Možno niekoho prekvapím ak napíšem, že žiaden politik do úradu neprinesie svoje vlastné peniaze, ani v kancelárii nenájde truhlicu, po okraj naplnenú miliardami. Aj štát aj samospráva majú peniaze hlavne z peňaženiek občanov a to vo forme daní a poplatkov.
V samospráve sa dane a poplatky vyberajú rôznymi spôsobmi. Niekedy surovo - poslanci zvýšia daň z nehnuteľnosti alebo za psa, inokedy šikovne a premyslene - ako daň z verejného priestranstva. Aj túto daň samozrejme zaplatia ľudia vo forme cien - napr. v letných záhradách peších zón.
Spolu s príspevkami od štátu sa jedná o príjmy rádovo v miliardách a to všetko z vrecák daňových poplatníkov. O týchto peniazoch rozhodujú poslanci volení v komunálnych voľbách tým, že hlasujú o rozpočte obce/mesta/VÚC. V rozpočte predpokladajú príjmy od štátu/občanov aj kam ich nasmerujú ako výdavky.
(Rozpočet Košíc a KSK na rok 2005 je na www.ios.sk AHinfo4)
Pri volebnej kampani spôsobom od dverí k dverám téma rozpočet/výdavky často spôsobuje pretiahnutú tvár alebo pokrčenie ramien. Mnoho voličov veru ani netuší, ako sú použité jeho peniaze - nieto aby ešte posúdili, či boli použité efektívne. A tu je skutočný problém samosprávy. Ak by totiž ľudia rozumeli, že miestni politici majú iba a iba ich peniaze, možno by mali väčší záujem pýtať sa kandidátov na poslancov, čo s nimi mienia urobiť.
A to by bola dobrá pôda pre súťaž myšlienok a nápadov, ako kandidát xy plánuje hlasovať napr. o fixných výdavkoch samosprávy akými sú chod úradu, mzdy a odmeny úradníkov, udržiavanie čistoty, zber odpadu, osvetlenie, hromadná doprava,... Alebo ako kandidát plánuje hlasovať v otázke rozvoja obce/mesta/VÚC. Ako v otázke motivácie podnikateľov, ako v otázke kultúrnych projektov, atď.
V prvom rade však ide o schopnosť kandidáta dávať také sľuby, ktoré neprekračujú kompetencie samosprávy a samozrejme rozpočet v takej miere, že sú nesplniteľné. Aj to musí posúdiť volič. V predvolebnom úsilí papier znesie veľa a aj populárne politické strany sľubujú hory-doly, len aby uhúrili voličov tým, čo všetko pre nich urobia. Správne predpokladajú, že o 4 roky si málokto spomenie na ich letáky. Ja som si ich nechal a úplne dole je text o jednom z r. 2001.
Ak si volič pred regionálnymi voľbami 26. 11. 2005 uvedomí, že politici do samosprávy neprinesú ani korunu zo svojich úspor - ale že rozhodujú iba o jeho peniazoch - bude vedieť lepšie posúdiť, ktorému kandidátovi dá svoju dôveru.
Odkiaľ majú politici peniaze
Obávam sa, že v tejto krajine žije vysoké percento ľudí ktorí netušia, odkiaľ sa objavujú peniaze "v rukách" politikov. Ak by to totiž vedeli, poslanci a volení úradníci by museli byť vystavení častým atakom občanov od najmenšej obce po úrad ministerského predsedu.