Placebo – záchrana nášho zadĺženého zdravotníctva I.

Mám spásonosnú myšlienku. Verím, že ma 2/3 čitateľov vysmeje a 1/3 sa zamyslí. Naše zdravotníctvo je pred kolapsom. Nemáme na lekárov, nemáme na lieky. Nemocnice chátrajú, ministri sa menia. Žiadny pokrok, špirála nadol. Záchrana sa volá  placebo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Pomôžem si Wikipédiou ktorá definuje placebo nasledovne:

„Placebo (lat. placeo = páčiť sa) je zámerne neúčinné liečivo. Používa sa pri testovaní účinnosti liekov, keď sa jednej skupine pacientov podáva účinné liečivo a druhej neúčinné. Placebo vzhľadom a chuťou pripomína normálny liek (verum).

Často dochádza k placebo efektu, keď sa pacient, ktorému sa podáva placebo, vylieči, pretože verí, že mu podávajú účinný liek a organizmus zmobilizuje vlastné rezervy. Toto je niekedy využívané v psychiatrii, keď veľká časť choroby je psychogénna. Výskumom bolo dokázané, že čím väčšia je tableta, tým lepšie placebo pôsobí, a taktiež čím je tableta farebnejšia.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toľko citát.

Čo myslíte koľko pacientov dnes verí, že práve ten liek, ktorý mu bol najnovšie predpísaný je ten pravý? Nebudem možno vedecký a presný, ale DOSŤ. Skúsme sa pohrať s myšlienkou , ktorú síce lekári nepripustia , ale predsa. Aké percento z tých liekov , ktoré sa nám predpisujú je PRESNE na ten problém ktorý máme? Koľko je tzv. „širokospektrálnych“? Mne to pripomína časy mojej vojenskej služby. Tam nás učili strieľať zo samopalov a guľometov ... Zmysel bol v tom, že z toho obrovského množstva nepresne vypálených guliek možno jedna trafí. Toto by som prirovnal k tomu, čo sa často deje aj pri tom „širokospektrálnom“ podaní. A som presvedčený, že nielen tu.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé na definícii z Wikipédie je to, že spomína práve psychiatriu, kde sa to využíva. Čiže je to oblasť medicíny, kde už sa pracuje s pojmami psychika , vedomie atď. Čiže dalo by sa povedať , že z pohľadu tej „ostatnej“ medicíny je to akási okrajová oblasť – za ňou už sa nachádza viera, náboženstvo a iné streštenosti. Na strane druhej, čoraz viac je tvrdení , že veľa našich neduhov má pôvod v našej psychike a hovoríme o tzv. psychosomatických následkoch. Povedané jazykom laika - niečo, čo nie je v poriadku v našom vedomí , alebo aj podvedomí, sa prejaví ako choroba na našom telíčku. A týchto „chorôb“ je stále viac. Zase budem trochu provokovať. Čo myslíte že sú napr. alergie, nervózne kašle, rozladené žalúdky, kyseliny , vredy, astmy, psoriázy, a mohol by som pokračovať , ale to už by som naozaj provokoval. Zaujíma ma otázka, že ak pripustíme podiel našej psychiky na „chorobe,“ prečo túto chorobu liečime LEN chémiou ? Zdá sa vám otázka hlúpa? Mne až tak nie. Dnešná klinická prax nás vníma vo väčšine našich zdravotných problémov ako „fyzično“ v jeho jednotlivých častiach. Mám kašeľ – idem k „pľúciarovi“. Mám alergiu – ku kožnému atď. Pekne nás rozporcujú a podelia medzi odborníkov. Verím tomu, že všetci naozaj odborníci sú. Bohužiaľ, aj oni sú v zajatí tohto delenia a majú vymedzené / dokonca aj zákonom a predpismi/, svoje pole pôsobnosti. Preto nechcem, aby som bol pochopený tak , že útočím na odbornosť. Nesúhlasím len s tým „porcovaním“ a jeho chemickým spracovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Premýšľajme ďalej. V ďalekej budúcnosti budú aj také nemocnice, kde keď prídete s problémom ,tak sa vás ujme niekto , kto vo vás ako prvé uvidí osobnosť, jedinečnosť, neopakovateľnosť – skrátka individualitu. Po posúdení celkového obrazu s ohľadom na čo najväčší okruh možných /tak fyzických. dedičných ale aj psychických / zváži tento „niekto“

čo by vám mohlo pomôcť. Jazykom našich predkov „oddelí zrno od pliev“ . A tu sa rozhodne či pôjdete tam alebo onam. Niekedy choroba zájde tak ďaleko, že naše telo si samo neporadí, preto aj to je potvrdením opodstatnenosti a zmyslu medicíny a všetka chvála , že medicína dosiahla také vynikajúce výsledky. Mňa skôr zaujíma tá druhá časť pacientov, kde sám človek je nástrojom svojho vyliečenia. Ten by tú futuristickú medicínu nezaťažil výkonmi , nepotreboval by lieky, neležal by v nemocniciach, nepostával v čakárňach , ale pri čo najpresnejšom stanovení PRÍČINY svojho neduhu a čo najpresnejším a CIELENÝM užitím lieku liečil sám seba , mobilizáciou svojich vnútorných rezerv. A samozrejme platil by si zdravotné poistenie adekvátne zárobku zdravého človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Koniec snívania... Alebo nie ? Je tu predsa len nádej .Ale aj prekážka. Prekážka, ktorú by som bez preháňania nazval PSYCHOSOMATICKOU. Tú ani neobehneme , ani nepodlezieme, ani nezrútime. A ani nezakážeme . Tú si musíme vyliečiť sami.

Mojim najväčším nepriateľom som ja sám. Spriateliť sa sám so sebou je náročné. Ťažko sa klame a podvádza. Ten výtržník v našom druhom ja nám to stále odhalí a vykričí. Klobúk dolu pred tými , čo si to vypočujú a zamyslia sa. V spoločnosti sa to ale nenosí, alebo len veľmi málo z nás si to môže dovoliť. Musíš na to mať , inak za to draho platíš. Tak je to aj s našimi chorobami. Vtedy , keď pochopíme , že sme si sami zodpovední za veľkú časť toho, akí sme – vtedy začneme debatu s naším druhým ja. Vtedy pripustíme ,že aj tá „futuristická“ nemocnica nie je blbosť.

Tento článok by nemal význam, keby som nevyšiel s farbou von. Takže vrátim sa k tomu placebu. Placebo je lacné z pohľadu nákladov. Placebo je náročné z pohľadu správneho použitia. Nie je to blbosť podaná z rozmaru. Je to výsledok odbornej analýzy.

Uznávam placebo čiastočne. Uznávam v tom , že ak privedie človeka k vyzdraveniu , tak je za tým niečo, čo presne definovať nevieme, ale výsledok tu je. Čo je pre mňa dôležité – je to jav, ktorý nabúral tvrdý materializmus dominantnej farmácie a povýšenosť niektorých skupín lekárov rozoberajúcich nás na súčiastky.

Nechcem zdravotníctvo liečiť placebom. Chcem naznačiť tému a chcem aby ste sa zamysleli, či táto téma stojí za diskusiu. Mám na túto oblasť pomerne ucelený názor a chcem vedieť, či aj vy nehrešíte vo svojich myšlienkach rovnakým spôsobom .Zaoberám sa klasickou homeopatiou, ktorú väčšina neinformovaných považuje za úlet a lieky , ktoré používa označuje za placebo. Preto z tohto „placeba“ aj začínam. Pokračovanie nabudúce.

Dr.Haas Milslav PhD.

Miloslav Haas

Miloslav Haas

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa klasickej homeopatii na 1.klinike klasickej homeopatie v Bratislave.Veľa ľudí má o tejto liečebnej metóde skreslené informácie.Článkom o homeopatii sa poskytuje väčšinou len malý priestor v médiách.Preto využívam túto možnosť. PhDr.Haas Miloslav PhD. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu