Keď poslanec Piasecký (KDH) zbadal moje konanie, opýtal sa nahlas, či mám povolenie fotografovať a spýtavo sa pozrel smerom k starostovi Rusnákovi. Pousmial som sa a zamieril inam. Urobil som zopár záberov a usadil sa. Poslanci začali rokovať a v snahe urobiť zábery aj zo samotného rokovania, zamieril som na poslanca Bocana (SDKÚ/DS). Opäť som sa usadil.
Netrvalo dlho a poslanec Bocan požiadal o slovo. Protestoval voči fotografovaniu, čo označil za eštebácke metódy. Starosta Rusnák (ex DS, dnes KDH) ma vyzval, aby som nerobil ďalšie zábery, lebo poslanci si to neprajú. Prihlásil som sa s vysvetlením, že zákon o slobodnom prístupe k informáciám umožňuje z verejných zasadaní poslancov zhotovovať písomný, obrazový aj zvukový záznam, čo konštatoval aj Ústavný súd SR.

Poslanec Bocan a poslankyňa Fülopová sledujú rokovanie MZ sídlisko KVP v Košiciach
Nato poslanec Bocan reagoval, že sa rád poučí. Nemyslím, že poslanec Bocan hovoril úprimne. Jeho emocionálne vystúpenie proti mne svedčilo o podráždení, nie o snahe učiť sa. Mám viacero poznatkov, že poslanci KVP neprekypujú radosťou, že chodím na zasadania a informujem občanov o ich priebehu v občasníku AHinfo.
Nechuť poslancov byť fotografovaný samozrejme okamžite končí pri objavení sa ľudí z médií. Vtedy nezriedka nasadzujú úsmevy, resp. zadumané tváre svedčiace o sústredenom skúmaní prerokovávaného bodu. Byť v tlačenom/e-médiu znamená byť viac na očiach a teda mať vyššiu šancu dobrej pozície na kandidátke. Byť v AHinfo znamená byť predmetom kritiky.
Z toho vyššie vidieť, že aj keď sa politické strany ako SDKÚ, KDH a DS pýšia svojimi zásluhami o prijatie zákona o slobodnom prístupe k informáciám v NR SR, ich členovia na sídlisku KVP v Košiciach vedia málo o jeho praktickom použití. Môžem to tvrdiť aj preto, lebo ešte v roku 2004 boli starosta Rusnák (vtedy predseda DS v Košiciach) a jeho zástupca Boritáš (predseda poslaneckého klubu KDH v mestskom zastupteľstve Košice a poradca poslankyne NR SR Sabolovej) uznaní vinnými z porušenia zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Zľava doprava: zástupca starostu Boritáš, starosta KVP Rusnák.
Dá sa z toho usudzovať o nefungujúcom prepojení základne "reformných" politických strán a jej špičiek. V horšom prípade o neprijatí logiky zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Regionálni lídri KDH v Košiciach sú toho dôkazom . Napriek tomu predpokladám že ako Boritáš, tak Rusnák budú kandidovať vo voľbách 2006. Rusnák ako starosta zrejme za koalíciu SDKÚ/DS-KDH-SMK-OKS. Týmto stranám nevadí, komu dávajú dôveru...?
Ešte viac ma však mrzí, že 17 rokov "po" je fotografovanie na verejnom zasadaní poslancov považované za eštebácke metódy. Svedčí to o neschopnosti pochopiť násilné a nezákonné spôsoby politickej polície KSČ. Svedčí to o nezáujme oboznámiť sa s metódami, ktoré používala ŠtB . Svedčí to o snahe uraziť a ponížiť občana. Čo z toho viac diskvalifikuje poslanca?
O necelé 4 týždne budeme voliť miestnych poslancov, starostov a primátorov. Zlý volebný zákon v časti o predvolebnej kampani dávanezávislým kandidátom iba málo času na predstavenie svojich postojov. Za 2 týždne majú osloviť čo najviac voličov. Už dnes mnoho ľudí vyhadzuje reklamné periodiká bez čítania. Obávam sa, že podobne skončí množstvo letákov nezávislých kandidátov.
Voliči sa často spoliehajú na politické strany. Spoliehajú sa, že na miestnych kandidátkach sa objavia klony lídrov , ktorým dôverujú cez celoštátne média. Moja skúsenosť opísaná vyššie možno prispeje k poznaniu, že miestni politici z populárnych politických strán sú niekedy úplne iní, než tí celoštátni. A možno ani nie - kto vie...?