Február 1948 na Slovensku

Slovenská ľudová rozprávka o dobrých Slovákoch a zlých Čechoch čo nám vnútili komunistov, má silné korene. Skutočnosť je však opäť iná, než na akú sme roky zvyknutí.Február 1948 významne ovplyvnili voľby v máji 1946. V Čechách získala KSČ 40%, Národní socialisti 23%, Ľudovci 22%, Sociálna demokracia 15%. Ako sľúbil v roku 1943 Beneš, predsedu vlády dostali komunisti (Gottwald). Na Slovensku získala DS 62%, KSS 30%, Strana slobody 3%, Strana práce 3%. DS bola umelo vytvorená strana. Významnú rolu v nej hrali členovia bývalej Agrárnej strany a významne ju podporovali voliči zakázanej HSĽS. -

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Nekomunisti v Čechách teda získali 60%, na Slovensku 70% hlasov. Ako je potom možné, že sa komunisti o 2 roky chopili moci? Povojnový stav, neprijatie Marshallovho plánu, ľahostajnosť k obsadzovaniu dôležitých postov komunistami, gumené chrbtice politikov, naivita ľudí - to všetko nahrávalo vysokej podpore KSČ v roku 1948.

Keď feb20 1948 podali ministri v Prahe na protest voči postupom komunistického ministra vnútra demisiu, na Slovensku nik z povereníkov za DS neurobil nič podobné. Komunista Gustáv Husák ako predseda Zboru povereníkov ale jednoducho feb21 odvolal povereníkov za DS z ich postov. V pondelok feb23 za podpory komunistov v bezpečnosti začalo preberanie úradov. Tento jasný dôkaz o protizákonnom a protiústavnom konaní voči ČSR potvrdil aj sám Husák neskôr: "Zákony a Ústavu som v tom prípade nemohol použiť, volil som teda politické riešenie."

Niektorí povereníci za DS protestovali, iní nie. Na povereníctve informácií Lukačovič privítal komunistu Novomeského slovami: Lacko vieš čo? Vypime si! Aj keď toto nebolo pre preberanie charakteristické, nakoniec aj iný prípad preberania povereníctva skončil pri poháriku (Pešek-Letz: Štruktúry moci na Slovensku 1948-1989, str. 17). Komunistu Novomeského KSČ poslala na 10 rokov do basy a Husák ušiel slučke "len s Leopoldovom" na doživotie (aby sa po rehabilitácii za pomoci ruských tankov stal na 21 rokov vodcom tých istých komunistov v Československu).

Feb23 1948 skupina 40 partizánov pod vedením Juraja Špitzera obsadila budovu DS, zabavila dokumenty strany a budovu odovzdala ROH. Komunista Špitzer ako mnoho ďalších slovenských komunistov je v pozornosti našich verejnoprávnych médií. SRo pred časom odvysielala reláciu o diele Špitzera ako spisovateľa a publicistu.

Jediný protivník komunistov na Slovensku - DS - sa v priebehu februárových udalostí rozpadla. Časť funkcionárov DS si nechávala otvorené zadné dvierka pre prípad porážky, časť už priamo spolupracovala s komunistami. Z vnútorne nejednotného vedenia zostala len skupina osôb bez možnosti oprieť sa o pasívne a zastrašené členstvo.(Pešek-Letz: Štruktúry moci na Slovensku 1948-1989, str. 18).

Slováci sa teda nemajú čo vyvyšovať nad "svojich bratov" Čechov. Prestaňme si hovoriť rozprávky. Náchylnosť prijímať (a voliť!) komunistov nám zostala podnes. My Slováci sme skrátka taký "holubičí národ": radšej si s komunistom vypijeme...
-

Alfonz Halenár

Alfonz Halenár

Bloger 
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pracovník IT, poslanec Košíc a poslanec Košického kraja. Zoznam autorových rubrík:  KošiceSamosprávaDemokraciaKomunisti okolo násPolitické stranyAktuálne reakciePoslanci Košíc

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu