Alexander Dubček: vlastizradca

V nadšení nad prvým štátom robotníkov a roľníkov, rodičia vtedy 3-ročného Alexandra s ním v roku 1924 odišli do Ruska, aby tam pomáhali v programe Interhelpo. Mladý Dubček získal v Rusku kompletné boľševické vzdelanie, o.i. aj Vysokú politickú školu pri ÚV KSSZ. Spolu s jeho údajnými priateľskými vzťahmi s dôstojníkmi KGB to boli aspekty, ktoré mu pomohli vyšplhať sa po straníckom rebríčku až na vrchol. Ako 18 ročný vstúpil do KSČ a ako 47 ročný už bol v januári 1968 na jej čele.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.answers.com/)

Začiatok straníckej kariéry

Možno niekoho prekvapím keď napíšem, že po svojom zvolení 1. tajomníkom KSS v r. 1963 Dubček nezačal tlačiť na zrušenie cenzúry tlače a rozhlasu, na vyšetrenie zločinov z 50. rokov, ani nenavrhol slobodné voľby. Radšej sa pripojil k prúdu nespokojných s A. Novotným ktorý vtedy silnel v Prahe, aby ho o pár rokov sám vystriedal v čele zločineckej KSČ. Jeho komunistické vzdelanie a viera "v lepší život pod vedením KSČ" mu takto prikazovali. Vedel veľmi dobre o násilnej kolektivizácii slovenskej dediny, vraždách a krádežiach. Vedel dobre aj o čistkách v KSČ v 50. rokoch. Prečo tento "humanista" vtedy mlčal?

Mediálne krytie "Pražskej jari"

V januári 1968 si Dubček sadol na stoličku šéfa KSČ v Prahe. V auguste 1968 už sedel v base v Moskve. Vedel by niekto vysvetliť, ako mohol tento muž za tak krátky čas - 7 mesiacov - vytvoriť a viesť proces známy pod názvom "Pražská jar"? Rozumne znejú poznámky iných komunistov o Dubčekovi ako o nekonfliktnom, priateľskom a usmievavom človeku, ktorý bol vhodným kompromisom medzi táborom reformistov a skalných v KSČ. Dnešným pohľadom vlastne vytvoril mediálne krytie premien, ktoré vtedy pod tlakom verejnosti a udalostí bežali v spoločnosti aj samotnej KSČ už od polovičky 60. rokov.

Vlastizradca - a nie je mi k tomu treba žiaden súd!

Dubček neveril - aj keď musel mať informácie - že Rusi prepadnú Československo. Schôdzkami so spolužiakom Brežnevom urobil málo preto, aby tomu zabránil. Namiesto armády vyšli 21. augusta 1968 do ulíc ľudia, aby tak ukázali svoj odpor. Mávali zástavami a portrétmi Dubčeka. Verili mu a oduševňovali sa preň. Napriek mohutnej podpore ľudí, podpísal tzv. Moskovské protokoly, ktoré znamenali právne uznanie okupácie a stiahnutie otázky ČSSR z programu BR OSN. Naplnil tak znaky vlastizrady - aspoň v mojich očiach. Ďalší dôkaz vlastizrady je jeho služba okupantom (a Husákovi) v stoličke predsedu FZ. Deň po 21. auguste 1969 podpísal tzv. pendrekový zákon, ktorý "zlegalizoval" mŕtvych, ranených a zbitých, ktorí demonštrovali odpor voči 1. výročiu okupácie. Nenechajme sa mýliť: do čs. občanov vtedy nestrieľali ruskí okupanti. Strieľali do nich, mlátili ich a kopali do nich členovia Ľudových milícií, policajti a eštebáci. Zabili dve desiatky ľudí, mnoho ich bolo zranených a zmrzačených. Dubček zbabelo mlčal. Vernosť strane bola preň dôležitejšia, ako jeho "toľko milovaný ľud."

"Ľudu" viac chutí chlieb s mliekom ako Sloboda

Nové kolaborantské vedenie KSČ aj drvivá časť komunistov bezcenného Dubčeka hodili cez palubu. Stihol ešte nastúpiť ako diplomat v Turecku a odtiaľ po vylúčení z KSČ v r. 1970 do Štátnych lesov. Po čistke vo forme výmeny preukazov, komunisti nazvali okupáciu oslobodenie a proces udusenia akýchkoľvek občianskych aktivít mimo KSČ "normalizáciou" . Schuti sa zahryzli do chleba s maslom, ktorý im hodil Husák. Odrobinky nechali "pracujúcemu ľudu", ktorý sa na ne bez rozpakov vrhol a sústa zapíjal mliekom za 2.- Kčs. Na klíčiace zárodky kritiky komunistického režimu a Slobody "ľud" v honbe za pohodenými zvyškami už nemal čas...

Ikona slaboduchosti

Po roku 1989 Dubček opať "zažiaril", keď ako predseda FZ nepodpísal tzv. lustračný zákon. Zástupy na Slovensku napriek tomu jasali a tohto boľševického slabocha oslavovali. Krátky čas predtým, než mohol odísť do Moskvy vypovedať o roku 1968, za dodnes zvláštnych okolností v r. 1992 umrel po autonehode v nemocnici.

Slovenskí politici veľmi meno Dubčeka nespomínajú - jeho komunistické myslenie mu umožnilo iba lavírovať medzi HZDS a Sociálnou demokraciou. Ale ľud - ten naňho nezabudol. "Slobodní" poslanci mesta Bratislava po ňom pomenovali námestie kde je budova NR SR a iní po ňom pomenovali univerzitu v Trenčine.

Keď som raz v živom vysielaní SRo povedal, že Dubček v Moskve zradil ČSSR, redaktorka mi skočila do reči a odviedla debatu inam. Nečudo: v rozhlase je plno komunistov, ktorí ikonu Dubčeka vzývajú podnes. Patríte k takým aj vy?

Alfonz Halenár

Alfonz Halenár

Bloger 
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pracovník IT, poslanec Košíc a poslanec Košického kraja. Zoznam autorových rubrík:  KošiceSamosprávaDemokraciaKomunisti okolo násPolitické stranyAktuálne reakciePoslanci Košíc

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu