List guvernérovi Trichetovi

Vážený pán Trichet, Pán Boh chráň eurozónu pred viacerými takými guvernérmi ako ste vy. Vaša neschopnosť riadiť inštitúciu ako ECB je priam až do neba volajúca a vy sa odvažujete morálne posudzovať slovenskú vládu. Vy, ktorý ste sa sprostučko prizerali ako jednotliví členovia eurozóny premenili Pakt stability a rastu na toaletný papier, s ktorým si členské vlády vytierajú zadky vo svojich salónoch. Samozrejme v salónoch postavených za štátne dlhy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (57)

Slovensko zažíva za posledných dvadsať rokov už tretiu vážnu krízu a z každej sa vylízalo samé. Najprv na začiatku 90. rokov, keď sa HDP prepadlo o tretinu a plno ľudí zostalo bez práce, potom v rokoch 1999-2000, keď na sanáciu slovenského bankového sektora odišlo 10% nášho HDP a teraz počas najväčšej krízy od 2.sv.vojny, keď trpíme za neschopnosť ľudí v centrálnych bankách (jednu z nich riadite) ustrážiť nenažrané banky na uzde. Všetky tieto krízy stáli slovenský ľud množstvo obetí, nezamestnanosti a uťahovania si opaskov. Z každej krízy však Slovensko vyšlo silnejšie, dospelejšie a zodpovednejšie. Na rozdiel od našich západoeurópskych kolegov, ktorí každý ekonomický problém zažehnali emitovaním nových dlhov a čachrovaním so štatistikou. Prežierali sa a zadlžovali štýlom po nás potopa. Vy idete nútiť našu malú krajinu prispieť na túto nenažranosť Západnej Európy? Takže zopár faktov si musíme vyjasniť pred tým, ako znovu zvýšite hlas na Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po prvé, ak Grécko nedokáže zohnať peniaze na finančných trhoch, má k dispozícii Medzinárodný menový fond, ktorý existuje presne z tohto dôvodu: Zachraňovať krachujúce ekonomiky neschopné riadiť vlastné financie. MMF pomohol Maďarsku, Ukrajine, Rumunsku i Lotyšsku. Prečo by nemohol aj Grécku? Priznajte si, že je to kvôli tomu, že MMF by vyžadoval od Grékov tvrdú odtučňovaciu kúru a Grékom sa do toho nechcelo. Radšej z vás falošnými rečami o solidarite vytĺkli ďalšie peniaze na ďalšie prežieranie (síce už nie také veľké – teraz si dajú po obede len tri zákusky namiesto štyroch!).

Po druhé, Maastrichtská zmluva neumožňuje ručenie za záväzky iných členov eurozóny. Slovensko vstúpilo do tohto zväzku pod podmienkami stanovenými v Maastrichtskej zmluve. Vy si teraz svojvoľne meníte pravidlá, aby ste zahasili problém, ktorý ste neriešili celé roky a teraz vám prerástol cez hlavu. Veď nemôžte dopustiť, aby vám, slávnemu Jankovi-Kladivkovi Trichetovi zbankrotovala krajina, ktorú ste v rámci eurozóny mali na starosť. Len si dupte, kričte, rozhadzujte rukami - nás nepritlačíte k múru.

Skryť Vypnúť reklamu

Po tretie, drvivá väčšina ekonómov dáva za pravdu slovenskej vláde. Riadený bankrot je pre Grécko omnoho lepšia cesta k ozdraveniu ich ekonomiky. Takto len tlačíte problémy pred sebou a zvyšujete morálny hazard. Socialisti v celej Európe teraz budú rozhadzovať ešte smelšie, veď ostatné krajiny eurozóny zatiahnu účet za nich.

Takisto netreba zabúdať, že Slovensko súhlasilo so zapojením sa do európskeho ochranného valu. Je to omnoho systémovejší krok ako chaotické zachraňovanie Grécka. Musí ho však sprevádzať razantná reforma Paktu a dôslednejšia kontrola výdavkov členských krajín.

Takže nabudúce viac sebakritiky. Skôr ako budete poukazovať na smietku v niekoho oku, skontrolujte si, či vám netrčí z oka brvno zo sekvoje!

Skryť Vypnúť reklamu

A ešte jedna rada na záver. Ak by ste niekedy chceli zavítať k nám na Slovensko, radšej sa so súdruhom Rehnom spolu verejne ospravedlňte Slovákom. Ináč vás bude už na letisku čakať veľmi nepríjemné prekvapenie.

Nespokojní slovenskí občania.

Michal Habrman

Michal Habrman

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som naivný idealista... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu