Kedy je čas na nový matrac?

Písmo: A- | A+

Ako prísť na to, že nastal ten správny čas vymeniť matrac? Jediným parametrom nie je len životnosť matraca, ale aj kvalita Vášho spánku!

V prvom rade treba matrace vymeniť, ak sa Vám nespí dobre. Časté budenie sa, ranné vstávanie s boľavým chrbtom, alebo pocitom dolámanosti... Toto všetko môže naznačovať, že s Vašim matracom nebude všetko v poriadku. Rannú dolámanosť nemusí spôsobiť iba opica po včerajšom večierku, ale aj neustále prehadzovanie sa zboka na bok - Vaše telo si nevie nájsť tú správnu polohu a tak spánok nie je príliš hlboký...

Matrac by ste mali vymeniť tiež ak sa už skončila jeho živnotnosť, čo je u matracov bežne okolo 5tich rokov. Pokiaľ máte matrac kvalitnejší, môže vydržať až okolo 10 rokov. Treba si uvedomiť, že tam, kde vydrží materiál, nemusia vyhovovať hygienické podmienky. Pokiaľ máte tvrdý matrac, môže aj po piatich rokoch pôsobiť nepreležane - to ale neznamená, že je pre Vás dobrým miestom na spanie. Za jednu noc do matracu vypotíte 7dcl tekutiny ak ste zdravý, ak nie aj oveľa viac. Špeciálne penové matrace trpia týmto problémom viac, ako sme častokrát ochotní priznať, vlhkosť je vhodným miestom pre rôzne plesne, roztoče či iné neželané tvory, ktoré nerobia radosť hlavne alergikom.

Ak sa Vám nespí dobre, alebo máte už predsa len nadsluhujúci matrac, mali by ste začať zvažovať kúpu nového. Predala som už dosť matracov na to, aby som vedela, že dobrý matrac je dôležitým prvkom kvalitného spánku a mnohým klientom sa spánok výrazne zlešil práve kúpou nového matracu.

A ešte nateraz posledná rada, ako sa vyhnúť investícii do nového matracu, neraz sa nám stalo, že zákazník sa stťažoval na zlý spánok a plánoval kúpu matracu - a pritom mal takmer nový matrac položený na zlom podklade. Penové matrace, hlavne tie lacnejšie a tenšie patria na lamelový rošt, pružinové matrace na rost pevný! Ak nedodržíte túto zásadu, môžte mať skvelý matrac a nemusí sa Vám spať dobre. Je to jednoduché, ale z praxe viem, že veľa ľudí toto pravidlo ignoruje, alebo o ňom nevie. Drahšie a hrubšie penové matrace môžu byť uložené aj na pevnom podklade - spánok však pôsobí tvrdšie.

Skryť Zatvoriť reklamu