Na Sever po Karakoram Highway II. (Passu)

Krásy okolia dedinky Passu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Horský chrbát tzv. Cathedral mountains na ceste na sever k neďalekým čínskym hraniciam svojimi tvarmi pritiahne pohľady nielen prekvapených turistov, ale i domácich, ktorí túto trasu prešli už nespočetne krát. Malé mestečko Passu obkolesené niekoľkými ľadovcami (považovanými za jedni z najkrajších a najľahšie dostupných na Karakoram Highway), slúži len ako zastávka na doplnenie nevyhnutných zásob k 150km vzdialenému Khunjerab priesmyku.  

Malý van nás vyhodil pred sympatickým hotelíkom, kde práve čakal náš známy postarší Rakúšan z predminulých dní z Hoperu. Fajn rozhovor som musel ukončiť a utekať do izby sťa tráviace problémy z posledných dní. Ten večer sme obaja slováci vyvaľovali šunky a naberali sily na nasledujúci deň na odporúčaný “The two bridges walk“. Ale ešte v ten večer som si povedal napriek nevoľnostiam, že sa vyštverám na malý kopeček nad hotelíkom a prezriem si okolie. V ten večer to boli aspoň pre mňa jedni z najkrajších pohľadov z celých Himalájí. Podvečerné slnko vrhalo posledné tiene na nespočetné ostré vrcholce pohoria predomnou. Rieka Hunza tu vytvára široké koryto menších hučiacich prúdov, tak typických pre ľadovcové rieky. V myšlienkach som sa vrátil pár rokov späť na Aljašku, kde sme podobné korytá prekračovali takmer na každom výlete hlboko vo vnútri Denali národného parku. Človek by chcel popísať ešte toľko zážitkov i zo samotnej Aljašky, ale čas nejak nevydáva bohužiaľ... 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od toho večera som žil v Pakistane na ovsených kašičkách a diéte. Kolegyňu Peťu postihli pár krát infúzky u doktora. O niekoľko dní neskôr nemocnica s vyšetreniami. Celkovo sme mali s trávením poriadne problémy dlhé týždne, čo spôsobilo malátnosť na posledných výletoch v horách a na Rush Peaku sme sa neboli schopní už dostať nikam.  

Pri večery som si prisadol k jedinému osadenstvu hostela. Dvom párikom. Prvý španielsko-anglický. Spolu sa zoznámili cez server Lonely Planet, aby precestovali za 3 týždne najkrajšie časti Pakistanu. Druhá čínsko-anglická dvojica spolu cestovala už asi 7rokov takmer neustále po celej planéte.  

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúce ráno sme dvaja vyrazili popri ceste a neskôr blúdili cez záhrady domácich a hľadali viac ako sto metrov dlhý, vratký most vedúci cez priľahlú rieku. Už už sme to vzdávali, keď Peťa v diaľke zbadala niečo tenké ponad vodu.  

Trek vedie dva krát ponad rieku. Najlepšie je začať skoro ráno kvôli teplotám, ktoré sa počas obeda na niektorých miestach vyšplhajú aj nad 40 stupňov. V druhej časti pol dňového výletu cesta vedie zelenými políčkami a jablkovými sadmi. Usmievaví domáci hneď ponúkajú jabĺčka na osvieženie. A môžem povedať, že tak sladké som dávno nejedol.  

V kopcoch nad Passu o niečo povyše sú populárne výstupy k 4 ľadovcom. Zo sprievodcu som sa dozvedel, že často sa v týchto miestach stávalo i v nedávnej minulosti, že si turisti nezobrali sprievodcu a popadali do hlbokých štrbín kde ich už nik nenašiel. Zrejme isté úseky ľadovcov sú priveľmi rozoklané s priveľkými štrbinami. Vládne organizácie dali na starosť miestnym dedinám, aby nevpúšťali turistov bez sprievodcu na ľadovce, ale nedá sa to v ich prípade vždy dodržiavať. Ja osobne mám stále na pamäti zážitok z 9tej zóny v Denali parku z väčšieho horského ľadovca, kde začala podobnou jemne praskať stvrdnutá vrstva snehu a noha sa mi preborila. Rýchlo som sa vytiahol a fičal kade ľahšie dole dva kilometre za čakajúcim kamarátom. V týchto častiach kým by prišla človeku pomoc...  

SkryťVypnúť reklamu

Fotos of the Himalájos Passos:

(keď seká z pravej strany v mozille treba kuk cez internet explorer) 

Obrázok blogu

Cathedral range podvečer

Obrázok blogu

Obrázok blogu

s korytom Hunza rieky

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

medzi zelenými políčkami

Obrázok blogu

s hrebeňom do stratena

Obrázok blogu

korytom k prvému mostu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Himalájske miničutky

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

k druhému mostu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

jedna z výletu druhý zo školy

Obrázok blogu

niekto zo školy autobusom, niekto cez stometrový vratký most...

Obrázok blogu

Obrázok blogu

terasovité políčka pod cestou

Linky k fotkám z Pakistanu a Passu okolia

Mistral Northern Areas Trekeearth.com Leelau's Pakistan Marjorieandpaul 

 PierreMorel

Andrej Hajdusek

Andrej Hajdusek

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

poďme všetci do lesa...Feedjit Live Website Statistics Zoznam autorových rubrík:  Aljaška 2005Sev. Afrika a Stredný východ 'Írsko 2006 - 2007SlovenskoHimalayas tour 2007Ázia leto 2008Nezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu