Ako policajti zarábali na vianočné odmeny

Bývate roky na rovnakej ulici a mestská časť z nej počas dušičkových sviatkov, keď je väčšina obyvateľom mimo domu, spraví ulicu jednosmernú. Čo by ste čakali od mestskej polície?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Bývate roky na rovnakej ulici a mestská časť z nej počas dušičkových sviatkov, keď je väčšina obyvateľom mimo domu, spraví ulicu jednosmernú. Čo by ste čakali od mestskej polície?
• V slušnej krajine to, že obyvateľov bude aspoň prvé dni na zmenu slušne upozorňovať.
• V neslušnej krajine to, že sa policajti ukryjú medzi zaparkované autá a potajme budú čakať na domácich vracajúcich sa z dušičkových sviatkov, aby im mohli napariť pokutu.
Samozrejme, pre Slovensko platí B...

Ulicu Pod Záhradami v bratislavskej Dúbravke obyvatelia od nepamäti poznajú ako obojsmernú. Už si zvykli na to, že si v jednej časti ulice musia dávať navzájom prednosť, pretože medzi autami zaparkovanými na oboch krajniciach zostáva miesto len na prejazd jedného auta.
Mestská časť sa to rozhodla počas dušičkových sviatkov, práve v nedeľu 3. 11. 2013 zmeniť a v polovici ulice postavila značku Zákaz vjazdu. Okamžite v ten deň tam začala Mestská polícia Dúbravka rozdávať pokuty. Len počas troch nasledujúcich novembrových týždňov uložila vodičom na tejto ulici spolu 214 blokových pokút.
To je viac, ako v niektorých mesiacoch tohto roka uložila za nerešpektovanie zákazových dopravných značiek v celej mestskej časti Dúbravka.

Samozrejme, polícia má právo kontrolovať dodržiavanie zákazových značiek. Aj tých nových. Ako sa to však dialo v Dúbravke? Mestskí policajti sa ukrývali medzi zaparkovanými autami a okamžite, ako vodič prešiel pár metrov za značku vyskočili z úkrytu a zastavili ho. Alebo po zotmení parkovali so zhasnutými svetlami v bočnej uličke a zasvietili na vodiča až keď vošiel do zákazu vjazdu.
Novú značku je pritom ľahké prehliadnuť, aj keď práve nie ste „domáci“. Osadili ju na opačnej strane chodníka, nie pri ceste, ale pri plote školy. Zakrýva ju rad zaparkovaných áut a stromy. Navyše, je kúsok pred vjazdom do základnej školy. Na mieste, kde obyčajne rodičom vyskakujú z auta deti a každý vodič sa snaží sledovať najmä situáciu na ceste.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj vy si myslíte, že by bolo slušnejšie, keby mestskí policajti aspoň prvé dni obyvateľov najmä upozorňovali? Nuž, aj také prípady sa stali – počas prvých troch novembrových týždňov upozornili na nové značenie AŽ 4 vodičov.
Prečo 214 uložili pokutu a 4 napomenuli? Vošli títo vodiči do zákazu vjazdu inak ako ostatní? Z odpovede náčelníčky Mestskej polície Zuzany Zajacovej sme sa nedozvedeli. Napísala, že sankcia za priestupok je fakultatívny nie obligatórny právny následok a že policajti prihliadajú na závažnosť priestupku, jeho následky, osobnosť a pohnútky páchateľa...
Tak neviem, v našom prípade sme tak ako každé ráno išli do práce a vošli sme asi 50 metrov za novučičkú značku. Na jej úrovni sme sa vyhýbali školskému autobusu. Policajt počkal kým sme autobus obišli a potom nám vyskočil pred auto spomedzi zaparkovaných áut. O napomenutí nebola ani reč.

SkryťVypnúť reklamu

Susedu zastavil rovnako. Vyskočil z úkrytu a keďže viezla malé dieťa, nechal sa akurát presvedčiť na nižšiu sumu. Ďalšiu susedu si počkali večer po 20tej za tmy...My sme zaplatiť odmietli. Chápeme, že polícia má kontrolovať dodržiavanie pravidiel. Snažíme sa žiť slušne a podľa pravidiel. A pokladáme správanie Mestskej polície za neslušné. Vieme, že na Slovensku je to tak. Ale nechceme si na takéto správanie zvykať. Takže v štatistike v tabuľke nižšie sme v časti "postúpené na DI"...

Pokuty udelené Mestskou políciou Dúbravka za nerešpektovanie zákazov vyplývajúcich z dopravných značiek:

január 2013

219 pokút

47 napomenutí

0 postúpení na DI

február 2013

208

35

1

marec 2013

219

22

apríl 2013

222

54

1

máj 013

245

64

jún 2013

202

49

júl 2013

231

51

august 2013

231

39

september 2013

278

29

október 2013

367 pokút

23 napomenutí

1 postúpení na DI

Pokuty udelené na ulici Pod Záhradami prvé 3 týždne po postavení novej zákazovej značky:

SkryťVypnúť reklamu

3. - 17. 11. 2013

214 pokút

4 napomenutia

3 postúpenia na DI

A ako to je s viditeľnosťou novej zákazovej značky na ulici Pod záhradami v BA (Dúbravka):

viditeľnosť zákazovej značky
viditeľnosť zákazovej značky 
Značka je na strane chodníka ďalej od cesty
Značka je na strane chodníka ďalej od cesty 
Andrea Hajduchova

Andrea Hajduchova

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Exredaktorka SME (prehľad niektorých mojich článkov), teraz na druhej strane (takže PR, najmä tretí sektor, univerzita,...). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu