Politické strany ukazujú mediálne známu osobu, aby tak pôsobili na emócie potenciálnych voličov. V danej chvíli je nezaujímavá reálna podpora myšlienok strany - zaujímavý je iba volebný výsledok v podobe zvýšeného počtu hlasov. Poďme sa pozrieť na pár príkladov.
Peter Dvorský - SOP
Populárny operný spevák jasne oživil nudné tváre a témy komunistov v SOP a priťahoval značné počty ľudí. Ako sa sám neskôr vyjadril, nikdy člen SOP nebol a nechcel vstúpiť do politiky - iba pomáhal v kampani 1998. SOP to však nespomínala, pričom Dvorského umiestnila na kandidátke ihneď za svoje "hviezdy" Schustera, Presperína a Hamžíka. Dvorský bol zvolený a pre SOP získal 20% preferenčných hlasov. Ihneď po voľbách sa však mandátu poslanca NR SR vzdal.
Dvorský svojim konaním v kampani 1998 pre SOP ukázal, že komunistické myslenie mu je blízke. Nečudoval by som sa, ak by bol člen KSČ. O politiku sa nezaujímal, iba získal voličské hlasy. SOP - ako politická strana vytvorená pre uspokojenie ambícií komunistu Schustera - ďalšie voľby 2002 neprežila a rozpustila sa v strane Smer.
Anton Danko - ANO
Na kandidátke ANO sa popri známom hokejovom rozhodcovi Dankovi, ocitol aj basketbalista Stanislav Kropilák. Skrátka ANO svoj volebný výsledok nenechala na náhodu. Ako vsak ukázali voľby 2002, športovci silu TV svojimi hlasmi prekonať nedokázali. Danko získal iba čosi viac ako 4% preferenčných hlasov a zostal tak hlboko za kandidátmi Rusko - 52%, Černá - 34%, Lintner 31%, Zajac - ex DS 9%, Malchárek - ex SOP 8%,... (Keďže volič môže dávať na kandidátke uprednostnenie viacerým, sumár % prevyšuje 100).
Bývalý podpredseda ANO Danko - dnešný primátor Popradu - pár mesiacov po voľbách stranu po roztržke opustil, keď označil Ruska za diktátora. Aj keď stranu opustil, v NR SR zostal a hlasuje ako nezávislý...
Primator Danko v médiách deklaruje otvorenosť, má s ňou ale vážny problém. Posúďte sami. Po tom, čo som jeho sekretárku požiadal, aby za ním zašla s jedinou otázkou - či bol v KSČ, vyšiel zo svojej kancelárie, zabodol oči do mojich a prísne sa opýtal: " A vy ste kto?" Odvetil som: "Alfonz Halenár". On opäť: " A koho zastupujete?" Ja: " Nikoho, som občan...". Danko - zjavne uspokojený - mi v polobrate smerom ku svojej kancelárii odvrkol: " Ja sa tu nikomu spovedať nebudem!" a rýchlo odišiel.
Predpokladám, že Rusko keď vytváral stranu ANO nevedel, že Danko bol do roka 1989 ako 30-ročný riaditeľom Vsl. kameňolomov a štrkopieskov, lebo na takom mieste bolo členstvo v KSČ takpovediac v popise práce. Inak by predsa novú politickú stranu nenazval Aliancia nových občanov - čo myslíte?
Peter Šťastný - SDKÚ
SDKÚ nomináciou Petra Štastného urobila výborný ťah. Tým aj zrejme zvýšila záujem a účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu 2004 a pritiahla potenciálnych voličov SDKÚ. Štastný do doby prijatia kandidatúry ako nečlen SDKÚ o politike veľa nevedel. Dokonca po rokoch strávených v Kanade, ešte nemal ani trvalý pobyt v SR. Na predvolebných mitingoch k voľbám do EP mu rozdávanie autogramov trvalo nepomerne dlhšie, než presviedčanie voličov o správnosti voľby za SDKÚ.
Samozrejme bol zvolený a dnes sedí vo výbore EP pre medzinárodný obchod. Komunisti, agenti a udavači ŠtB v SDKÚ Šťastnému dnes zrejme nevadia - aj keď sú to presne tí istí ľudia, ktorí vytvárali zločinný komunistický režim v Československu a pred ktorými ušiel do Kanady, aby tam mohol slobodne žiť.
Biele kone v politike
Politické strany v snahe pôsobiť na voliča, často lákajú kandidovať známe osobnosti. Používajú tak vlastne rovnakú metódu ako organizovaný zločin: aj tí sa snažia pred seba predstrčiť v snahe presmerovat pozornost, nejakého človeka - tzv. bieleho koňa. Avšak rozdiel tu predsa len je: politické strany - na rozdiel od organizovaného zločinu - používajú mediálne známe osoby.