Tento akt zbližujúci srbský a slovenský národ vyšiel z iniciatívy Spolku Srbov na Slovensku v spolupráci so Srbským kultúrno-informačným centrom.

Záštitu nad podujatím prevzalo veľvyslanectvo Srbskej republiky na Slovensku a na podnet Klubu priateľov srbskej kultúry aj ministerka kultúry SR, pani Ľubica Laššáková.

O úspech podujatia sa mimoriadne zaslúžil pán Stane Ribič, predseda Spolku Srbov na Slovensku, ktorý pri tejto príležitosti povedal: „Vzdávame hold jednému z najväčších, ak nie tomu najväčšiemu vynálezcovi, vedcovi, inovátorovi a humanistovi všetkých čias... svojou existenciou obdaril celé ľudstvo, poskytol nám príležitosť, aby sme jeho vynálezy využívali v prospech všetkých nás.“
Vedec a technický inovátor Nikola Tesla (1856 - 1943) sa okrem iných najviac zaslúžil o vynález prvého masovokomunikačného prostriedku - rádia. A práve preto sa Teslove busty nachádzajú v rozhlasových budovách v Prahe, Budapešti, Novom Sade a Belehrade. Najnovšie teda aj v bratislavskom rozhlase.

V programe pred samotným aktom vystúpili s prejavmi generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, veľvyslanec Srbskej republiky v SR Momčilo Babič, historik Vladimír Tomčík, rektor STU Miroslav Fikar a štátny tajomník MK RS Aleksandar Gajović. Báseň na počesť Teslu predniesol vojvodinský Slovák Martin Prebudila a rovnako inšpirovanú báseň slávneho srbského básnika Zmaja vo svojom slovenskom preklade predniesol Miroslav Demák, člen Klubu priateľov srbskej kultúry. Príspevok Klubu k tejto udalosti vo svojom prejave vyzdvihol aj veľvyslanec Srbskej republiky v SR Momčilo Babič.

Klub priateľov srbskej kultúry prostredníctvom svojho predsedu, Dr. Gustáva Murína, podporuje tento projekt pre jeho reciprocitu. Busta je totiž kópiou originálu, ktorý vytvoril srbský sochár Djordje Lazič Čapša zo Sriemských Karloviec, medzi ktorého diela patrí aj busta srbského básnika Jovana Jovanoviča Zmaja či Samuela Zocha v Modre. Bustu Nikola Teslu vo veľkosti 73 centimetrov odliali v zlievarni Stanišič. Recipročne bude v Belehrade umiestnená kópia busty generála M. R. Štefánika podľa sochy v Trnave, ktorú vytvoril Ján Koniarek, ktorý bol v rokoch 1908 až 1914 portrétistom kráľovského dvora v Belehrade. Jeho socha generála Milana Rastislava Štefánika v Trnave je najstaršou, keďže ju odhalili v októbri 1924, len päť a pol roka po Štefánikovej tragickej smrti.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník k umiestneniu Teslovej busty v priestoroch rozhlasovej galérie poznamenal: „Návštevníci kultúrnych podujatí si budú pripomínať, kto im dal ten zázrak, bez ktorého by sa dnes nepohlo vôbec nič. Je dobré, že Tesla prichádza bližšie k ľuďom, lebo je to aj znak toho, že ľudská tvorivosť je naozaj nekonečná.“ Dodal tiež: „Som nesmierne rád, že dnes splatíme dlh, ktorý máme voči géniovi ľudstva. Je to aj dôkaz toho, že malé národy ako Srbi a Slováci raz za čas vygenerujú osobnosť, ktorá ovplyvní dianie na celom svete“.
Takéto slovenské osobnosti s nadnárodným významom približuje dlhodobý projekt „Slováci a svet“.