Pôvodná homeopatia Samuela Hahnemanna je terapiou, zaoberajúcou sa celostným-holistickým liečením človeka. (liečením psychiky a tela súčasne). Preto sa označuje ako klasická homeopatia, čo vyjadruje návrat k chápaniu homeopatie samotným Hahnemannom a jej odlíšenie od iných súčasných koncepcií homeopatie (francúzskej, kvantovej, revolučnej, doplnkovej, novej českej ...).
Klasická homeopatia neoddeľuje ochorenie kože, kolena, či žalúdka a iných orgánov od psychiky. Lieči príčinu choroby, nie dôsledok. Lieči človeka, nielen jeho chorobu, či diagnózu. Klasickí homeopati sa riadia základným výrokom vyslovenom zakladateľom homeopatie S. Hahnemannom: :
“ Neliečim chorobu, ale človeka , jeho choroba začína v mysli.“
S dopytom prirodzene prichádza aj ponuka. Situácia ktorej svedkami sme dnes, už v histórii homeopatie bola. Bolo to na prelome 19. a 20. storočia v Amerike. Úspechy , ktoré v USA zaznamenala klasická homeopatia vyvolali typicky americkú snahu využiť „know how“ na komerčné zhodnotenie. Zjavilo sa veľa rýchlokvasených „odborníkov“ z rôznych „škôl“ , ktoré sa označovali za klasickú homeopatiu , ale v skutočnosti z nej odstránili samotnú podstatu – zameranie sa na celostnú liečbu a hľadanie príčiny ochorenia. Skončilo to krízou homeopatie a jej úpadok na viac ako pol storočie.
Dnes by sa situácia dala nazvať podobnou, akurát s tým rozdielom , že informačné kanály fungujú veľmi rýchlo a aj nepravdivá informácia v správnom obale sa rýchlo šíri. Kto si dnes hľadá homeopata , zadá do počítača heslo „Homeopatia“ a výsledok je okamžitý. Smutné je že práve parazitovanie na výraze „homeopatia“ a ešte horšie „klasická homeopatia“ nielenže škodí samotnej homeopatii , ale čo je horšie klame pacienta.
Vydávanie „homeopatickej prevencie“ , „homeopatických komplexov“ – čiže liekov na „....“, rýchlokurzy zamerané na „homeopatickú prvú pomoc“ pre mamičky a iných - NIE JE NIČ INÉ AKO OTVORENÉ POTIERANIE KLASICKEJ HOMEOPATIE A POŠKODZOVANIE PACIENTA.
Laik sa prirodzene nemôže vyznať v podstate problému , ale môže aspoň zvážiť , či metóda , ktorú chce použiť naozaj pomôže. Preto aj píšem tento blog. Moje predchádzajúce blogy dokázali, že napriek vysokému počtu prečítaní „diskutovalo“ len pár štandartných rypákov, ktorí sa sústavne tými istými hlúpymi invektívami snažia odradiť od rozumnej diskusie. Česť výnimkám, ale tie sú veľmi zriedkavé. Pozrime sa preto na problém našej súčasnosti inak.
Keď sa rozhodujeme , komu zveríme otázku navrátenia, alebo udržania svojho zdravia , tak celkom prirodzene si položíme otázku o kvalifikovanosti homeopata .
Ak ideme navštíviť lekára /alopata/ považujeme za samozrejmosť, že sa jedná o človeka študovaného s diplomom vysokej školy, inak by túto profesiu vykonávať nemohol.
V homeopatii táto otázka nie je až taká jednoznačná. Mnohí z tých , čo sa rozhodli pre homeopatickú liečbu sa v nej neraz sklamali. Skeptický vzťah , ako dôsledok tohto sklamania je však spôsobený tým , že nevenovali pozornosť viacerým dôležitým otázkam.
Vzhľadom na legislatívnu “hmlu“ nie je jasné ,kto a za akých podmienok sa môže nazývať homeopatom. Má to byť medik lekár , alebo to nie je podmienka ? Sám zakladateľ klasickej homeopatie , nemecký lekár Samuel Hahnemann sa po sklamaniach v alopatickej medicíne úplne vzdal takejto praxe a plne sa venoval len homeopatii. Jeho nasledovníci sa dnes označujú za klasických homeopatov , Nie je to tým , že ortodoxne hlásajú „klasiku“, ale hlavne preto, že vychádzajú z princípov, ktoré sú základom klasickej homeopatie .Bez týchto zásad by podstata liečebnej metódy kde sa lieči „podobné – podobným“ bola nefunkčná .A táto metóda je s medicínou v zásadnej opozícii.
Odlišnosť klasickej homeopatie od ostatných „škôl“ je práve tou deliacou čiarou medzi úspešným liečením a sklamaním pacienta . Klasickým homeopatom sa dnes môže označovať len odborník s patričným vzdelaním. Takéto vzdelanie poskytujú homeopatické akadémie , čiže vysoké školy v tomto vednom odbore. Bez ich úspešného absolvovania ukončeného skúškou je každý viac , alebo menej úspešným diletantom.
Druhá otázka je „delikátnejšia“. Lekár alebo nelekár ? Hneď úvodom sa treba odosobniť, pretože deliacou čiarou nie je len odbornosť , ale spôsob a filozofia liečby, chápanie choroby a zdravia , postupnosť liečby a rad ďalších zásad, kde alopatia /oficiálna medicína / a klasická homeopatia stoja na opačnej strane barikády . Preto ak sa alopat rozhodne pre klasickú homeopatiu, tak za predpokladu, že ak to myslí úprimne . musí vybojovať prvý boj – sám so sebou. Vyššie uvedený pán Hahnemann sa z týchto dôvodov vzdal lekárskej praxe.
Ďalšou podmienkou je už vyššie zmienené vzdelanie. Je prirodzenou ľudskou vlastnosťou sa snažiť využiť nadobudnuté vedomosti z medicíny v inom zdanlivo blízkom odbore. Pravda je prozaickejšia. Aj keď rušňovodič , aj pilot dopravného lietadla prepravujú ľudí a pracujú v doprave, ale jednoducho si miesta vymeniť nemôžu. Preto aj pre lekára je podmienkou /žiaľ nedodržiavanou/ absolvovanie homeopatickej akadémie .A rýchlokurzy ju v žiadnom prípade nahradiť nemôžu.
Namieste je otázka , či klasický homeopat má mať medicínske vzdelanie. Odpoveďou by mohlo byť opäť prirovnanie – aj pilot pozná pravidlá cestnej premávky a riadi sa nimi pri pohybe po letisku, ale lietať mu to nepomôže. Klasický homeopat absolvovaním akadémie získava potrebný prehľad o problematike , preto medicínske vzdelanie nie je striktnou podmienkou. Pretože však pôsobí v prostredí s prevahou alopatie a pacienti sa obracajú na homeopata s „diagnózou“ , je vecou erudície , ako hlboko sa bude venovať alopatickým pohľadom. Aj z tohto dôvodu je vo viacerých krajinách EU legislatívne odlíšený lekár – homeopat a homeopat – nelekár. Je vecou pacienta akú filozofiu liečby uprednostní .
Potenciálnemu pacientovi je možné poradiť pri rozhodovaní nasledovne:
Ak sa budete rozhodovať pre homeopata všimnite si
Slovo „klasický“ , pretože všetky ostatné smery vo väčšej alebo menšej miere popierajú zásady liečby tak ako ich stanovil Hahnemann a neskôr zdokonalili jeho nasledovníci Hering , Kent a v súčasnosti George Vithoulkas - laureát Alternatívnej Nobelovej ceny za homeopatiu.Všetky tieto smery sa snažia v lepšom prípade homeopatiu „zdokonaliť“ a v horšom prípade sú len obyčajnou komerciou. V oboch prípadoch sú pre pacienta sklamaním.
Zamerajte sa na dosiahnuté vzdelanie. Homeopat s jedným diplomom akadémie nepotrebuje stenu olepenú diplomami rôznych kurzov , ako dôkaz svojej odbornosti.
Klasický homeopat pri prvom vyšetrení venuje pozornosť všetkým aspektom vášho života, vzťahom , zvykom , prežitým traumám atď. Len v malej miere sa zaujíma o diagnózu , ktorá je len dôsledok a nie príčina.
Klasický homeopat na záver prvého vyšetrenia stanoví IBA JEDEN LIEK , ktorý sa užije „jednorazovo“ . V opačnom prípade sa nejedná o klasického homeopata.
Klasický homeopat nepoužíva žiadne prístroje, neodoberá vzorky , nestanovuje liek na diagnózu /napr „na chrípku“ / ,nestanovuje „profilaktické“ lieky.
6. Prvé vyšetrenie na individuálny liek trvá aspoň 1/2 hod. , ale spravidla dlhšie.
7. Nepodáva zmiešané preparáty, na obale ktorých je uvedené, že sa skladajú z niekoľkých homeopatických zložiek.
8. Nekombinuje alopatické lieky s homeopatiou , iba v prípade krátkodobého prechodu z alopatickej liečby na homeopatickú, kedy sa lieky postupne vysádzajú.
Ako pozná pacient, že sa jedná o diletanta / neodborníka / ?
Vyšetrujúci sa zaujíma výhradne o patológiu, o nemoc, ktorá pacienta trápi.
Vyšetrujúci predpíše viac homeopatických liekov naraz /dva, tri, alebo aj desať i viac./
Obvykle žiada, aby ich pacient bral mnoho dní, prípadne i týždňov, alebo mesiacov, niekoľkokrát denne, či obdeň, alebo 1x /týž. atď.
Používa prístroje, zisťujúce oslabené toky meridiánov a na nich oslabené orgány a na tieto dáva lieky
Predpíše vám zmiešaný preparát. / Na obale tohto je uvedené . že sa skladá z niekoľkých homeopatických zložiek. Tieto zmiešané preparáty sú používané z neznalosti, kedy lekár nie je schopný určiť presný liek. Preto vypáli, akoby z brokovnice, liekov hneď dvadsať a dúfa, že jeden z nich zasiahne. Účinok liekov sa však vzájomne interferuje. Dôsledkom môže byť aj krátkodobé potlačenie choroby, ale ako celok je výsledok „0“.
Ak predpíše i jednozložkový liek, ktorý sa predáva napr. " proti chrípke".
Akonáhle je homeopatický liek zameraný proti konkrétnej nemoci, nemôže byť individuálnym liekom pre konkrétneho človeka a nejedná sa o celostnú liečbu a teda nevedie k vyliečeniu vážnych, alebo dlhodobých chronických ťažkostí.
8. V praxi sa často stretnete s tým, že dostanete od homeopata kombinácie homeopatických liekov. Je to porušenie všetkých homeopatických zásad ! Citát z knihy G.Vithoulkasa – Homeopatická veda : „ Takí ľudia sa nesmú nazývať homeopatmi. Používajú homeopatické lieky, ale neaplikujú homeopatiu. Ničia dlhodobo všetkých svojich pacientov a špinia homeopatickú vedu !“