Akousi zvrátenou zákonitosťou sú si skupiny stojace na opačných stranách zákona časom bližšie, než iné vrstvy spoločnosti. Preto je mimoriadne pozoruhodný aj vzťah medzi mafiánmi a príslušníkmi polície. Ide v podstate o rovesníkov tej istej generácie, ktorí majú takmer na nerozpoznanie rovnaké návyky a prejavy, akurát, že stoja na opačných stranách bitevného poľa. Vtip je ale v tom, že ten boj sa zväčša odohráva v skryte. Ten, kto je na strane zákona, obvykle necíti podporu spoločnosti a často je vo svojom konaní ponechaný len na svoje presvedčenie, kým na druhej strane panuje ďaleko väčšia súdržnosť menšej skupiny zločincov, ich rodín a spriateleného, či inak závislého okruhu ľudí. Toto sú príklady ohlasov na súd s gangom Branislava Adamča v diskusii na www.cernak.sk:
- drzim ti palce Branko!
- drste sa chlapci vsetko dobre dopadne
- chlapci drzim vam palce ale aj cinit sa treba ! odkaz lobegovi ze som nezabudol nanho !!!!!!!!!!!!! kazdy vecer myslim nanho
Je iste nepochopiteľné ako môžu byť takto obdivovaní až patologickí zločinci obvinení aj z chladnokrvného zabitia ženy a dieťaťa, ale musíme to brať ako fakt. Ani rodičia mafiánov o zlo-činoch svojich synov nezvyknú nijako pochybovať a ľutovať ich obete. Na druhej strane málokedy niekto okrem najbližších vyjadrí podporu statočným príslušníkom polície. Preto, ak tí mladí muži, čo sa dali v tejto hre na stranu zákona, vytrvajú, je to nepochybne dôkaz veľmi dôležitej samočistiacej schopnosti spoločnosti.
Dnes policajt, zajtra mafián?
Znie to paradoxne, ale nie je neobvyklé, že tí, čo zločincov prenasledujú, sa po odchode z činnej služby dostávajú na stranu zločinu. Koniec-koncov o tom vedia najviac.
Na Slovensku tento jav v rozhovore s titulom "V podsvetí sú aj bývalí príslušníci PZ SR, VB a ŠtB" opísal vtedajší prezident PZ SR Ján Pipta takto: "...ešte v rokoch 1995 - 1997 bolo prostredie organizovaného zločinu čiastočne napojené na niektoré bývalé štruktúry SIS."
A tu sú príklady prebehlíkov na zlú stranu:
CBS-ka Secura košického mafiánskeho bossa Holuba mala za spolumajiteľov napospol bývalých policajtov. Napríklad bývalý pracovník Prezídia PZ v Košiciach Ing. Peter Onuščák alebo manželka Petra Smerigu, ktorý čerstvo odišiel z polície, ale napríklad aj matka Tibora Danku, náčelníka Mestskej polície v Košiciach.
CBS-ka Panda šéfa mafiánskeho gangu J. Tótha zamestnávala v mestečku ako je Kráľovský Chlmec až sto mužov, z toho mnohých funkčne vyšších i nižších bývalých policajtov.
Jozef V. alias Fliper sa pasoval za vydierača vydieračov v Prešove. Pôvodným povolaním bol šéfom policajnej strelnice.
Motorest Prejta pri Dubnici vlastnil jeden z mafiánskych bratov Chromiakovcov a aj istý dubnický policajt. Po vzájomnej likvidácii gangov bratov Chromiakovcov a Oša Kucmerku sa do uprázdneného priestoru začala tlačiť skupina pod vedením bývalého policajta Martina Žáka. Dva krát po sebe rozmlátili biliardovú sálu v ilavskej reštaurácii Moravec a 16.6.2000 aj v krčme Jama v Dubnici nad Váhom. V oboch prípadoch sa štátni policajti buď vôbec neuráčili na miesto činu prísť, alebo prišli bez toho, aby urobili akékoľvek úkony, hoci svedkov bolo dosť. Majitelia za takej situácie odmietli podať trestné oznámenia. Bývalý policajt Žák tak úspešne pripravil pôdu pre nové kolo výpalníctva...
V prípade bývalého policajta, 39-ročného J.G., došlo dokonca k bezprecedentnému činu, ktorý nemal dovtedy v histórii slovenského podsvetia obdoby. Ex-policajt bol už rok predtým terčom útoku, ale odmietol policajnú ochranu. Dva dni pred Silvestrom roku 2005 sa obeťami nevídanej brutálnej popravy mafiánskeho typu stala jeho 30-ročná priateľka a 10-ročný syn. Štyria strelci si počkali na tmavomodrý Volkswagen Passat, ktorým žena viezla chlapca k matke. Na potvrdenie brutality činu, vodca popravčej čaty udelil rany istoty obetiam hoci už mu bolo jasné, že nejde o hlavný terč útoku, ale nevinné obete. Zrejme aj preto (a kvôli okamžitej razii v bratislavskom podsvetí, ktorej členovia si niekoľko hodín posedeli v celej predbežného zadržania) boli veľmi rýchlo známe mená štyroch vrahov vedených Branislavom Adamčom z Kapušian.
Mafia to zaplatí
Vtedajší minister vnútra Vladimír Palko sa nesmierne rozčúlil, keď policajní odborári pri demonštrácii za vyššie platy vystavili transparent s nápisom "Keď nás nezaplatí štát, mafia to urobí rada." Pritom ide o základný prostriedok mafiánov ako dosiahnuť nepostihnuteľnosť, či dokonca priamu spoluprácu policajtov na zločinoch.
"Každá organizovaná zločinecká skupina, nech je akokoľvek malá, chce získať súkromnú bezpečnostnú službu a vybudovať si kontakty na polícii, v štátnej správe a súdnictve. Bez týchto prepojení jednoducho nemôže fungovať," povedal pre časopis Život vtedajší 1. viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak. Ako príklad môžeme uviesť gang 19-tich autičkárov pôsobiaci na západnom Slovensku a rozbitý políciou v júni 2003. Ich zatknutie logicky viedlo k policajtom, ktorí im pomáhali. Jaroslav Spišiak pre SME: "Bez účasti policajtov by autá nemohli legalizovať, hlavne na domácom trhu."
Pápayovci sa verejne vychvaľovali svojimi kontaktmi na SIS a policajtov. Nejednému občanovi Dunajskej Stredy sa stalo, že keď ho začali vydierať a obrátil sa o pomoc na políciu, v priebehu polhodiny mu volali "pápayovci" znovu, aby "sklapol" a zbytočne políciu neotravoval. Takže obete postupne prestali veriť v pomoc policajtov, ktorých považovali oprávnene za "pápayovcami" skorumpovaných.
Známy je aj čerstvejší prípad michalovského policajta Michala P., ktorý mal za 10 000 Sk mesačne poskytovať informácie z policajného prostredia zločineckej skupine Branislava Adamča. Špeciálny súd v Pezinku za to odsúdil Michala P. na šesť rokov odňatia slobody a zároveň mu uložil zákaz výkonu funkcie verejného činiteľa na päť rokov. Expolicajt sa však voči rozsudku odvolal na Najvyšší súd SR.
Podľa TV Markíza Adamčovi poskytovali dôležité informácie aj michalovský policajný riaditeľ ekonomickej kriminality Ján F. a Okresný riaditeľ v Michalovciach Juraj Guzej. Ten druhý priamo telefonicky varoval Adamča pred zatknutím. Guzejova dcéra chodila s Petrom O., ktorého sledovala polícia a aj ho prichytili pri preberaní peňazí z vydierania. Prítomná bola aj Adriana, dcéra policajného riaditeľa Guzeja.
Citát z relácie Paľba: "´Také opatrenia, aké sme prijali tu v Michalovciach, taký poriadok, nenájdete nikde v Európe. V Bratislave je taký bordel a sa tým nezaoberáte.´ Takto srandovne sa pred časom chvastal Guzej. Dnes by bol zrejme opatrnejší. Colné riaditeľstvo koncom minulého roka odovzdalo polícii nahrávku telefonického hovoru. Dvaja ľudia z podsvetia z východného Slovenska - Adamčo a Pajdič - tam spomenuli nejakého Guzeja, ktorý dostal 200.000 Sk za to, že pustil echo podsvetiu tesne pred policajou raziou na pašované cigarety. Faktom je, že práve Adamčo vtedy pred raziou včas utiekol, policajti ho chytili až neskôr v Maďarsku."
A v celkom čerstvom prípade zo septembra 2008 denník SME opísal prípad kľúčového svedka Šimoniča, ktorý svedčil veľmi účinne v kauze "olejárskej mafie" na Slovensku. Dva roky po tom, čo sa rozhodol spolupracovať s políciou Šimonič tvrdí, že tí, čo rozhodujú o programe na ochranu, vlastne nechcú, aby sa svedkovia v najväčších prípadoch hlásili. Jeho samého totiž polícia odmietla chrániť, hoci je v jasnom ohrození života.
Dnes sa dozvedáme, že o vypočúvaniach ďalšieho kľúčového svedka Rozsíka (mimochodom, chyteného po brutálnej vražde Kubašiaka, známeho tiež z kauzy "olejári") vynášal správy o vyšetrovaní pre podsvetie funkčný policajt Alexander S.. Keď to prokuratúra odhalila, okresný aj krajský súd ho prepustili. Vraj, keby chcel ovplyvňovať svedkov, už by to urobil.
Kde to žijeme?