I v takomto prípade sa na to nemusíte pozerať hneď zarmútene. Na všetko predsa existuje riešenie, len ho treba vedieť nájsť. Na internete totižto existujú servery, ktoré zadarmo poskytujú presmerovanie na vašu doménu, či IP adresu. Jedným z takíchto serverov je aj FreeDNS, ktorý okrem presmerovania domény ponúka aj kompletné služby pre správu DNS záznamov, domén, subdomén a pod. Náš článok bude hneď o prvej spomenutej možnosti, teda o presmerovaní domén.
Registrácia
Aby ste mohli túto, ale aj ostatné služby využiť, bude nutná registrácia. V registračnom formulári je potrebné vyplniť nasledovné údaje: meno, priezvisko, prihlasovacie meno, heslo a e-mailovú adresu na ktorú vám príde e-mail s aktivačnou linkou na ktorú je potrebné kliknúť. Po tomto kroku vás už systém zároveň aj automaticky prihlási a môžete "ísť na vec".
Samotné presmerovanie
V menu kliknite najprv na “Web Forward”.
Na nasledujúcej stránke na “Add a Web forward”. Tu už len vyplníte jednoduchý, ale za to veľmi dôležitý, formulár a vaša nová doména bude ihneď funkčná.
Do políčka “Redirect From” napíšte najprv vaše meno (alebo prezývku, doména bude v tvare napr. http://vasemeno.novadomena.com)
Z rolujúceho zoznamu vyberte doménu, ktorá sa vám najviac páči – tu odporúčam vyberať len domény, ktoré majú v zátvorke uvedené “public”, tie budete mať aktivované ihneď, u tých “private” to trvá trochu dlhšie pretože vašu žiadosť musí schváliť majiteľ danej domény, čo vždy neznamená, že vám musí vyhovieť.
Ďalej do kolónky “Redirect to” zadajte kompletnú URL adresu vašej súčasnej domény (napr. jozko-mrkvicka.szm.sk)
Teraz už môžete kliknúť na “Save” a vyskúšať si vašu novú doménu. Ja som ako názorný príklad urobil presmerovanie na môj blog z novej URL adresy http://gyepes.ice-age.info.
Ešte by som sa však vrátil k predošlému formuláru, iste ste si všimli, že v ňom ešte zostali kolónky, ktoré som nespomenul.
Keď označíte “Cloak?” a vyplníte “Page Title” (titulok stránky, ktorý sa vám zobrazí v hlavičke okna prehliadača) získate to, že sa názov URL adresy v prehliadači (v mojom prípade http://gyepes.ice-age.info) zachová, nezmení sa.
Narozdiel od toho keď sa “Cloak?” neoznačí, ukáže sa “pravá” URL adresa (teda http://gyepes.blog.sme.sk)
A načo napokon slúži “Force Dir Root” ? Ak označíte aj túto voľbu tak po zadaní akejkoľvek neplatnej URL adresy napr. http://gyepes.ice-age.info/hocijaka/neplatna/adresa.html sa vám stránka v každom prípade presmeruje do koreňového adresára, čo v našom prípade znamená, že sa zobrazí URL adresa http://gyepes.blog.sme.sk, v prípade, že táto voľba nie je označená toto presmerovanie sa nevykoná a dosť pravdepodobne sa zobrazí chybové hlásenie zo strany servera (napr. chyba číslo 404 - stránka nebola nájdená).