Policajti zasahujú

Zadržanie Maďara pred MV SR a jeho vypočúvanie na polícii zaujalo niekoľko desiatok novinárov. Reakcie verejnosti/politikov/médií boli prevažne súhlasné. Na predom ohlásenej, no zakázanej demonštrácii sa objavil síce jediný - ale aktívny muž. Niesol transparent a prechádzal sa pred budovou MV SR. Policajti usúdili, že je treba zakročiť. -

Písmo: A- | A+
Diskusia  (71)

Z toho sa da odvodiť, že ak sa akýkoľvek občan bude pohybovať s nejakým transparentom pred vládnou budovou, môže byť konfrontovaný políciou SR s otázkou, či demonštruje s povolením úradov. Ak také povolenie nebude mať - musí počítať s ráznym zákrokom strážcov zákona?

Mám podobnú skúsenosť. A nebol som na zakázanej demonštrácii. Aj mňa policajti zatkli. V októbri 2002 pred prezidentským palácom. Prechádzal som sa tam vtedy s transparentom, na ktorom bolo napísane: "Na www.cibulka.com je vedený muž menom Rudolf Schuster ako udavač pre ŠtB. Prezident SR nepodpísal zákon o sprístupnení registrov zväzkov ŠtB. Je to náhoda?"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po niekoľkých minútach vyšiel z paláca tajný, aby si zapísal moje data. Nezostalo však pri tom.

Obrázok blogu

Po asi 30 minútach prifrčalo Žiguli (áno, presne to isté, čo si pamätáme z čias keď bolo "lepšie" - len malo iné farby). Policajti vyšli z auta, aby ma odviedli "podať vysvetlenie". Po asi 90 minútach čakania na policajnej stanici mi dôstojník oznámil, že som podozrivý z trestného činu hanobenia hlavy štátu. Čítate dobre. Napísať, že komunista Schuster zrejme nepodpísal zákon pre "konflikt záujmov" - to je prosím v tejto krajine hanobenie.

Na policajnej stanici v hlavnom meste bola špina, prach a nábytok, ktorý hádam ešte pamätal bitie, kopance a nadávky, keď VB a ŠtB zabezpečovali pokojný život pracujúceho ľudu. Kto vie, či u policajtov zostala chuť udrieť si do zadržaného. Mňa nik nebil. Ani ma nepriviazali o radiátor. Ani do mňa nehádzali písací stroj, ako do môjho kamaráta v Martine.

SkryťVypnúť reklamu

Po ďalších 60 minútach čakania mi bolo oznámené, že vyšetrovateľ a prokurátor nemôžu konať, lebo "to mám dobre napísané". Mohol som teda odísť. Námestie pred prezidentským palácom po 18:00 večer už bolo prázdne. Hlavou sa mi honili myšlienky o bezmocnosti. Chvíľu som tam ešte postál. Rozhodol som sa oznámiť to médiám. Na rozdiel od pána Toroczkaia, správe o mojom zadržaní žiadne nevenovalo pozornosť.

V roku 1990 k nám neprišla demokracia - ako sa mnohí mýlne domnievajú. Zaviedli sa tu isté pravidlá, ktoré fungujú v krajinách, kde ľudia cítia a myslia demokraticky - to je pravda. To, ako tieto pravidlá fungujú v interakcii s myslením ľudí 40 rokov násilne(?) privyknutých kričať nech žije KSČ, mať dve tváre a riadiť sa heslom: "kto nekradne, okráda svoju rodinu" - to vidieť aj na príklade zásahov policajtov pri demonštráciách. 

SkryťVypnúť reklamu

Viem, čo chcete namietať: iba plnia rozkazy. Ale hádam nejaký demokrat ich vydáva, či nie? Kto vydal napr. rozkaz zhatiť protest pána Chmelára pri návšteve Busha? Alebo je najvyšší čas začať pochybovať, či z komunistov vo Verejnej bezpečnosti sa odložením straníckych preukazov do šuplíkov stali demokrati?
p.s. denník Sme priniesol správu o proteste, nie o zadržaní. Je v archíve.

Alfonz Halenár

Alfonz Halenár

Bloger 
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pracovník IT, poslanec Košíc a poslanec Košického kraja. Zoznam autorových rubrík:  KošiceSamosprávaDemokraciaKomunisti okolo násPolitické stranyAktuálne reakciePoslanci Košíc

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu