Ako byť - nebyť klientom sociálnej poisťovne...

Ak ste dakedy zažili nepríjemné prekvapenie, a ešte ste aj rodič na materskej dovolenke, tak Vás chcem upozorniť na isté nepríjemnosti, ktoré Vám hrozia v prípade neseriózneho postupu zamestnávateľa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Moja manželka a tiež aj ja, sme sa rozhodli vstúpiť do druhého dôchodkového piliera. Po spísaní zmluvy so zástupcom, sme čakali na vyjadrenie od poisťovne. Asi o týždeň nám, presnejšie mojej manželke, volala zástupkyňa, že má problém, pretože manželka nie je registrovaná v sociálnej poisťovni, a že nik za ňu neplatí odvody.

Len pre spresnenie, manželka je od jesene 2003 na materskej dovolenke. Samozrejme sme boli prekvapený a šli sme na expozitúru poisťovne, kde sme zistili, že je to pravda, a na otázku ako je to možné, keďže pracovný pomer a nástup na materskú dovolenku bol kontinuálny, nám zodpovedná pracovníčka povedala, že chyba sa stala na strane zamestnávateľa, ktorý bol povinný pri ukončení pracovnej zmluvy podať odhlášku zo systému, ale zároveň bol taktiež povinný podať aj prihlášku do systému, kde sa platcom sociálneho poistenia rodičov na materskej dovolenke stáva automaticky štát. Keďže si zamestnávateľ túto povinnosť nesplnil tak moja manželka podľa ich predpisov vlastne predmetné dva roky aj niečo, neexistovala.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže by som rád varoval aj ostatné matky na materskej dovolenke, aby sa nespoliehali na to, že ich zamestnávateľ si automaticky plní svoje povinnosti, ale nech si to radšej overia na príslušnej pobočke sociálnej poisťovne.

Nám zostáva len dúfať, že aspoň teraz sa bývalý zamestnávateľ zachová férovo a splní si to, čo v minulosti zanedbal.

Je to totiž jediné možné riešenie, ako neprísť o započítanie dvoch rokov do aktívne odpracovaných na účely budúceho dôchodku.

P.S.: Ak sa nezachovajú podľa svojich povinností, tak ich tu veľmi adresne pomenujem, no zatiaľ chcem byť férový aspoň ja.

Miloš Hajdin

Miloš Hajdin

Bloger 
  • Počet článkov:  71
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemožné je iba jednou z možností... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieŠportPolitikaÚvahyPríhodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu