Kristína Ilaszová (WomanMan.sk). Ku konverzácii pri chutnom jedle prispela aj už zmienená čínska študentka školy, slečna Xiao Xiao Chen. Celé podujatie mediálne pokrývali Thea Bašťovanská aj Desana Dudášová (Gastro-revue). Televízne spravodajstvo zabezpečoval Viliam Šuška (TASR/Tablet.TV). Úvodu sa zúčastnila spolu s redakčným fotoreportérom aj šéfredaktorka týždenníku Slovenka, Mária Miková.
Po krátkom prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína pohárikom likéru z bambusových listov začala samotná degustácia vybraných jedál. Pod dohľadom šéfkuchára Veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky, pána Jin Songa, a majstrov odborného výcviku navarili študenti SOŠ Farského tú najklasickejšiu zostavu čínskej kuchyne.

Studeným predjedlom bolo údené tofu so zelerom. Nasledovala kukuričná polievka. Ako hlavné jedlo bolo kuracie Kungpao s opekanou ryžou a vajíčkom. Ako chuťovka nasledovali krevety s hríbmi a bambusovými výhonkami. Záver patril dezertu, ktorým boli sladké vyprážané guľôčky.
K hlavnému jedlu sa podávalo biele a červené víno Dynasty, k dezertu vavrínové víno a na záver čaj typu wulong „Železná bohyňa milosrdenstva“.

Výzdobu slávnostného stola (kde nechýbali ani typické čínske červené lampióny) i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka, ktorých viedli Bc. Viera Nižňanská, Bc. Janka Drdacká, Mgr. Helena Grachová a Ing. Danica Šidlíková. Koordináciu s veľvyslanectvom do všetkých detailov viedla Ing. Janka Krošláková. Už koncom mája by mal nasledovať Deň rumunskej kuchyne.
Jedlá boli servírované aj učiteľom, majstrom odborného výcviku a študentom. Pochutili si tak všetci. Hostia dostali „na cestu“ bratislavské rožky, ktorými je táto škola vychýrená, čo sa pravidelne odzrkadľuje v rade ocenení. A tak sa aspoň symbolicky predstavila aj tradičná slovenská kuchyňa.
Recepty k tomuto podujatiu nájdete tu.
Gustáv Murín