Už tristo rokov tvorí slovenská krajanská pospolitosť neprehliadnuteľnú históriu našej národnej kultúry na Dolnej zemi a v rámci nej umenia i folklóru. A takmer šesťdesiat rokov sa to všetko koncentruje do predĺženého víkendu slávností, kde sa prezentuje nielen folklór, ale aj divadlo, výtvarné umenie a literatúra v slovenskej trikolóre.
Ideálne miesto na besedu na tému "Najúspešnejší Slováci a Slovenky vo svete", medzi ktorých patrí z viacerých miestnych osobností aj Ľuboslav Majera, rodák z Petrovca, ktorý má za sebou stovky rozhlasových filmových a hlavne divadelných réžií. Pri príležitosti životného jubilea a udelením Medaily Daniela Gabriela Licharda získal najvyššiu poctu za prácu a prínos v oblasti amatérskeho divadla na Slovensku, tým sa stal prvým Slovákom žijúcim a tvoriacim v zahraničí, ktorý je nositeľom spomenutého ocenenia.
Autor projektu a prezentátor besedy, Gustáv Murín, sa už niekoľko rokov venuje tejto téme a doteraz zozbieral portréty viac ako 250 slovenských osobností vo svete, ktorých prehľad nájdete na Tulacky.net. Besedu si prišiel vypočuť aj Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí, ktoré tento projekt tiež podporuje.

Organizáciu besedy si za svoje zobrali riaditeľ Slovenského vydavateľského centra Vladimír Valentík, ktorý besedu uviedol, riaditeľka Slovenského vojvodinského divadla Viera Krstevská, ktorá autora predstavila, a predseda spolku Československé renomé Vladislav Stanko, ktoré podujatie umožnilo.

Beseda mala na slovenské pomery nielen hojnú účasť, ale najmä záujem krajanských médií je obdivuhodný. Veď jeden z rozhovorov s G. Murínom smeruje až do Austrálie, kde máme tiež svoje osobnosti. Napríklad na blízkom Novom Zélande je to filmový a televízny režisér Ilja Ruppeldt. O besede už na druhý deň informoval Hlas ľudu, najstaršie periodikum našich krajanov v Srbsku a zrejme i na svete.

Súčasťou podujatia bola donácia slovenských kníh. Tie organizuje Gustáv Murín už od roku 2000, najskôr ako trojnásobný predseda Slovenského PEN centra, a pomohol tak rozšíriť literárne obzory našich krajanov stovkami cenných kníh v Maďarsku, Chorvátsku, Srbsku i Kanade. Tentoraz významnou mierou k donácii prispeli Spolok slovenských spisovateľov, Matica slovenská a vydavateľstvo Marenčin PT. Knihy sa do Báčskeho Petrovca dostali opäť vďaka spolku Československé renomé vedeného Vladislavom Stankom. Doviezli sme aj výtlačky Literárneho týždenníka, Slovenských národných novín a Slovenských pohľadov, ktoré sa hneď rozchytali. Knihy slávnostne prevzala riaditeľka Knižnice Štefana Homolu, pani Anna Speváková, za účasti zástupcu Veľvyslankyne SR v Srbsku, pána Igora Vencela.
Je osviežujúce prísť takto medzi našich krajanov a vidieť ako si tu vážia i pozorne pestujú slovenskú kultúru.