Génius menom Hieronymus Bosch

Písmo: A- | A+

Originálny nizozemský maliar Hieronymus Bosch zomrel presne pred 500 rokmi. No jeho diela nás dodnes fascinujú, aj desia. Kto to vlastne bol a čo stálo za jeho tvorbou?

Obrázok blogu

Jeho skutočné meno je Hieronymus van Aken (niekedy sa uvádza ako Jeroen alebo Jheronimus van Aeken). Za svoje priezvisko vďačí mestu 's-Hertogenbosch (alebo Den Bosch), v ktorom sa narodil okolo roku 1450 a kde prežil celý svoj život. Mesto leží v južnej časti Holandska a v Boschovej dobe bolo jedným z veľkých miest Brabantského vojvodstva. Preslávilo sa najmä výrobou textilu. Bosch však pochádza z umeleckej rodiny. Jeho otec Anthonius van Aken a jeho dedo Jan van Aken boli maliarmi. Ich mená svedčia o tom, že rodina pravdepodobne pochádzala z mesta Aachen (dnes v Nemecku). Prítomnosť Jana van Akena je v 's-Hertogenbosch doložená od roku 1431. Predpokladá sa, že Boscha učil maľovať práve jeho otec alebo niektorí z jeho ujov, avšak žiadne ich diela nie sú zachované. V roku 1463 v meste vypukol obrovský požiar, ktorý zničil približne 4000 domov. Bosch má vtedy asi 13 rokov. Viac informácií z tohto obdobia nevieme, no existujú domnienky, že na tento zážitok odkazuje aj v niektorých svojich dielach. 

Textilný trh v 's-Hertogenbosch
Textilný trh v 's-Hertogenbosch 

Bosch sa prvýkrát spomína v miestnych záznamoch v roku 1474, kedy sa jeho meno uvádza spolu s jeho dvomi bratmi a sestrou. Ide naozaj o umeleckú rodinu, keďže jeden brat je taktiež maliar, druhý sochár. V roku 1478 Boschov otec umiera a on sa približne o dva roky neskôr žení s o niečo staršou Aleyt Goyaert van den Meervenne, dcérou bohatého mestského hodnostára. Sťahujú sa do manželkinho domu na Markt 61. Pokiaľ vieme, nenarodia sa im žiadne deti. Podľa historických správ sa Bosch, najmä na základe manželstva, stáva zámožným a váženým mešťanom svojho rodného mesta. Na konci 80-tych rokov je jedným z obyvateľov, ktorí platia najvyššie dane.

Detail z obrazu "Pokušenie sv. Antonína"
Detail z obrazu "Pokušenie sv. Antonína" 

Okolo roku 1488 sa Bosch stáva členom Bratstva Notre-Dame (niekedy Bratstvo Matky Božej). Približne v tomto roku prijíma aj svoj pseudonym "Bosch". Ide o veľmi vplyvné a bohaté spoločenstvo, ktoré sídlilo v 's-Hertogenbosch a ktorého členom bol aj Boschov otec. V 15. stor. má približne 40 vplyvných občanov a 7000 ďalších členov z celej Európy. Bosch pre Bratstvo realizuje aj niekoľko zákaziek, no jeho sláva sa zakrátko rozširuje aj za hradby mesta a hranice Brabantska. Dôkazom toho sú jeho obdivovatelia a zberatelia: Filip I. Pekný, ktorý si u Boscha v roku 1504 objednal oltárny obraz predstavujúci Posledný súd (viď nižšie), a Markéta Rakúska, regentka Holandska, ktorá si kupuje Pokušenie svätého Antonína (existujú dva jeho obrazy s rovnakým názvom). Boschove diela obdivoval najmä španielsky kráľ Filip II., ktorý mal vo svojej zbierke 33 kúskov. Kráľ dokonca zomrel v komnate, kde visel obraz Sedem smrteľných hriechov. Vlastnil taktiež triptych s vozom sena, či Záhradu pozemských rozkoší, taktiež triptych, ktorý vyvoláva polemiku týkajúcu sa eventuélneho Boschovho členstva v heretickej sekte. Na obhajobu sa však uvádza, že výrazne katolícky orientovaný kráľ by vo svojom paláci také diela predsa nemal. Vďaka kráľovej zberateľskej vášni a obdivu Boschovej tvorby sa dnes môže madridské múzeum Prado chváliť jeho najznámejšími dielami.

"Posledný súd", aktuálne visí v Academy of Fine Arts vo Viedni. Niektorí odborníci považujú toto dielo za triptych, ktorí si objednal kráľ Filip I. Pekný.
"Posledný súd", aktuálne visí v Academy of Fine Arts vo Viedni. Niektorí odborníci považujú toto dielo za triptych, ktorí si objednal kráľ Filip I. Pekný. 

Bosch zomiera v roku 1516 a je pochovaný v 's-Hertogenbosch. Podľa záznamov Bratstva Notre-Dame sa 9. augusta uskutočnila jeho zádušná omša v Katedrále sv. Jána (Sint – Janskathedraal). Jeho manželka Aleyt zomiera o 15 rokov neskôr. Okrem týchto faktov o jeho živote nevieme nič. Možno pracoval v ateliéri so svojim bratom. Možno žil v ústraní a zaoberal sa vecami, ktoré v tej dobe cirkev zakazovala. V snahe rozlúštiť jeho detailné diela preto vzniklo viacero teórií. 

Detail z diela "Záhrada pozemských rozkoší"
Detail z diela "Záhrada pozemských rozkoší" 

Blázon alebo vizionár

Bosch čerpal inšpiráciu pre svoje diela zo stredovekého života, flámskej ľudovej tvorby a z umenia iluminátorov. Niektorí historici sa domnievajú, že Bosch patril do kacírskej Sekty bratov a sestier slobodného ducha, ktorá sa objavila v 13. stor. Všeobecne sa však predpokladá, že ho v tvorbe podporovali práve vážení predstavitelia cirkvi a šľachty. Autori publikácií o Boschovi tvrdia, že „postavy, ktoré vymyslel, boli síce vysoko originálne, stelesňovali však náboženské predstavy, ktoré boli pre kresťanov záväzné celé storočia“. Napriek tomu v jeho dielach vidia mnohí viac ako len bežné odkazy. Objavuje sa taktiež hypotéza o Boschových alchymistických skúsenostiach. Na niektorých dielach sa totiž nachádzajú prvky ezoterického charakteru. Tarotovými symbolmi v dielach Hieronyma Boscha sa dnes zaoberá napr. Bohumil Vurm. S istotou však nevieme potvrdiť nič a tak ostáva jeho tvorba stále zahalená tajomstvom.

Záhrada pozemských rozkoší
Záhrada pozemských rozkoší 

Surrealizmus v stredoveku

Presuňme sa na prelom 15. a 16. storočia. Keď Bosch maľoval satiru, moralistické obrazy, v ktorých mieša veci nadprirodzené s obyčajnými, veci svetské s náboženskými, v Taliansku tvorí napr. Leonardo da Vinci (1452 – 1519). Je tiež súbežníkom Hansa Memlinga (1430 – 1494), či Albrechta Dürera (1471 – 1528). Oproti talianskym renesančným maliarom, ktorí hľadali v ľudskom tele a živote harmóniu a dokonalosť, on sa pozeral na svet skôr pesimisticky. Jeho diela odrážajú stredoveký svet detailným a neobvyklým spôsobom. Opakovane sa v nich objavujú motívy márnivosti, bláznovstva, ľudí, ktorí si naplno užívajú pozemských rozkoší a niekedy až smiešnych pekelných bytostí, ktoré usilujú o ich zničenie. Bosch je považovaný za predchodcu magického realizmu, imaginatívnej maľby, či dokonca surrealizmu, ktorý sa objavil začiatkom 20. storočia. 

Detail z diela "Záhrada pozemských rozkoší"
Detail z diela "Záhrada pozemských rozkoší" 

Bosch nikdy nedatoval svoje diela a podpísal len sedem z nich. Odhaduje sa, že dodnes je oficiálne zachovaných len 25 jeho malieb. No zároveň sa stále polemizuje, či všetky skutočne namaľoval on. Je známe, že od začiatku 16. stor. vzniklo množstvo kópií a variácií jeho diel.

Boschove námety sa po jeho smrti objavujú napr. v dielach ďalšieho významného nizozemského maliara Pietra Bruegela st. (1525 – 1569). Tento autor však neponúka takú snovú obrazotvornosť, ako jeho predchodca. Inšpiráciu čerpá najmä z každodenného života. Môžeme však povedať, že obaja sú najlepšími historikmi svojej doby. Okrem Bruegela sa Bosch stal inšpiráciou aj pre ďalších významných umelcov, ako napr. Salvador Dalí, Max Ernst, Joan Miró a iní. U nás jeho tvorbu obdivoval napr. Brunovský, Kállay a Gažovič vo svojom cykle „Pocta Hieronymovi Boschovi I.- III." 

Pieter Bruegel st.
Pieter Bruegel st. 

Bosch 500

Zatiaľ najväčšia výstava venovaná tomuto holandskému velikánovi prebieha od 13. februára do 8. mája v Noordbrabants Museum v 's-Hertogenbosch. Žiadne z jeho diel neboli doteraz tak komplexne a podrobne predstavené. Výstava „Hieronymus Bosch – géniovo videnie“ je výsledkom 5-ročnej práce odborníkov. O jej úspechu svedčí aj fakt, že lístky sú už nejakú dobu úplne vypredané. 

Hieronymus Bosch: "Sedem smrteľných hriechov"
Hieronymus Bosch: "Sedem smrteľných hriechov" 

Pri príležistosti aktuálnej výstavy vznikla aj aplikácia Bosch VR, ktorá umožňuje zažiť Boschovu „Záhradu pozemských rozkoší“ v 3D realite (aplikácia si vyžaduje špeciálne 3D okuliare). Prípadne si obraz môžete detailne preštudovať v špeciálnej online prehliadke TU.

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu