Pôrod v Brne či v Bratislave? Bez zmlúv s lekármi či poplatkov za prednosť a (nad)štandard

V Brne vo fakultnej nemocnici na ambulantné vyšetrenia pred pôrodom nečakáte hodiny v čakárni. Objednanie je bez poplatku. Samozrejmosťou je súkromie s partnerom na vlastnej izbe s polohovateľným pôrodným kreslom. Spolu s vyšetreniami matky a dieťaťa po pôrode a 3-dňovou hospitalizáciou sme zaplatili asi 640 eur (17 400 CK). Poisťovňa nám preplatila 540 eur. Rozdiel je stovka eur. Na Slovensku sa len za výpalnícku zmluvu s vybraným pôrodníkom platí 300 eur…

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nezmyselné výpalnícke poplatky
Úplatky nedávam a 300 eur za “zazmluvneného pôrodníka” pokladám za výpalníctvo, ktoré zneužíva strach žien a ich partnerov z toho, či sa v nemocnici o rodičku postarajú. Pôrodnice hlavného mesta sú hanbou. Za posledné roky sa v ponuke služieb veľa nezmenilo. Iba úplatky (o ktorých sa roky vie, ale novinári ich asi objavili až teraz,nahradili zmluvy. Šéfovia nemocníc si všimli, že v pôrodniciach sa točia “pod rukou” príjemne sumy, tak vymysleli nadštandardnú službu – výber pôrodníka. Cena postupne narástla až na 300 eur. Z toho len polovica zostáva lekárovi. Tá druhá končí nevedno kde, ale na pôrodných sálach nie. Nechápem, prečo má kvôli mne za 150 eur v noci vstávať lekár, ktorý nemá službu…. Čo mi chce takouto zmluvou povedať nemocnica? Že sa na mňa jeho kolega v službe vykašle? 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Nekonečné čakanie
Do poradne pred pôrodom chodím v BA na Antolskú aj v Brne. V Brne ma objednajú na presný termín. Bez poplatku. Všetky potrebné vyšetrenia absolvujem v jednej ambulancií, ktorá je vybavená potrebnými prístrojmi.
V bratislavskej nemocnici čakajú tehotné ženy na preplnených chodbách pred ambulanciami. Problém je aj odbehnúť na vécko, aby neprišli o poradie. Vyšetrením v ambulacií čakanie pritom nemusí skončiť. Ak bude treba merať odozvy plodu, alebo robiť sono, treba čakať ešte pred inou ambulanciou… Do toho lekárka odbehne – volá rodička, ktorá si ju zaplatila “na zmluvu”…
Prvá otázka lekárky, ktorá mi robí v Bratislave sono je: “Koho mate ako pôrodníka?” Nikoho, hovorím, verím sa, že ten, kto bude v službe, bude robiť svoju prácu. Lekárka reaguje:”Áno, určite, máme tu šikovných lekárov.” V Brne sa ma na pôrodníka nikto nepýta -rodila som s pôrodnou asistentkou, ktorá bola v službe. Lekár ma len prijal do pôrodnice. Dcérka má na kartičke z pôrodnice meno pôrodnej asistentky….

SkryťVypnúť reklamu


 (Nad)štandard na smiech
Súkromie partnerov v samostnej pôrodnej izbe v hlavnom meste Slovenska umožňuje jeden jediný pôrodný box v Petržalke. Je to, samozrejme, nadštadard. Tento raz za 100 eur. Inak sú k dispozícii pôrodné boxy oddelené plachtami a spoločné čakačky. Ak chcete pri sebe partnera, zostáva veriť, že ho nezavolajú na poslednú chvíľu a nebude prekážať iným rodiacim.
Dnes máme menej pôrodov, takže si môžete vybrať aká farba sa vám páči viac -modrá či červená?,” hovorí lekár v Brne. Tu sa rodí iba v samostatných pôrodných izbách. Každá je vymaľovaná inou farbou. Každá má vlastné vécko a sprchu a pôrodné kreslo, ktoré sa dá napolohovať do desiatky pozícii. Je noc, ale v miestnosti je tlmené svetlo, môžeme si pustiť radio či Cdčko. Ja dostávam čaj a manžel kávu. V noci ešte niekoľko raz.
Posledné týždne sa veľa diskutovalo o poplatkoch za prednostné ošetrenie, o daroch a úplatkoch. O riešeniach menej. (“Dva mesiace diskutujeme o jednom poplatku a pritom všetci vedia, že skutočné problémy sú úplne inde,” povedal naposledy aj prezident.)
Zodpovední sa zase spoľahli na to, že médiá a verejnosť stratia o tému po krátkom čase záujem. Žiadajme riešenia. Neuspokojme sa s tým, čo nám ponúkajú. Nemám problém zaplatiť jasne definovaný a zmysluplný poplatok. Za naozajstný nadštandard. Za kvalitu. Ale hovorím nie výpalníckym zmluvám. A aj poplatkom za prednostné výšetrenia, keď už prekročia únosnú mieru, ako sa to stalo v niektorých prípadoch, kde len za objednanie na termín už lekári žiadali 10 – 12 eur... A nemám problém s darom. Ten som už, narozdiel od úplatku, dala. Za kvalitne odvedenú prácu. A riadne, na darovaciu zmluvu, po operácii….
Pôrody “ u susedov”:
Žien, ktoré odchádzajú rodiť do Čiech či do Rakúska stale pribúda. Túto možnosť pritom môžu využiť najmú tie, ktoré žijú v blízkosti hraníc. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu žiadali o refundáciu nákladov na pôrod v týchto štátoch v roku 2013 dve ženy, minulý rok už 36. Dôveru v roku 2012 sedem žien, v roku 2013 už 12 a minulý rok 23 žien.

Andrea Hajduchova

Andrea Hajduchova

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Exredaktorka SME (prehľad niektorých mojich článkov), teraz na druhej strane (takže PR, najmä tretí sektor, univerzita,...). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu