Homeopatia ako je známe vznikla na prelome 18. a19. storočia ako OPOZÍCIA a NEGÁCIA vtedajšej medicíny. Preto jej dnešné „omilosťovanie“ alopatiou / oficiálnou medicínou/ vyznieva v tomto svetle dosť paradoxne. Že by si alopatia vstúpila do svedomia a sebakriticky uznala , že existujú aj veci na ktoré ona nemá a preto je aj homeopatia použiteľná? Nejedná sa o omilosťovanie. Tí čo vedia niečo o konkurenčnom boji , poznajú zásadu , ktorá hovorí , že ak nevieš konkurenciu zlikvidovať , treba sa s ňou spojiť. Nie je to slovenský fenomén, v prípade homeopatie to uplatnili už lekári - Američania na prelome 19. a 20. storočia. Vtedy typicky americkým „komerčným“ prístupom prispôsobili homeopatiu tak , že začali „nahrádzať“ chemické lieky homeopatickými, prípadne podávať ich spolu . Ak vám to pripomína niečo z našej súčasnosti , pripomína vám to správne. Výsledkom bola hlboká kríza klasickej/ cháp to ako „pôvodnej“/homeopatie a postupné rozčarovanie v tejto efektívnej metóde. Tu došlo k dvom veciam naraz a tu sa zrodili dve „staré mamy“ našich dvoch „sestier“ . Prvá bola lekársko – homeopatická a druhá komerčná. Prvá bola zvláštnym hybridom a spojením dvoch filozoficky nezlúčiteľných metód. Druhá sa tešila zvýšenému podávaniu /následne aj výrobe/ homeopatík. Výsledok – debakel. Tento stav postupnej degradácie pretrval do 60 –tych rokov minulého storočia a snaha zopár „klasických“ nadšencov , hlavne v Anglicku vyvolávala súcitný úsmev na tvárach víťazných lekárskych kolegov – konkurentov.
V druhej polovici minulého storočia zásluhou indických homeopatov a v Európe hlavne zásluhou gréckeho klasického homeopata profesora Georga Vithoulkasa došlo k zmene. Dá sa povedať , že k reinkarnácii tretej sestry - klasickej homeopatie. Zásluhy profesora Vithoulkasa boli v roku 1996 ocenené udelením Alternatívnej Nobelovej ceny za homeopatiu . Od tohto obdobia sa dá datovať aj oživenie klasickej homeopatie na Slovensku. Napriek skoro dvom desaťročiam je dnes situácia taká, že málokto vie o tom , čo to vlastne je KLASICKÁ HOMEOPATIA a prečo je „klasická“. Ak vám otázka pripadá akademická, tak ju zjednoduším. Osvietení pacienti s vedomosťou o homeopatii majú tri možnosti:
1.V lekárni si kúpiť /podľa reklamného letáku/ homeopatický /viaczložkový ???/ liek a s dobrým pocitom „osvietenosti“ užívať pravidelne niekoľko krát za deň zázračný liek a čakať na vyliečenie. V našich profesionálne deformovaných kruhoch tomuto spôsobu hovoríme „francúzska škola homeopatie“ . Inými slovami sestra č 2.
2.Tí bojazlivejší neriskujú, veriac svojmu alopatovi disciplinovane užívajú doteraz predpisované chemické lieky a v prípade odvážnejšieho alopata si na jeho predpis pridajú aj homeopatiká. Inými slovami sestra č.1. Inak sa to nazýva aj „integrovaná medicína“.
3. Posledná skupina väčšinou potajomky, bez vedomosti rodiny a známych navštívi klasického homeopata a skúsi zavrhovanú bielu mágiu mixnutú šarlatánstvom. Ide totiž o liečbu celostnú / nie len liečbu konkrétnej choroby alebo diagnózy, liečbu s vylúčením toxických , chemických liekov. Ide o liečbu podľa overených zásad pôvodnej a preto „klasickej“ homeopatie/. Sestra č.3.
Akosi pri tom vypadlo, že sestra č.3. je prvorodená a jediná HOMEOPATIA a ostatné dve sú od macochy.
Preto aj otázka pravdivosti informácií prekonáva značné problémy. Ako to však prekonať ? Na to vedel odpoveď už Ján Amos Komenský. OSVETA.
Sestra č.1 a 2 spojili svoje úsilie vzdelať nevedomú slovač a organizovaním rýchlo kurzov pre lekárov /ktorí to už viac menej vedia , ale potrebujú ešte pár informácií ???/ a vytvorili dlhý zoznam lekárov – „homeopatov“. Mohol by som pokračovať úvahami o filozofii liečby , o definícii zdravia a choroby ,aby som vyvrátil povrchnosť tejto cesty. Radšej použijem iný príklad. Zoberme si rušňovodiča a pilota dopravného lietala. Obaja pracujú v doprave, obaja vozia veľa ľudí, obaja sa to museli naučiť . Sadli by ste si do lietadla, ktoré by pilotoval rušňovodič s dvojtýždňovým kurzom pilotáže? Alebo aj naopak - do vlaku , ktorý by riadil pilot s vodičským preukazom skupiny B ?
Ak máte dojem , že anatómia, fyziológia, patológia ,farmakológia a iné vyčerpávajúcim spôsobom pokryjú vedomosť o navrátení vášho zdravia, nemusíte sa pochybnosťami trápiť ďalej.
Ja zastávam názor, že kvalita sa dosahuje v každej činnosti zodpovedajúcim vzdelaním a praxou. Preto aj pre činnosť , ktorú vykonáva klasický homeopat existuje zodpovedajúce vzdelanie. Nie rýchlo kurz , ale vzdelanie na úrovni akadémie , riadne štúdium , ukončené skúškou a diplomom. A nie je podstatné , či toto vzdelanie nadobudol lekár , alebo ne- lekár. Podstatné je ,aby aj lekár MAL TOTO VZDELANIE, ak chce liečiť homeopatiou. Pretože klasická homeopatia je samostatný vedný odbor a nie odnož medicíny. Jej metóda liečby , jej chápanie choroby , príčiny ochorenia a chápanie zdravia je iné ako v alopatii. A napriek všetkým snahám dokázať opak je stále v OPOZÍCII alopatii. Logicky majú k tejto téme najbližšie lekári. Zároveň k nej majú najďalej, pretože zásady liečby v klasickej homeopatii odporujú tým predpisom , zákonom a normám , ktoré musí ZO ZÁKONA rešpektovať lekár. To ho stavia do dilemy, ktorú by v ideálnom prípade mohol vyriešiť LEN nasledovne:
1.Vzdať sa doterajšej praxe
2.Absolvovať štúdium klasickej homeopatie na zodpovedajúcej úrovni
Vidíte to ako reálne?
Na Slovensku máme vynaliezavých ľudí. Riadia sa porekadlom „Aj vlk sýty, Aj ovca celá“ .Preto máme lekárov - homeopatov , preto máme aj jednu „akadémiu“ , ktorá vám popri akože „klasickej“ homeopatii naordinuje pre istotu aj medicínske vzdelávanie. Veď čo keď ako rušňovodič poletíte Airbusom a pilot skolabuje ? Žiadny problém. Absolvovali ste kurz a zopakujete hollywoodský happy end na bratislavskom letisku. Letu zdar.
Pretože Slovensko nie je osamelý ostrov, platia tieto zásady aj za humnami. Radi sa inšpirujeme skúsenosťou Nemecka ako nášho najväčšieho obchodného partnera. Žiaľ táto inšpirácia pri homeopatii neplatí. Nič nám nehovorí ani skúsenosť Francúzska, prípadne Anglicka. A už vôbec nás nezaujíma , že vďaka Indii je celosvetovo druhou najrozšírenejšou metódou liečby práve KLASICKÁ HOMEOPATIA. My máme rozprávku o troch ... Niekedy o bratoch, niekedy o orieškoch a niekedy o sestrách. Ale zabúdame , že v tej rozprávke len jeden /jedna/ zvíťazí .