Človek človeku liečiteľom

V názve článku som si dovolil parafrázovať notoricky známe Homo homini lupus, snáď mi Plautusova duša odpustí. Veď napokon, ide o dobrú vec. Pred chvíľou som na chodníku predbiehal mladú ženu, ktorá práve telefonovala zrejme s niekým, kto na druhom konci drôtu bol  plný pochybností. Ubezpečovala ho slovami „Neboj, ono to chvíľu trvá, kým si zvykneš“ a nasledoval popis ďalších skutočností, ktorých reálie boli známe už len im dvom. Vypol som odposluch a hlavou sa mi začali mihať myšlienky ako deti v materskej škôlke, ktorým niekto prezradil pravidlá hry Škatule, škatule hýbte sa a zabudol im dať stoličky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

K téme liečiteľstva a dôvodov prečo (ne)funguje sa dostanem v samostatnom článku, dnes sa budem venovať predohre.

Pod pojem liečenie sa dnes bežne podsúvajú všetky možné interakcie, koľko ich vo svete je. Je to lekársky postup, harmonizácia, čistenie čakier, nasadenie medikamentov, psychoterapia, ... a ešte asi milión synoným, v závislosti od autora a stupňa jeho rozvoja, spoločenskej akceptácie, či uvedomelosti absolventa kurzu reiki, ktorý je presvedčený o tom, že dvojdňový kurz nadiaľku je dostatočnou zárukou kompetencie pre výkon liečenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže ... ono to nie je také čiernobiele. Aj človek, ktorý nemá medicínske vzdelanie a jediný spôsob akým k liečeniu pričuchol je občasná konzumácia paralenu, môže byť a je druhému človeku liečiteľom. Ako spomínaná žena z úvodu článku – svojimi osobnými skúsenosťami lieči priateľa a jeho presvedčenie, že sa nehodí na prácu, ktorú práve zastáva.

Liečiteľom je aj otec, ktorý opustí syna vo veku jeho dvoch rokov, aby dal vzniknúť priestoru, do ktorého sa natlačí život a bude liečiť jeho syna z absencie pokory.

Otec zároveň lieči chlapcovu matku z presvedčenia, že sama nezvládne život, výchovu, samú seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Syn neskôr v puberte lieči svoju matku z neustálej potreby kontroly a na túto diagnózu jej ordinuje darebáctva.

Len boh vie, z čoho sa lieči otec, ale odhadujem to na tvrdé lekcie v oblasti zodpovednosti, cez nedostatok financií až po problémy v uplatnení.

Žiarlivec lieči partnera z presvedčenia, že nie je hodný slušného zaobchádzania, a sám seba z nedostatku sebadôvery a preto to život zariadi tak, aby žiarlivcov partner bol atraktívny a keď nie, tak aspoň vybavený šarmom o výkone niekoľko sto megawattov.

Dominantný muž lieči ženu z presvedčenia, že nie je schopná čeliť sama životu a keď to ona nechce pochopiť a v okamihu ukončiť disharmonický vzťah, tak zasiahne život a zabezpečí, aby ostala sama a zistila, že čeliť životu sama nie je síce jednoduché, ale je to oveľa ľahšie, ako deň čo deň počúvať príkazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Dominantný muž je liečený šéfmi, ktorí v ňom vidia soka a dennou buzeráciou mu zabezpečujú liečbu, ktorá ho má vyliečiť z velikášstva.

Namosúrená predavačka , na ktorú pijan manžel vztiahol ruku o jedenkrát viac, ako bola schopná mlčky tolerovať, lieči svojím arogantným prístupom zákazníka z presvedčenia, že dokonalý človek je iba ten, ktorý sa na celý svet usmieva.

Príkladov liečenia nájdete vo svojom okolí nekonečné množstvo, stačí sa poobzerať. Tí, ktorí sú už v štúdiu života trochu ďalej, sa nesmelo pozrú na svoje vzťahy a uvedomia si postupne, kto koho z čoho lieči. Pochopia, že človek človeku je liečiteľom a platí to v oboch garde.

Skryť Vypnúť reklamu

Na celom svete neustále prebieha liečenie. Vlády liečia svoje národy z presvedčenia, že kradnutie a bezbrehý morálny marazmus je jediným spôsobom akým dokáže krajina fungovať.

Znesvárené štáty na blízkom východe liečia zvyšok svet z presvedčenia, že zbrane sú najlepším argumentom v spore, ktorý v podstate ani sporom nie je. Lebo akýkoľvek prorok, aj tej najnižšej výkonnostnej triedy, pred ktorým sa rozostúpi akurát tak voda v pohári, chápe, že Zem zasľúbená nepatrí nikomu.

A z tohto presvedčenia nás matička Zem, pomaly, ale čím ďalej razantnejšie začína vyvádzať ....

Roland Habara

Roland Habara

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

www.masaznaterapia.sk - odstraňovanie bolestí chrbta, odblokovanie a uvoľňovanie chrbticewww.facebook.com/masaznaterapia Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu