Pred najväčším sviatkom jari, Veľkou nocou, predstavujem vyjadrenie Mimoriadneho a splnomocneného Veľvyslanca Čínskej ľudovej republiky na Slovensku, pána Lin Lin.

V roku 2016 sa v medzinárodnej situácii odohrali významné zmeny. Svet nebol v mieri a pokračovali aj regionálne konflikty. Ovplyvňovali ich terorizmus, kríza utečencov, migračná kríza, Brexit a znovu a znovu sa objavovali aj ďalšie medzinárodné a regionálne pálčivé problémy, a niektoré z nich sa podstatne menili. Populizmus a anti-globalizácia sa stali celosvetovým javom. Rok 2016 bol aj rokom nezdarov v čínsko-slovenských vzťahoch. V októbri navštívil Slovensko 14. dalajláma, čo vážne poškodilo vzájomnú politickú dôveru a bilaterálne vzťahy medzi Čínou a Slovenskom, takže momentum priateľskej spolupráce sa zablokovalo.
Rok 2017 je podľa čínskeho lunárneho kalendára rokom kohúta. Kohút má v tradičnej čínskej kultúre hlboký metaforický význam. Literát dynastie Tchang (618 – 907 n.l.) CHAN Jü kohúta chválil ako symbol kultúrnosti, bojovnosti, odvahy, dobrotivosti a spoľahlivosti. V prvej štvrtine roku 2017 sa aktivity Veľvyslanectva ČĽR v SR odvíjali najmä od témy šťastných Sviatkov jari (čínsky Nový rok) a spustenia série kultúrnych podujatí, ktoré budú zahŕňať výstavy, umelecké vystúpenia a ďalší program, aby sme slovenským občanom predstavili tradičné umenie Číny a kultúru osláv čínskeho Nového roka.
Čína a Slovensko podporujú politiku slobodného obchodu, a tak dúfam, že v roku 2017 sa budú spoločne usilovať o zachovanie usporiadania otvoreného svetového obchodu. Čínsky návrh iniciatívy „Jedno pásmo, jedna cesta“ poskytol rozsiahlu platformu na podporu slobodného obchodu a pre zníženie obmedzení v obchode. V roku 2017 Čína organizuje vrcholové fórum pre medzinárodnú spoluprácu v rámci „Jedného pásma, jednej cesty“. Slovensko je jednou z krajín pozdĺž „Jedného pásma a jednej cesty“, a táto iniciatíva prináša Slovensku veľký potenciál pre rozvoj. Čínska strana si želá spolu s ostatnými krajinami sveta vrátane Slovenska spoločne vytvoriť veľkú plánovanú mapu vybudovania „Jedného pásma, jednej cesty“. Zároveň dúfam, že sa vzťahy Číny a Slovenska prenesú cez súčasné ťažkosti a že sa čo najskôr znovu vrátia k trendu zdravého a stabilného rozvoja.