Zotnime korupcii hlavu

Máme toho dosť! Deň čo deň sa vynárajú nové dôkazy o tom, že na najvyšších miestach je korupcia, klientelizmus a rodinkárstvo zakorenené tak hlboko, že sa stali pre mnohých aktérov bežným prostriedkom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nie je sa čo čudovať, že vo svete je naša krajina hodnotená ako jedna z krajín s najvyššou mierouv korupcie a páchania závažných hospodárskych trestných činov. Hoci sme o tom všetci vedeli, resp. aspoň tušili, v poslednej dobe sme svedkami toho, ako sa vynára jedna korupčná kauza za druhou. Roztrhlo sa vrece s informáciami o škandáloch a prepojeniach politikov s finančnými skupinami, o prepojeniach sudcov s politikmi a mafiánmi, hoci sudcovia by mali byť reprezentantmi práva a spravodlivosti bez politických zásahoch do ich rozhodovacej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zároveň sa prostredníctvom médií dozvedáme nové informácie o kauze provízií a úplatkov - Gorila , čítame prepisy rozhovorov cez aplikáciu Threema medzi bývalou štátnou tajomníčkou Ministerstva spravodlivosti a Mariánom Kočnerom, ktorá mala okrem iného priamo ovplyvňovať vývoj súdneho pojednávania v kauze zmenky, prepisy aplikácie Viber medzi poslancom NR SR Martinom Glváčom a Mariánom Kočnerom, a mnoho ďalších.

Je nepochybné, že práve korupčné správanie na najvyšších miestach vytvára vzorové správanie a podmienky pre páchanie každodennej drobnej korupcie, s ktorou sa stretávame a ktorá zasahuje do všetkých oblastí fungovania spoločnosti a dosahuje až úroveň tvz. systémovej poruchy. Ako sa hovorí – ryba smrdí od hlavy. Je na mieste, ak poviem že korupcia ohrozuje právny štát, demokraciu a ľudské práva, podkopáva dobrú vládu, slušnosť a sociálnu spravodlivosť, narúša hospodársku súťaž, bráni hospodárskemu rozvoju a ohrozuje stabilitu demokratických inštitúcií a morálne základy spoločnosti. Korupcia je proste negatívny spoločenský jav s dopadom tak na štát, spoločnosť, ako aj na samotného občana.

SkryťVypnúť reklamu

Keď hovoríme o korupcii na najvyšších miestach máme na mysli navýšenie nákladov verejného sektora štátu o korupčnú sumu. Štát nemá dostatok finančných prostriedkov? Keby sa znížila miera kradnutia, znížil by sa deficit štátneho rozpočtu a mali by sme aj na pokrytie problémov v školstve, zdravotníctve, v podmienkach sociálneho zabezpečenia, a pod. To, že sa na Slovensku tak dobre darilo a darí korupcii na najvyšších miestach je práve skutočnosť, že spoločnosť jednoducho pred korupčným správaním zatvára oči a neostrakizuje toho, komu sa príde na podvod, na tunelovanie. Som však presvedčená, že nastal čas, kedy ľudia volajú po zmene a takéto konanie pod tlakom spoločnosti bude v dohľadnom čase dostatočným spôsobom odsúdené a potrestané.

SkryťVypnúť reklamu

Trestný zákon v ôsmej hlave zakotvuje Trestné činy proti poriadku vo veciach verejných s názvom "Korupcia“, obsahujúci všetky trestné činy, ktoré nesú znaky korupcie. Legislatívne vymedzenie je síce významné - jasne definuje skutočnosť, aké správanie je nežiaduce, avšak jeho nedostatok spočíva v reálnom počte stíhaných, prípadne odsúdených prípadov korupcie. A ja sa pýtam, kto na najvyšších miestach bol právoplatne odsúdený za korupčné správanie? Áno bolo medializovaných niekoľko prípadov z radov lekárov alebo úradníkov, ktorí boli práve za korupciu a branie úplatku potrestaní. Ale kde je potrestanie tých, ktorí roky rozkrádajú našu krajinu a verejné financie, ktoré majú slúžiť na uspokojenie potrieb nás občanov ?

SkryťVypnúť reklamu

Denne je nám podsúvané, že štát nemá peniaze, hoci všetci platíme dane a najrôznejšie poplatky. Je nepochybné, že v každej krajine sú občania zaviazaní povinnosťou prispievať do štátneho rozpočtu, ba dokonca existujú štáty s vyšším daňovým zaťažením, ako na Slovensku. Príkladom je Fínsko, kde ľudia platia vysoké dane, ale na rozdiel od nás vedia, že sa dane nerozkradnú a že dostanú plné služby sociálneho štátu.

Ak máme účinne bojovať s korupciou na najvyšších miestach je potrebné prijať nasledovné opatrenia: 

  • zavedenie osobnej zodpovednosti každého politika za rozhodnutie, ktoré učinil, pretože zodpovednosť musí byť základom politiky

  • nemožnosť prevedenia majetku na príbuzných ( matkinu sestru, brata, švagra ), ale zavedenie plnej zodpovednosti celej rodiny

  • v prípade preukázania korupcie plná konfiškácia majetku

  • pár exemplárnych prípadov , kde budú postihnutí tí na najvyšších miestach. Je nepochybné, že absencia konkrétnych prípadov vyvodenia zodpovednosti v občanoch vzbudzuje pocit zbytočnosti angažovať sa na potláčaní korupcie a páchateľov to naopak povzbudzuje k pokračovaniu v páchaní trestného činu korupcie.

Problematickým faktorom obmedzenia korupcie je však otázka vôle politikov skutočne zaviesť funkčné progresívne nastavenia. Prečo vláda nemá záujem na obmedzení korupcie ? Na to je asi len jediná odpoveď. Dôvodom je, že korupcia a rozkrádanie verejného majetku sú podstatou ich existencie.

Petra Hajšelová

Petra Hajšelová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som matka a právnička. Nie je mi ľahostajná budúcnosť Slovenska, mojej dcéry a mojej rodiny. Pôsobím v hnutí SME RODINA ako expertka na justíciu a právny štát. Od roku 2018 som poslankyňa mestského zastupiteľstva v Prievidzi, kde sa venujem sociálnym veciam. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu