V prvom rade by sme si mali vysvetliť čo to ten cybersquatting vlastne je.
Cybersquatting – je zaregistrovanie domény známej firmy, či populárnej osobnosti za účelom predaja tejto domény jej oprávenenému vlastníkovi za niekoľkonásobne vyššiu cenu ako bola pôvodná cena domény. V niektorých prípadoch nemusí ísť zámerne len o získanie zisku z predaja tejto domény, ale takisto týmto spôsobom môže človek jednoducho nadobudnúť vysokú návštevnosť stránok umiestnenej na tejto doméne.
Takto by sa dal jednoducho cybersquatting definovať. Vo svete je samozrejmosťou a snažia sa proti nemu bojovať. Objavuje sa už aj v Česku a na Slovensku. Jednoduchým prípadom cybersquattingu je napríklad doména www.google.cz , ktorá by podľa jej názvu mala patriť svetoznámemu vyhľadávaču Google. Zdanie však klame. Nájdete na ňom stránky Global-searchu. Podobne to bolo kedysi aj na Slovensku s inými doménami ako napríklad hzds.sk a podobne.
Dnes keď je už celý národ pomaly „zblbnutý“ zo SuperStar, začína sa cybersquatting prejavovať aj v tomto poli. Dobrým príkladom je už spomenutá doména zdenkapredna.sk alebo zdenka-predna.sk. Zaujalo ma to a tak som sa podíval aj na ostatných finalistov SuperStar. Podobne už boli zaregistrované aj domény ako samueltomecek.sk, robomikla.sk, katarinakoscova.sk, peterkoncek.sk, tomasbezdeda.sk. Vo väčšine prípadov podľa záznamov SK-NICu patria domény nemenovaným webdesignerským a webhostingovým spoločnostiam. V prípade Šindlerovej existuje ešte aj doména sindlerova.sk, kde sa nachádza informácia, že jej stránka bude spustená 4.3.2005, v tomto prípade by malo ísť o skutočnú stránku venovanej Martine Šindlerovej. Takisto na doméne mirojaros.sk sa nachádza kontaktný formulár na Mira Jaroša, či je skutočný alebo falošný, to vám povedať neviem, keďže som to nijak neoveroval.
Čo z toho vyplýva? Snáď len toľko, že tieto osobnosti zažívajú slávu a ich doménu zadá nejeden človek do svojho prehliadača, takto môžu dané spoločnosti získať „lacné“ návštevy, alebo v tom lepšom prípade pekný balík peňazí za odpredaj danej domény.
Tento článok vznikol na základe ďalej neoverovaných informácií, autor článku nenesie na seba žiadnu zodpovednosť ak v niektorých prípadoch o cybersquatting nešlo. Jeho cieľom bolo len priblíženie celej problematiky cybersquattingu na príkladoch, keďže aktuálnou témou Slovenska je práve SuperStar, autor si zobral na mušku práve finalistov tejto súťaže.