Odmeny iba opätovne zvoleným poslancom

Odmeny v regionálnych, mestských a miestnych/obecných samosprávach sú predmetom kritiky médií aj občanov. Olej do ohňa prilieva aj hlasovanie o koncoročných odmenách poslancov a volených samosprávnych úradníkov. Problémom je totiž predpokladaný nepomer medzi výškou odmeny a verejnosti známej výkonnosti poslancov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Hlavným problémom však je, že poslanci schvaľujú odmeny sami sebe. Také hlasovanie je podmienené:
- schopnosťou odhadnúť svoj prínos pre samosprávu
- rovnakým príspevkom všetkých poslancov k rozvoju obce/mesta/regiónu

Fixné a koncoročné odmeny v Košiciach

Aj samosprávnym pomerom neznalému pozorovateľovi je zrejmé, že obidve podmienky hlasovania sú nezmysel. 33 poslancov na sídlisku KVP v Košiciach - 32 z koalície SDKÚ-KDH-SMK-DS - si to možno uvedomilo a tak uznesením naviazali svoje odmeny na plat starostu. Odmeny poslancov KVP sa tak zvyšujú súčasne s jeho platom, ktorý je valorizovaný zo zákona ako koeficient*priemerná mzda v SR. V prípade tejto časti Košíc s 26 000 ľuďmi je plat starostu temer 50 000 Sk/mes. a odmena poslanca asi 2 500 Sk/mes. Vyvstáva otázka, nakoľko fixné odmeny prispievajú k aktivite, resp. pasivite samosprávnych poslancov.

Vďaka koncoročným odmenám v samospráve, malo stovky poslancov a mnoho starostov mestských častí Košíc vylepšené Vianoce 2004 v úhrnnej sume viac než 2.5 mil. Sk. To sú peniaze priamo vytiahnuté z peňaženiek voličov. Myslím, že prevažná časť poslancov a starostov v Košiciach by mala problém na verejnom zhromaždení vysvetliť občanom tvárou v tvár, za akú konkrétnu prácu dostali tie peniaze. K predchádzajúcemu tvrdeniu mi stačilo poslať e-poštou v roku 2003 otázku starostovi KVP D. Rusnákovi (DS), za čo mimo svojej bežnej práce dostal kvartálnu odmenu 13 000 Sk. Odpoveďou mi bolo, že na také otázky odpovedať nebude...

Volič môže určiť, ktorý poslanec dostane odmenu

Aby bolo jasné: ja nie som proti odmenám v samospráve. Každá práca má byť odmenená. Aj práca poslancov. Preto navrhujem, aby si odmeny ponechávali iba opätovne zvolení poslanci. Novozvolení poslanci by ju použili na rôzne účely - od komunikácie s voličom po dobročinné účely. Ak v duchu prevraciate oči: nie, nie je k tomu treba žiaden zákon. Stačí, aby voliči vo voľbách volili takých poslancov, čo toto budú podporovať a zverejnia spôsob použitia odmien - napr. na internete.

Nevýhody takého návrhu:
1. nevedia o ňom voliči ani kandidáti na poslancov
2. nesúhlas voličov/kandidátov s takým návrhom
...

Predpokladané výhody takého návrhu:
1. Zvýšila by sa aktivita zvolených poslancov na zasadaniach, aj smerom k občanom. Mali by 4 roky na to, aby ukázali svoj konkrétny prínos. Tým by vznikla situácia, po ktorej sa toľko volá: začala by súťaž o voliča _aj počas volebného obdobia_.
2. Na kandidátkach politických strán do samospráv by zrejme nebolo toľko "osobností". Naopak: v politických stranách by sa zvýšil/znížil(?) počet záujemcov robiť samosprávnu politiku dlhodobo.
3. Na volebných kandidátkach by sa zvýšil počet kandidátov bez politickej príslušnosti (alebo aj politickej poslušnosti - ak chcete).
4. Možno by sa zvýšilo % volebnej účasti uvedomením si voličov, že skutočne rozhodujú - keďže by svojim hlasom vlastne schvaľovali kandidátovi na poslanca odmenu.
...

Ako ďalej?

Ak by časť verejnosti - hlavne tá, čo chodí ku komunálnym voľbám - tento návrh prijala, v najbližších voľbách do VÚC 2005 by boli zvolení poslanci, čo by tento návrh o odmenách podporili, aj takí, čo nie. To však nevidím ako nevýhodu návrhu. Aj niekoľko takto zvolených poslancov môže načať odstraňovať predpokladaný nepomer medzi výkonom a odmenou poslanca komunikáciou s voličom. V súčasnosti totiž hlavne poslancom z "populárnych" politických strán stací mesiac pred voľbami zájsť k fotografovi, napísať volebný program/pár sľubov a vhodiť foto+text vo forme letáku voličom do schánky. A funguje to - sú volení. Bez toho, aby volič mal aspoň základné info, ako beží plnenie sľubov z minulého volebného obdobia .
Iste, treba hľadať cesty, ako sa o takom niečom dozvedia voliči, aby sa mohli k návrhu vyjadriť hlavne oni sami. Ak by získal podporu, verejná výzva podstatným politickým stranám a hlavne ich odpovede na takú formu odmeňovania samosprávnych poslancov by mohli byť zaujímave.
Medzi čitateľmi Sme je množstvo pozorovateľov politického života. Pod výhodami/nevýhodami som nechal vybodkované riadky - možno pre váš postreh. Napíšte, čo si o tom myslíte. Každý príspevok preštudujem. Ďakujem za čas, čo strávite nad písaním.



K tejto téme chystám:
- Zákon o slobodnom prístupe k informáciám a odmeny v samospráve
- Nezvyčajný sľub kandidáta na poslanca KSK za Košice II. A. Halenára

Alfonz Halenár

Alfonz Halenár

Bloger 
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pracovník IT, poslanec Košíc a poslanec Košického kraja. Zoznam autorových rubrík:  KošiceSamosprávaDemokraciaKomunisti okolo násPolitické stranyAktuálne reakciePoslanci Košíc

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu