
Hlavná myšlienka totalitnej spoločnosti - mať pod kontrolou svojich občanov - sa úspešne napľňa v nejednom veľkomeste sveta. V Londýne je v súčasnosti nainštalovaných viac ako 500 000 sledovacích kamier. Zaznamenávajú pohyb ľudí a áut, sú riadené počítačmi a pracovníci môžu zacieliť a priblížiť detail temer každého miesta v strede Londýna.
Obchodné centrá a diaľnice sú monitorované taktiež. Je faktom, že na základe záznamu z kamery umiestnenej v obchodnom centre, sa podarilo odhaliť páchateľov brutálnej vraždy 6 ročného chlapčeka. Británia vtedy nevychádzala zo šoku. Vrahmi boli dvaja 12 roční chlapci.
Pomocou kamier na križovatkách a diaľniciach je možné odhaliť dopravné priestupky a aj trestnú činnosť.
V Londýne už funguje systém sledovania áut. Počítaču zadáte poznávaciu značku a ten pomocou sledovacích kamier auto prichádzajúce do záberu zachytí, odovzdá ďalšej kamere a tá ďalšej. Je tak možné zistiť presnú trasu auta a kto v ňom sedí. Pod pláštikom odhalenia osôb s kriminálnym záznamom je v testovaní systém rozpoznávania tvárí, ktorý bude fungovať ako ten s autami.
Čo myslíte, kedy príde deň, kedy nejaký politik zadá príkaz sledovať auto alebo človeka? Alebo zadá príkaz prehľadať záznamy na médiách, kde sú napr. telefonické hovory. Napríklad svojho politického odporcu?
Už nie iba jednotlivé kamery - ale celý systém. Blairovi poslanci pripravili zákon, podľa ktorého bude trestné zahaliť si tvár šatkou alebo si ako peší nasadiť motocyklovú prilbu. Ďalším zákazom bude logicky zákaz nosiť roztvorený dáždnik za pekného počasia...? Labouristi nenechajú týždňa, aby nepriškrtili nejakú občiansku slobodu Britov. Najnovšie plánujú zaviesť občianske preukazy - ID. Pre nás, čo OP považujeme za niečo prirodzené - lebo komunistické spôsoby zapustili hlboké korene - nám toto môže znieť čudne. Britskí konzervatívci však bijú na poplach proti ID.
Británia samozrejme nie je totalitná spoločnosť, ako ju opisuje Orwell. Po výbuchoch v Londýne a 53 mŕtvych však chuť na okliešťovanie slobôd vzrastie. Je iba na nás, aby sme hľadali rovnováhu medzi slobodou a ochotou podriadiť sa sledovaniu - aj u nás doma. Osobne som sa väčšiu slobodu aj za cenu vyššieho rizika. Lebo slobodní ľudia sú základom napredovania spoločnosti.